Aylık arşivler: Nisan 2016

LYS’ye Hazırlanma Taktikleri

Üniversitelere giriş sınavlarının ikinci basamağı olarak görülen LYS, farklı oturumları ve zorlayıcı soruları ile biliniyor. Bu sınava hazırlanırken ise daha verimli olmak ve konuları daha iyi kavramak adına pek çok taktik kullanılıyor. Öğrencilerin konularına adapte olmalarını sağlayan LYS hazırlanmak taktikleri matematik grubu için ayrı, edebiyat grubu için ayrı ve fen bilimleri grubu için ayrı olmak üzere 3 farklı şekilde öğrencilere sunuluyor. Üniversiteyi kazanma hayali ile dolu dolu olan gençler için hem eğlenceli aktivitelere zaman ayırmayı hem de kaliteli ders çalışmayı sağlayan taktiklerden en önemlileri ise şunlar:

Kodlama Yapın!

Hangi LYS alanı olursa olsun bu taktik ile çoğu konuyu kolaylıkla hatırlayabilirsiniz. Özellikle de ezberlenmesi gereken konularda kodlama yapmanız halinde soruların cevapları daha basit bir hal alacaktır. Sözel alanlardan sayısal alanlara kadar kullanılabilecek bir taktik olan kodlamada akılda kalıcı ve dikkat çekici kodlar kullanmaya çalışın.LYS'ye hazırlanma, LYL taktikleri, LYS'ye çalışma

Test Usulüne Uygun Çalışın!

LYS test usulü sınavlardan biri olduğu için yazarak çalışmaktan ziyade test üzerinde farklı soru tipleri ile karşılaşarak soruları çözmeniz daha faydalı olacaktır. Sorularla daha da zihinde kalıcı hale gelecek olan konularla ilgili farklı kaynaklar kullanılması da başarıyı artıracaktır.

Programlı Çalışın!

YGS maratonundan daha ağır olan LYS hem konu sayısı fazla hem de ağır içeriklerle dolu bir alanı oluşturmaktadır. Bu alanda başarılı olmak ve konuları yetiştirebilmek adına öğrencilerin programlı bir şekilde çalışması büyük önem taşır. Konuların birikmesi ya da tekrarlarının yapılmaması da öğrenilenlerin kısa sürede unutulması anlamına gelecektir. Bu nedenle de öğrencilerin sadece konu çalışmaya yönelik değil sürekli tekrara yönelik bir program hazırlaması daha da önemlidir.

Zamana Yönelik Çalışın!

LYS’ye çalışanların çoğu soruları doğru çözmeye odaklandıkları için süreyi pek göz önünde bulundurmayabilirler. Ancak LYS’ye girildiğinde fark edilecektir ki bazı sorular gerçekten zaman alır ve zamanı doğru kullanmamaktan dolayı çok kolay sorulara daha vakit kalmayabilir. Bu nedenle soru çözümlerinde ilk olarak basit olanları çözmek ve sona gerçekten zorlanılacağı düşünülen soruları bırakmak daha iyi olacaktır.

Beslenmenin Strese Etkisi Var

Stres birçok kişinin gündelik hayatının içinde yer alan bir olgudur. İster istemez herkes biraz veya yüksek dozda stres yaşamaktadır. Küçük bir bebekten tutun da hayatının son demlerini yaşayan bir bireye kadar birçok birey stres ile baş etmeye çalışmaktadır. Stresin asıl kaynağı insanların zamana bağımlı olmaları ve zamana ayak uyduramayacak sorumluluklarını yerine getirememe endişelerinden doğmaktadır. Teknolojik çağın kendini iyice hissettirmesi, toplumun sosyal toplum halini alması ile stresin tipi biraz değişiklik göstermiş ve artık birçok sebebe bağlı olarak stres yaşanmaya başlanmıştır. Bu nedenle sadece zaman baskısı değil aynı zamanda kabul görmeme düşüncesi, sevilmeme düşüncesi, değer görmeme düşüncesi vb. birçok şey stresin tetikleyici durumuna gelmiştir. Stres ile baş etmenin birçok yolu vardır. Örneğin; yaptığınız işlerden biraz uzaklaşıp beyninizi dinlendirebilirsiniz, planlamalar yaparak üzerinizdeki zaman baskısını ardınızda bırakabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra beslenmenize dikkat ederek üzerinizdeki stresin azalmasını da sağlayabilirsiniz.Stres ile savaşma, strese iyi gelen besinler, beslenmenin strese etkisiHer yiyeceğin ve içeceğin vücut üzerinde birtakım etkileri bulunmaktadır. Bu etkilerin olumsuz olanları olduğu gibi olumlu olanları da vardır. İşte bu olumlu olan yönleri sağlayan yiyecekleri tüketerek stresin sizden uzak durmasını sağlayabilirsiniz. Bazı yiyeceklerin ve içecekler mutluluk hormonunun vb. salgılanmasını sağlarlar. Bu gıdalardan tüketirseniz stresiniz bayağı azalacaktır. İşte stres ile baş etmede kullanabileceğiniz besinler.

                Yoğur ve Süt: Yoğurt ve süt tirosin maddesi barındırırlar. Tirosin beynin mutluluk hormonu olan serotoninin salgılanmasını sağlar. Gün içinde mutlaka süt ve yoğurt tüketebilir, sütlü tatlılar yiyebilir, sütlü içecekler içebilirsiniz. Bu gıdaları tüketirseniz kendinizi daha mutlu, huzurlu ve sakin hissedecek ve strese maruz kalmaktan bir o kadar uzak olacaksınızdır.

                Çikolata ve Çikolatalı Diğer Şeyler: Bilinen en klasik stres ile savaşma yöntemi çikolata tüketmektir. Mutluluk hissi veren bir besin olarak birçok kişi tarafından bilinen çikolata mutluluk hormonunun salgılanmasında etkilidir. Gün içinde çikolatalı tatlılar tüketebilir, sıcak çikolata içebilirsiniz.

                Ihlamur: Gün içinde tüketeceğiniz bir fincan taze demlenmiş ıhlamur çayı hem kendinizi daha sakin hissetmenizi sağlar, hem de aklınızda olumsuz düşüncelerden kurtulmanızı sağlar. Böylece stres ile savaşınızda bir adım önce olursunuz.

Uykusuzluğa Çözüm Doğru Beslenme

Geceleri uykunuz kaçıyor ve bir türlü uyuyamıyorsanız bir sorun var demektir. Bazı kişiler stres sebebiyle, geleceğini fazla düşünmesi vb. sebeplerden uykusuz kalırken bazıları ise doğru beslenmedikleri için uykusuz kalmaktadır. Eğer sizin uykusuzluğunuzun sebebi psikolojik değil ise yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz uyku sorununuza çözüm olacaktır. Tüketilen besinler metabolizma üzerinde hızlandırıcı veya yavaşlatıcı etki etmektedir. Uykusuzluk çekiyorsanız metabolizmanızın çalışma hızını düşürerek uykunuzun gelmesini sağlayabilirsiniz. Metabolizmayı yavaşlatan besinleri şu şekilde sıralayabiliriz.

            Süt: İçeridği protein ve triptofan aminoasidi sayesinde besleyici etki gösteren süt aynı zamanda metabolizmayı yavaşlatarak kasların gevşemesini sağlar. Yatmadan yarım saat önce içeceğiniz ılık süt sayesinde mışıl mışıl uyuyabilirsiniz. Üstelik sabah kalktığınızda kendinizi yorgun da hissetmezsiniz. Çünkü protein içeren süt vücudunuzun uyurken ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacaktır.Metabolizmayı yavaşlatan gıdalar, derin uyku, uykusuzluğa çözüm

            Ceviz: Melatonin içeren bir yiyecek olarak ceviz de uykunuzun gelmesinde etkilidir. Akşam yemeklerinden sonra (yatmadan birkaç saat öncesinde) 4-5 adet ceviz tüketmeniz daha rahat uyumanızı sağlayacaktır. Kolesterol vb. gibi rahatsızlıklarınız var ise ceviz tüketimi konusunda dikkatli olun.

            Muz: İçeriği bakımından iyi bir yatıştırıcıdır. İçerdiği magnezyum ve potasyum kasların gevşemesini sağlar. Böylece gevşeyen kaslar derin bir uykuya vücudun hazırlanmasını sağlar. Deliksiz bir uyku için yatmadan birkaç saat öncesinde 1 adet muz tüketebilirsiniz.

            Ahududu: Mevsimlik bir yiyecek olmasına rağmen donmuş halini de tüketebilirsiniz. Tazesin veya donmuş halini tükettiğinizde ahududu diğer yiyecekler gibi kaslarınızın gevşemesini ve metabolizmanızın uykuya hazırlanmasını sağlar.

Uykuya dalabilmek için nasıl ki metabolizmanızı yavaşlatacak gıdaları tüketiyorsanız aynı şekilde metabolizmanızı hızlandıracak yiyeceklerden de uyumadan birkaç saat öncesinde tüketmekten kaçınabilirsiniz. Böylece metabolizmanızı hızlandırmamış ve vücudunuzun uyku haline hazırlıklı olmasını sağlarsınız. Unutmayın ki nasıl ki gıdalar vücut için gerekli ise uyku da en az o kadar gereklidir. Sadece vücudun gelişimi ve sağlığı için değil aynı zamanda psikolojik açıdan da uyku çok önemlidir. Düzenli ve derin bir uyku psikolojik rahatlama sağlar ve beynin işlevini daha kolay, daha temiz bir şekilde yerine getirmesini sağlar.

Benzer yazılar okumak için http://www.oynamalan.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Uzun Ömürlü Bilgisayarlar İçin Bunlara Dikkat Edin

Dijital dünyanın gelişmesi ve birçok şeyin dijital ortama taşınması sonucunda en küçük bir bireyden en yaşlı bireye kadar birçok kişinin elinde bilgisayar görmeye başladık. Teknolojinin gelişmesi ve ucuzlaması ile birlikte hemen hemen herkesin bir bilgisayarı oldu. Bilgisayarlar insan hayatını oldukça fazla kolaylaştıran cihazlardır. Ancak nitekim onlarında tıpkı bir canlı gibi ömürleri vardır. Nasıl ki bir canlı daha uzun ömürlü olmak için bazı şeylere dikkat ediyorsa bilgisayarların da uzun ömürlü olması için kullanımları sırasında dikkat edilmesi gereken yönleri vardır. Eğer dikkat edilmesi gereken şeylere gereken özeni gösterirseniz daha uzun ömürlü bilgisayarlarınız olabilir. Aşağıdaki noktalara dikkat ederek bilgisayarlarınızın ömrünü uzatabilirsiniz.Bilgisayar parçalarının uzun ömürlü olması, bilgisayarın fazla ısınması, bilgisayar ömrü

  • Bilgisayarınızı Dinlendirin

Bilgisayarınız her ne kadar bir makine de olsa onunda dinlenmeye ihtiyacı vardır. Çünkü çalıştığı esnada birçok parçası ısınır ve işlevini daha yavaş bir şekilde yerine getirmeye başlar. Yorulan bilgisayarınızı çalıştırmaya devam ederseniz bir süre sona aşırı ısınan parçaların bozulduğunu görürsünüz. Eğer bilgisayarınızın parçalarının daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız 3-4 saatlik yoğun bir kullanım sonrasında bilgisayarınızı kapatın ve 1-2 saat en azından dinlensin.

  • Fazla Isınmaya Karşı Temizlik Şart

Bilgisayarınızın fazla ısınması bozulmasına sebep olur. Bir bilgisayarın ısınmasına ise sebep olan şey tozdur. Bilgisayarınızı kullandığınız ortam tozlu ise birkaç ayda bir olmak koşuluyla içinin tozunu temizleyin ve temizletin. Masaüstü bilgisayarların tozunu temizlemek oldukça basittir. Ancak dizüstü bilgisayarların kasalarının açılması biraz zor olduğundan ve ustalık istediğinden uzman birinden yardım almanız daha iyi olacaktır.

  • Çok Fazla Program Kurup Kaldırmayın

Bilgisayarlarda kullanılan harddiskler bildiğiniz DVD’lerin bir benzeridir. DVD ile harddisk arasındaki en belirgin fark DVD’nin plastikten, harddiskin metalden yapılmış olmasıdır. Nasıl ki bir DVD üzerine veri yazılırken DVD’nin yüzeyi aşındırılarak bu işlem yapılıyorsa harddiske program kurarken de aynı şekilde harddiskin yüzeyi aşındırılır. Fazla sayıda program kurup kaldırıyorsanız harddiskiniz çok fazla çizilecektir ve doğal olarak ömrü normalden daha kısa olacaktır. Uzun ömürlü bir harddisk için geeken programları bilgisayarınıza kurun, gereksiz program kurup kaldırmayın.

40 Yıllık Hatırları Silmek İçin Türk Kahvesi Peelingi

Zaman istenildiğinde çok yavaş geçen ancak fark edilmediğinde çok hızlı geçen bir şeydir. Zaman geçtikçe her şey her gün adım adım biraz daha değişir. Bu değişime insan vücudu da karşı koyamaz ve değişime uğrar. Erkekler için yüzlerinde oluşan kırışıklar tecrübe belirtisi olarak kabul edilse de bayanlar bu durumdan pek hoşnut değildir. Göz kenarlarında yaşlanmaya bağlı olarak beliren kaz ayakları, yüz derisinin genel görünümünün parlaklığının sönmesi gibi durumlar bayanlar için oldukça zor durumlardır. Hatta bazı durumlarda depresyona dahi sebep olabilmektedir. Çünkü kadınlar yaşlandıklarını kabul etmek istemez, daima genç olduklarını ve öyle kalacaklarını savunurlar. Bu sebepten dolayı da genç görünmek için birçok farklı şey yaparlar. Peeling yapmak da bu şeylerin arasında yer alan etkili bir çözümdür. Kimyasal ve lazer peeling yöntemleri bulunduğu gibi doğal ürünler ile yapılan peeling uygulamaları da bulunmaktadır. Peeling yüz derisinin ölü kısmının soyulup dökülmesi ve yerine yeni deri oluşması için yapılan bir yüz soyma işlemidir. Bu yüz soyma işlemi kimyasal ürünler ile, lazer ile ve doğal birtakım ürünler ile yapılabilmektedir. Türk kahvesi ile peeling yapmak en yaygın olan doğal ürünler ile peeling yapma yöntemidir.peeling yöntemleri, Türk kahvesi ile peeling yapmak, basit peeling yöntemi

Yüzünüzün artık eskisi kadar parlak bir görünüme sahip olmadığını düşünüyorsanız bu durumdan kurtulmak için basit peeling yöntemi olan Türk kahvesi peelingini mutlaka denemelisiniz. Kahve tanecikli yapıda olduğu için yüze uygulanırken ölü derisinin sorulmasını sağlar ve içindeki kafein de yüzdeki kan akışının düzenlenmesinde etkilidir. Bu nedenle kahve ile peeling uygulandığında ölü deri soyulur ve yerine daha güzel bir görünüme sahip yeni deri oluşur.

Türk Kahvesi Peeling Hazırlanışı ve Uygulanışı

Bir kabın içine 2 çay kaşığı kahve, 1 çay kaşığı limon suyu ve kahveyi macun kıvamına getirecek kadar su koyun. Kaba koyduğunuz karışımı iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı bir pamuk yardımı ile ya da çıplak eliniz ile yüzünüze daireler çizerek sürün. Uygulamayı yaparken mutlaka daire çizmeye özen gösterin. Bu hareket daha fazla ölü derinin yüzünüzden uzaklaşmasını sağlayacaktır. Tüm yüzünüzü karışım ile kapladıktan sonra kurumasını bekleyin ve kuruyunca ılık su ile yüzünüzü yıkayıp yağsız nemlendirici krem sürün.

EN ŞIK ETEK MODELLERİ

Etek, her bayanın tercih ettiği ve severek giydiği bir giyim türüdür. Tesettürlü bayanların bilhassa tercih ettiği bu giyim şekli rahatlığı ve şıklığı bir arada sunuyor. Rengârenk çeşitleri ve değişik kumaş alternatifleri ile etek dünyası vazgeçemeyeceğiniz çizgiler ile buluşuyor. 2016 tesettür etek modası nasıl olacak? Sorusu son zamanlar muhafazakâr kesim bayanlarının en çok merak ettiği soruların arasında yer alıyor. Üst giyimler ile tamamlanması elzem etek seçimi ve kesim şekli tam bir uyum içerinde olmalı. Zarif bir görünüm ve rahat bir dolaşım imkânı da vermesi yanında aranan en önemli kısımlarını oluşturmaktadır. Etek giyim sektöründe vazgeçilemeyen ve en çok kombin yapılan giyim türüdür. Her yaştan kadının uzun, kısa, bol, dar, asimetrik kesimler, renkli çiçekli basma kumaşlılar, saten abiye tercihlerden daha birçok çeşidi ile değişik yerlerde giyilmeye elverişlilik gösterir. Herkes kendi zevkine, boyuna, kilosuna ve giyeceği yere göre bir tane mutlaka almaktadır.etek modelleri, etek eklentili elbise, 2016 tesettür etek modası

RAHATLIK VE ZERAFETİN SİMGESİ ETEKLER

Her ortama uyum sağlayan etekler, mutlaka giyim unsurunu tamamlamak için tasarlanmışçasına boy gösterirler. Her modacı ve stilistin vazgeçemediği yeni nesil kesimler ve renkler ile kombinlenmiş binlerce etek çeşidi piyasada buluyor. Bilhassa gece davetlerinde şık ve zarif bir görüntü vermek için birçok markanın da kendi modellerinde etek eklentili elbise veya değişik alternatiflerini sunduğunu görebiliriz. Tesettürlü bayanlar ile adını daha da sıkça duyuran bu giyim çeşidi birçok markanın da akabinde oluşmasına ve yeni bir piyasa oluşturmasına yardımcı olmuştur. Popüler olan etek modellerini sizlerde her yerde görebilirsiniz. Bazı markların katalogların da, internet sayfalarındaki satış sitelerinde, mağazaların vitrinlerinde artık boy boy kendilerini teşhir ediyorlar. Sizlerde kendinize en çok yakışan modelleri deneyerek bulabilir ve istediğiniz renkleri gardırobunuza katabilirisiniz. Yeniliklere uzak kalmayın. Tesettürlü giyiniyorum diye modayı takip etmemezlik hiç yapmayın. Sizler için sunulan binlerce model ve çeşitten mutlaka haberdar olun. Günü kaçırmadan, bütçenize en uygun marka ve modeller ile tanışın. Rahatlığı ve zarafeti bir araya getirerek aynadaki sizi oluşturun.