Aylık arşivler: Mayıs 2016

Yaz Tatilinde Çocukların Okuldan Kopmamasını Sağlamak İçin Neler Yapılabilir?

Evebeynlerin en fazla merak ettiği konulardan biri de çocukların yaz tatilinde okuldan kopmaması için neler yapılabileceği konusudur. Makalemizin de ana konusu olan bu önemli konumuz hakkında sizlere ve evebylere detaylı olarak bilgiler sunmaya çalışacağız.

Yaz Tatilinde Çocukların Okuldan Kopmaması İçin Yapılması Gerekenler;

Çocukların yaz tatilinde okuldan kopmaması için ilk yapılması gereken ödevlerin eksiksiz olarak ve belirli bir program dahilinde yaptırılmasıdır. Bununla birlikte sizlerin de bildiği üzere okullar yaz tatilinde dahi bazı zamanlar açık olabilmektedirler. Bu dönemlerde de çocuklarla birlikte okullar tekrar ziyaret edilmelidir. Bu sayede çocuklar yaz tatilinde bile okullarıyla irtibatlarını kesememektedir. Bununla birlikte sizlerin de bildiği üzere okullar yaz tatillerinde çeşitli seminerler düzenlemektedirler. Bu gibi organiazyonlara çocuklar ile birlikte gidilebilir.okuldan kopmama, yaz tatilinde okuldan kopmama, çocukların okuldan kopmaması için

Yukarıda da görüldüğü üzere yaz tatillerinde çocukların okuldan kopmasının engellenmesi mümkün olabilmektedir. Peki yaz tatillerinde çocukların okuldan kopması beraberinde ne gibi olumsuz durumların meydana gelmesine zemin hazırlayabilmektedir?dilerseni şimdi de bu soruya detaylı olarak cevaplar sunmaya çalışalım.

Yaz Tatillerinde Çocukların Okuldan Kopması Beraberinde Ne Gibi Olumsuzluklara Neden Olmaktadır?

Yaz tatillerinde çocukların okuldan tamamen kopması beraberinde çocukların ödev sorumluluklarının ciddi anlamda zedelenmesine neden olabilmektedir. Bununla birlikte okul arkadaşlarından irtibatını da tamamen kesmesi sonucunda ciddi anlamda psikolojik çöküntüye girebilmektedir. Dolaysıyla bu gibi olumsuz durumların engellenebilmesi amacıyla uzmanlar evebeynleri özellikle yaz tatillerinde çocuklarını okullarıyla iletişim kurdurması konusunda uyarmaktadır.

Yaz tatillerinde çocukların okullarıyla iletişim halinde bulunmasında özellikle anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Peki anne ve babalara düşen görevler nelerdir?dilerseniz şimdi de bu sorumuza cevaplar sunalım.

Yaz Tatillerinde Çocukların Okuldan Kopmaması Konusunda Anne Ve Babalara Düşen Başlıca Görevler Nelerdir?

Anne ve babalara bu konuda düşen ilk görev çocuklarına güzel bir yaz tatili imkanı sunmaktır. Bununla birlikte çocuklarının okul ödevleri konusunda çocuklara destek olmak ve çocukların yaz tatillerinde mutlu olmalarını sağlamaktır. Uzmanlara göre çocuklar yaz tatillerinde maksimum derecede gelişim göstermektedir. Dolaysıyla da bu dönemlerde anne ve babalara büyük görevler düşmektedir. Dolaysıyla çocukların yaz tatillerinde okuldan kopmaması konusunda da yine en fazla görevler anne babalara düşmektedir.

Annenize En Güzel Hediyeler

Mayıs ayının en güzel günlerinden biri yaklaşıyor. Birkaç gün sonra anneler günü kutlanacak. Dokuz ay boyunca bizleri karnında taşıyan, kendi ayaklarımızın üstünde duruncaya kadar ve sonrasında üstümüze titremeye devam eden o güzel kadınların en mutlu günlerinden biri olarak kutlayacağımız anneler gününe çok az bir süre kaldı. Aslında böyle günlerin kutlanması pek doğru değil. Çünkü anneler her gün anne, onlara bir gün değil her gün değer verilmeli, her gün mutlu edilmeliler. Ancak yine de yapacak bir şey yok. En azından olaya biraz diğer taraftan da bakılabilir. Her gün annelerimize gereken değeri verip, anneler gününde daha da fazla değer verebiliriz. Böyle davranılırsa anneler günü daha anlamlı olacaktır. Bu mutlu günde biz de dahil olmak üzere annelerimize verebileceğimiz birçok hediye vardır. Fakat hiçbir hediye bir evladın annesine sarılıp, onu ne kadar çok sevdiğini, onun ne kadar değerli olduğunu söylemenin üstüne çıkamaz. Tabii, siz ben bununla yetinmem bir de maddi bir hediye alacağım diyorsanız birkaç küçük hediye tavsiyesinde bulunabiliriz. Annenize alabileceğiniz birkaç hediye;Anneler günü, anneler günü hediyesi, annelere hediye

  • Tüm ailenin bir arada olduğu, en mutlu günleri içeren bir fotoğraf kolajı çalışması yaptırabilirsiniz. Doğduğunuz günden bugüne kadar annenizin sizin için yaptıklarını bir kolay çalışması ile resmedebilir ve daima bu zamanları hatırlayacağınızı belirten bir sevgi notu eşliğinde annenize hediye edebilirsiniz.
  • Klasik bir kişi gibi davranmak ve sıradan hediyeler almak istiyorsanız küçük ev aletleri işinizi fazlasıyla görecektir. Annenizin ihtiyacı olan bir küçük ev aleti satın alıp, anneler gününde takdim edebilirsiniz. Ancak bizim size tavsiyemiz böyle basit hediyeler almak yerine ona kendisini daha değerli hissettirecek bir hediye verin.
  • Annenizin en çok görmek istediği yere bir seyahat ayarlayabilirsiniz. Böylece hem onun istediği bir şeyi yapmış olursunuz hem de birlikte zaman geçirmiş olursunuz. Unutmayın bir insanın bir diğerine bağlanmasını sağlayan şey birlikte geçirilen keyifli zamanlardır.
  • Eğer uzun bir süredir görüşmüyorsanız annenize sürpriz yapıp bir anda karşınıza geçip “ben geldim” deyip kocaman bir sarılış ve kocaman bir öpücük hediye edebilirsiniz. Bu biraz maddi değil de manevi bir hediye ama en etkilisi olacaktır.

Sağlıklı Kilo Verme Yolları

Büyük porsiyonlar içeren kültürümüzde sağlıklı bir kiloyu korumak gerçekten çok zor. Daha önce denediğiniz ve başarısız olduğunuz diyetler, diyetle kilo verileceğine olan inancınızı kaybettirmiş olabilir.  Muhtemelen haklısınız. Bazı diyetler hiç bir işe yaramaz ve vücudunuza özel diyetler olmadığı için metabolizmanızın farklı tepki vermesine yol açmış olabilir. Besinler ile sağlıklı ilişkiler kurmak ve duygusal tetiklemeler doğrultusunda yeme eylemine yönelmeyi frenlemek gibi atacağınız basit adımlarla sağlıklı kilo vermeye başlayabilirsiniz.

Sağlıklı kilo vermede farklı bakış açıları:

Diyet kitapları başarılı kilo vermenin tüm cevaplarını içerdiklerini iddia ederler. Bazıları beslenmede karbonhidratı keserek daha az yağlı yiyecekler tüketmenin tek yol olduğunu, bazıları ise daha az yemek yiyerek daha çok egzersizin kilo verdireceğini iddia ederler. Peki hangisine inanmak gerekir?kilo verme, sağlıklı kilo verme, kilo vermenin yolları

Gerçek şu ki, herkese uyan sağlıklı ve kalıcı kilo kaybetmenin tek bir yolu yoktur. Bir kişi belirli bir diyetle kilo verirken, bu diyet sizin için tamamen hayal kırıklığı yaratabilir ve genetik faktörler ile diğer sağlık faktörleri göz önüne alındığında diyetisyenlerin varlığına bizleri şükreder hale getirir. Kilo kaybetmek için en doğru yöntemi, farklı gıda denemeleri ile, ve herşeyden önce sabırlı olarak bulmalısınız.

İşte size bir kaç sağlıklı kilo verme yöntemi:

– Duygusal durumunuza göre yeme alışkanlığınızı değiştirin. Endişelendiğinizde, strese girdiğinizde, sıkıldığınızda, yalnız hissettiğinizde kilo verme çabasında olduğunuzu anımsayın ve kendinizi sakinleştirmek için dans etmek, yoga, meditasyon, kısa yürüyüşler ya da bisiklete binmek gibi aktiviteleri deneyin.

– Motive olun! Kendinize bir hedef oluşturun. “Bu bikiniyi bu sene giyeceğim!” en dayanılmaz seçenek fakat sağlıklı bir bedene sahip olmak için kilo vermeyi isteyin… Çevrenizden, özellikle en yakın arkadaşlarınızdan sizi cesaretlendirmelerini ve desteklemelerini isteyin. Her zaman yavaş ve sakin olan yarışı kazanır, unutmayın. Çok hızlı kilo kaybetme, zihninizi ve bedeninizi hasta ve halsiz hissettirebilir bu yüzden uzun vadeli hedefler belirleyin. Kilo verirken not alın. Akıllı telefonlarınız ya da bir not defterine her zaman günlük tutun. Düzenli ve yeterli uyku çekin. Uykusuzluk motivasyonunuzu düşürerek, daha aç hissetmenizi sağlayacaktır.

-Şekeri hayatınızdan çıkarın. Beslenmenizde karbonhidratı kestiyseniz rafine karbonhidrat ve şekerden de uzak durun. Şekerlemeler ve tatlıları kesmek çözümün bir parçasıdır. Ekmek, makarna sosu, paketli hazır gıdalar yerine daha düşük şekerli gıdaları beslenmenizin bir parçası yapın. Konserve yerine taze veya dondurulmuş sebzeler seçin. Soda çoğu diyette yer almasına rağmen içerdiği şeker ile kilo almanıza neden olabilir. Bunun yerine taze sıkılmış meyve suyu veya  şekersiz buzlu çay tercih edebilirsiniz. Makarna, pirinç, beyaz ekmek gibi rafine karbonhidrat içeren gıdalar yerine tam tahıllı meslektaşlarını tercih edebilirsiniz.