Aylık arşivler: Haziran 2016

Bebeğin Zeka Gelişimini Etkileyen Faktörler

Yeni evlenen çiftlerin en büyük hayallerinden biri çocuk sahibi olmaktır. Bu amaçlarına ulaşmak için gayret gösteren anne ve baba adayları en nihayetinde amaçlarına ulaşır ve bebek sahibi olurlar. Bu alamadan sonra ise anne-baba olarak çocuklarının zeki bir birey olmasını isterler. Her çocuğun zeka seviyesi birbirine göre farklıdır. Ancak genel kanı da her birey kendi çocuğunun normal zeka seviyesinden üstte olmasını ister. Zeka açısından geride kalan bir çocuk biraz sorunlu olabildiği için ailelerin en büyük isteklerinden bir tanesi zeki çocuk sahibi olmaktır. Nitekim hamilelik zamanlarında yapılan bazı hatalardan dolayı bebeklerin zeka seviyesi olumsuz yönde etkilenebilmektedir. Hamilelik dönemini yaşayan bir anne bazı noktalara dikkat ederse çocuğunun zeka seviyesinde bir sorun oluşması ihtimali en aza inecektir. Hamileyken dikkat edilmesi gereken noktaları şöyle sıralayabiliriz.Bebeklerde zeka gelişimi, zeka gelişimi, hamilelik zamanında bebek gelişimi

  • Sigara ve alkol kullanılmamalı: Sigara ve alkol kullanımı söz konusu ise anne adayı en azından hamilelik döneminde sigara ve alkolden uzak durmalıdır. Alkol ve sigaranın içerdiği zararlı maddelerin kan dolaşımı vasıtasıyla bebeğe ulaşması sonucunda olumsuz birtakım şeyler yaşanabilir. Yaşanabilecek olumsuzluklardan bir tanesi de bebeğin zeka gelişiminin olumsuz yönlü olarak etkilenmesidir.
  • Bazı gıdalardan kaçınılmalı: cıva, arsenik vb. gibi toksin maddeler içeren gıdalardan uzak durulmalıdır. Balık tüketimi hamilelik zamanında azaltılmalı bunun yerine dışarıdan omega takviyesi yapılmalıdır. Sağlıklı beslenilmesi bebeğin de kan dolaşımı yoluyla sağlıklı maddeler ile gelişmesini sağlayacaktır.
  • Stresten uzak durulmalı: Anne adayı hamilelik zamanlarında oldukça stresli ve sinirli olabilmektedir. Sürekli olarak üzerinde baskı hisseden, sinirli olan annenin hisleri bebeğin gelişimini henüz anne karnındayken dahi etkileyebilmektedir. Annenin stresi ve sinirli oluşu bebeğin de ilerleyen zamanlarda benzer şekilde davranmasına sebep olacaktır. Bu nedenden dolayı anne adayı hamilelik döneminde mutlaka sakin olmalı ve iyi olumlamalar ile hayatına devam etmelidir. Bebeğin zeka gelişiminin strese bağlı olarak sorunlu olmaması için bu gereklidir.

Kredi Kartının Dıt Özelliğine Dikkat Edin

Günümüzdeki binlerce kişi alışveriş yapmak üzere nakit para yerine kredi kartı ve banka kartı kullanıyor. Kişisel güvenlik için kredi kartı ve banka kartlarına bir takım şifreler veriliyor ve şifre girilmeden işlem yapılamıyor. Ancak son birkaç yıldır şifre girmeden de işlem yapılmak üzere temassız kart özelliği getirildi. Bu özellik sayesinde kart sahibi kartın şifresini girmeden sadece kartı makineye okutup alışverişini tamamlayabiliyor. Bu bir yandan güzel bir özellikken diğer yandan sorunlu bir özelliktir. Çünkü kartın çalınması veya kaybolup başka birilerinin eline geçmesi halinde temassız kart özelliği kullanılarak kart ile alışveriş yapılabilmektedir. Bu da elbette kart sahibinin izni olmadan yapılan bir işlemdir ki yapılan harcamayı kart sahibi ödemek zorundadır. Eğer kredi kartınızda veya banka kartınızda temassız kullanım özelliği var ise ya temassız kart bakiyesini en düşük seviyeye çekin ya da bu özelliği tamamen kapatın.

Temassız kart kullanımının faydaları?

Temassız kart kullanımının en büyük faydası şifre işlemleri ile uğraşılmamasıdır. Alışveriş yaparken girdiğiniz her yerde şifre kullanmak istemiyorsanız temassız özelliği sizin için kurtarıcı niteliğinde olacaktır. Bir bakıma aslında şifre girmeden kartınızı kullanmanız güvenlik açısından da iyidir. Çünkü şifrenizi girerken bir başkasının görmesi halinde kartınız kopyalanırsa kolayca kartınızın içi boşaltılabilir. Böyle bir durum yaşarsanız her ne şekilde olursa olsun bankaya yapılacak olan borçtan siz sorumlum olursunuz. Bu sebepten dolayı aslında dıt (temassız kart özelliği) güzel bir şeydir.Temassız kart özelliği, kredi kartı dıt, kredi kartı kapattırma

Temassız kart kullanımının zararları?

Temassız kart kullanıyorsanız şifre girmeden tüm ödemelerinizi yaparsınız. Haliyle kartınızın çalınması halinde çalan kişi de aynen sizin yaptığınız gibi sadece kartı okutarak birçok yerden alışveriş yapabilir. Kartınızı çalan kişinin yaptığı tüm harcamayı sizin ödemeniz gerekeceğinden maddi ve manevi kayba uğrarsınız. Temassız kullanım özelliği olan kartınızı kaybederseniz ya da bir şekilde çalındığından şüpheleniyorsanız mutlaka hemen kartınızı kullanıma kapattırın. Kartınızı kullanıma kapatmak için müşteri hizmetlerini aramanız yeterli olacaktır. Müşteri ilişkilerini aradığınızda birtakım kimlik bilgilerinizi verdikten sonra kartınızı kapattırabilirsiniz.

Hızlı Şarj Telefon Bataryasını Öldürüyor

Dışarıda olduğunuzda telefonunuzun şarjının bitmesinden nefret ediyor ve bulduğunuz ilk hızlı şarj ünitesinde telefonunuzu şarj ediyorsanız ve bunu sık sık yapıyorsanız kısa bir süre sonra telefon bataryanızın daha kısa sürede boşaldığını görürsünüz. Bunun sebebi hızlı şarj cihazı ünitelerinin telefonun olması gerektiği gibi değil de olması gerektiğinden daha hızlı şarj olmasına sebep olmasıdır. Olması gerekenden daha hızlı şarj olan telefon bataryalarının hücrelerinin her birine enerji aktarımı yapılamadığından yüzeysel bir şarj yapılmış olur. Yapılan yüzeysel şarj bir süre sonra batarya hücrelerine zarar verir ve bu da doğal olarak bataryanın şarj süresinde azalmaya sebep olur. Normalde daha kısa sürelerde boşalan bataryalar kullanıcılar açısından oldukça sıkıntı veren bir durumdur. Hele ki telefonunuz tek parçadan oluşuyor yani bataryası kasadan ayrılmıyorsa bayağı sorunlu bir dönem yaşayabilirsiniz.Hızlı şarj, hızlı şarj ünitesi, harici şarj cihazı

Hızlı şarj etmek yerine portatif şarj cihazı kullanın..

Hızlı şarj ünitelerini kullanmak yerine powerbank adı verilen harici şarj cihazlarından bir tane satın alabilirsiniz. Harici şarj cihazları şarj üniteleri gibi aşırı güç yüklemesi yapmadıkları için bataryanın hücrelerine pek fazla zarar vermezler. Powerbank kullanırken dikkat etmeniz gereken şey şarj etmesi değil telefonun şarj kablosunun oynamamasıdır. Oynayan şarj kablosu bir süre sonra şarj yuvasını bozabilmektedir. Powerbank bağlı telefonunuzu ya elinize almayın ya da alıyorsanız da dikkatli kullanın.

Telefonunuzu powerbank ya da hızlı şarj ünitesi ile şarj ediyorsanız arada bir telefonunuzu kapatarak tam şarj yapın. Hatta telefonunuzun içindeki tüm enerji deşarj yöntemi ile boşaltın ve birkaç saat boş halde bataryayı bekletin. Bekletmenizin ardından telefonunuzu kapalı olarak şarja takın ve 8-12 saat arası olacak şekilde şarjda bırakın. Telefonunuz şarja takılıyken dolmuş gibi görünse dahi şarjdan hemen çıkarmayın. Bataryanın tüm hücrelerinin iyice doyması için uzun süre şarj edin. Bu süreyi 12 saatin üzerine çıkarmamanız da gerekmektedir. Fazla uzun süre şarj edilen batar hücreleri de kolayca bozulabilmektedir.

İş Hayatında Başarılı Olmanın Yolları

İş hayatınızda başarılı biri olmak ve terfi üstüne terfi almak gibi bir hayaliniz var ise işe öncelikle kendinizi geliştirmekle başlamalısınız. Birçok kişi sürekli olarak takdir edilmek ve iyi maaş almak ister. Ancak birçok kişi kendini geliştirmek yerine, patronu veya bir üstünde yer alan kişi ile arasını iyi tutarak zirveye tırmanmaya çalışır. Bu hareket tamamen kusurlu bir harekettir. Çünkü bir kişinin hayatını değiştirebilmesi için kendisinin bir şeyler yapması gerekmektedir. Eğer iş hayatınızda önemli bir konuma gelmek istiyorsanız bunun için çaba sarf etmeniz gerekmektedir. Sarf edeceğiniz çaba bir gün size çok güzel bir ödül olarak dönecektir. Bunu düşünerek işinizi özen ile yapın ve sizden istenilmeyen şeyleri dahi yaparak kendi değerlerinizi işe yansıtın. Özverili olmak size hiçbir şey kaybettirmeyeceği gibi birçok şey kazandırabilir. İyi bir kariyer, yüksek maaş ve lüks yaşamın sahibi olmanız ne kadar fazla özverili olduğunuz ile orantılıdır.İş hayatı, iş hayatında başarılı olma, başarılı olma yolları

İş hayatında başarılı olmanın yollarından bir tanesini yazımızın ilk kısmında belirtmiştik. Aslında en temel konu ilk kısımda belirttiğimiz şeylerdir. İkinci bir başarı noktası olarak ise girişken olmayı öne sürebiliriz. Nasıl yani? Şöyle ki; bir senaryo düşünelim. Bu senaryoya göre yöneticinizin bir sorunu halletmesi gerekiyor ancak bir türlü işin içinden çıkamıyor diyelim. Yöneticinizin size gelip sorunu çözmenizi istemesini beklemek yerine siz ona gidip yardımcı olup olmayacağınızı sorun. Böyle bir girişken tavır sergilerseniz hem yöneticinizin gözündeki değeriniz artacak hem de kendi prestijiniz daha oturaklı bir vaziyete gelecektir.

Rekabetçi ruhunuzu daima dinç tutun. İçinde bulunduğumuz şu günleri ele aldığımızda rekabetin göz ardı edilemeyeceği kadar önemli bir konu olduğunu görmekteyiz. Bireysel anlamda da kurumsal anlamda da rekabet daima var olacaktır ve bireyler ile kurumlar birbirlerini geride bırakmak için ellerinden geleni yapacaktır. Mücadeleyi ilk bırakan kaybeden taraf olduğundan daima rekabetçi ruh ile hareket edin. Rekabetçi olur ve diğer herkesi ardınızda bırakmak için hamleler yaparsanız iş hayatınızda başarılı olabilirsiniz.