Aylık arşivler: Temmuz 2016

Buhar Banyosu İle Güzelliği Yakalayın

Cilt güzelliğiniz için yapmadığınız şey kalmadıysa ve hala yüzünüzde biraz problem var ise buhar banyosu ile bu sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Yüzde oluşan sivilce, siyah nokta ve portakal kabuğu görünümü oldukça kötü bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Yüzünüzde bu sorunlardan herhangi birisi veya hepsi var ise buhar banyosu yaparak çözüme ulaşabilirsiniz. Buhar banyosu hakkında bilmeniz gerekenleri şöyle bir liste haline getirebiliriz.Buhar banyosu, su buharı banyosu, yüz bakımı

 • Buhar banyosu nedir ve nasıl yapılır?: Buhar banyosu bir kabın içine koyulan sıcak sudan çıkan buharın yüze vurması ile yapılan bir uygulamadır. Su buharı yüze vurunca gözenekleri açmaktadır. Açılan gözeneklerin içindeki kirli birikinti yani siyah noktalar, yağ parçacıkları yüz derisinin üstüne çıkar. Böylece yüzeye çıkan siyah noktalar bir havlu ile silinip yüzden uzaklaştırılır. Yağ birikintileri ve siyah noktalar gözeneklerden çıkartıldığı için sivilce oluşumu en aza indirilir.
 • Neden buhar banyosu yapılmalıdır?: Buhar banyosu yaparak doğal yoldan cilt bakımı yapmış olursunuz. Bir sürü kimyasal ürün kullanıp da cildinizi güzelleştirmeye çalışırken daha kötü bir hale getirmek istemiyorsanız su buharı gibi doğal yollara başvurmanız daha iyidir. Su doğal bir şey olduğu ve haliyle su buharı da doğal olduğundan cildinize herhangi bir şekilde zarar vermesi söz konusu değildir.
 • Buhar banyosu yaparken bunlara dikkat edin: Bu har banyosu yapmadan önce küçük bir ön hazırlık yapın. Yapacağınız ön hazırlığın içinde temiz ve yumuşak bir yüz silme havlusu, temiz derince bir kap, sıcak su ve başınızın üstünü örtmek üzere bir örtü olmalıdır. Derin bir kabın içine sıcak suyu koyun. Su sıcak olmalı ancak kaynak olmamalıdır. Aşırı sıcak su yüzünüzün yanmasına sebep olur. Bu nedenden dolayı kaynak olmayacak derece sıcak suyu derince bir kabın içine koyun. Yüzünüzü kabın üstüne yerleştirin ve örtü ile başınızı örtün ki su buharı saha sola uçmasın. 5-10 dakika bu pozisyonda bekledikten sonra yüzünüzü yumuşak havlu ile güzelce silin. Doğal bir nemlendirici olarak yüzünüze gül suyu sürebilirsiniz.

Klima Çarpması İçin Tavsiyeler

Yaz sıcaklarından bunalıp da kendinizi klimanın önüne atıyorsanız vücudunuzun birçok bölgesinde ağrı ve uyuşukluk hissedebilirsiniz. Hissettiğiniz bu uyuşukluk ve ağrıların sebebi klima çarpmasıdır. Özellikle de terliyken klima karşısına geçip uyuyan biriyseniz hissedeceğiniz eklem ağrılarından dolayı doktorların kapısını çalabilirsiniz. Klima çarpmasından korunmak için yapmanız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

 • Terliyken klimayı çalıştırmayın.
 • Klimanın karşısında saatlerde durmayın.
 • Klima direk vücudunuza değil ortama hava üflesin.
 • Klimanın tersi bir yönde yatın.
 • Mümkün ise yatarken klimayı ya hiç çalıştırmayın ya da en düşük seviyede çalıştırın.

Klima çarpmasına önlem almanıza rağmen yine de çarpıldıysanız aşağıdaki basit birkaç pratik çözümü uygulayarak ağrılarınıza deva bulabilirsiniz. Klima çarpmasının etkilerinden kurtulmanız için yapmanız gerekenler şunlardır: Klima çarpması, klima çarpmasına önlem, klima çarpmasından korunmak

 • Tutulan bölgeye sıcak baskı uygulayın: Klima çarpması sonucunda bel, boyun ve sırtta ağrı hissedilir. Eğer sizde de bu bölgelerde ya da en azından bu bölgelerden birinde ağrı, tutulma, acı hissi var ise o bölgeye sıcak uygulayın. Bir havluyu ısıtın ve ağrıyan, tutulmuş olan bölgeye bastırın. Birkaç dakika sıcak uyguladığınız bölge yavaş yavaş kendini salmaya başlayacaktır. Kendini salmaya başlayan bölgeyi daha da rahatlatmak için minik hareketler yaparak egzersiz ile müdahale edin. Yapacağınız minik egzersizler etkisini göstermeye başladığında ağrılarınız, acılarınız ve tutulmalarınız ardınızda kalacaktır.
 • Ilık duş alın: Bel, boyun tutulmalarına ılık duş birebirdir. Vücudunuzun tutulduğunu, uyuştuğunu hissediyorsanız mutlaka ılık duş alın. Alacağınız ılık duş kaslarınızın gevşemesini sağlayacak ve kasılmalarınızın en aza inmesini sağlayacaktır. Kaslarınızın rahatlayınca bel, boyun ağrılarınız hafifleyecektir.
 • Ihlamur için: Tam bir çözüm olmamasına karşın ıhlamur kasları gevşettiği için ağrılarınıza alternatif bir çözüm olacaktır. Gün içinde birkaç bardak limonlu ıhlamur içmeniz kaslarınızı gevşetip, ağrılarınızı en aza indirecektir.
 • Mutlaka doktora başvurun: Durum gerçekten ciddiyse ve boynunuzu çeviremiyor, çok küçük hareketlerde bel ağrısından yakınıyorsanız mutlak ama mutlaka zaman kaybetmeden doktora görünün. Doktorunuz gerekli müdahaleyi yapacak ve kaslarınızı rahatlatmak üzere birtakım ilaçlar verecektir.

Sınavlar Bitti Tercih Zamanı Geldi

Üniversite sınavlarının bu yılki ayağının da sonuna gelindi. Artık öğrencilerin sınan stresi bitti derken tercih döneminin yaklaşması ile tercih stresi baş göstermeye başladı. İyi bir üniversite, iyi bir bölüm eşittir iyi bir hayat mantığını savunan öğrenciler için tercih zamanı sınavlara göre daha da stresli bir dönem olmaktadır. Çünkü böyle düşünen öğrenciler iyi tercih yapamamaktan korkarlar. Yaşanılan bu korku kendisini bayağı bir hissettiren stres haline dönüşür. Tercih yapıldığı dönemde aslında stres yapacak pek bir şey yoktur. Çünkü neticede herkes puanının yettiği bir bölüme, üniversiteye yerleştirilmektedir. Endişe edilmesi gereken tek nokta hangi mesleğin eğitiminin alınmasına karar vermek olmalıdır. Birçok üniversite terciği yapan öğrenci parası güzel, ismi havalı diye hiçbir şekilde bilgileri olmayan meslekleri, bölümleri tercih ediyor. Bu durum tabii ki ilerleyen yıllarda üniversite bitince ya da eğitimi devam ederken üzücü oluyor. Çünkü bir insan biraz da olsa ilgisini çekmeyen, sevmediği bir mesleği tam anlamıyla icra edemez, etmek istemez. Hal böyle olunca ister istemez üniversite eğitimi gören veya görüp bölümünden mezun olmuş olan kişide bir üzgünlük baş gösterir.Üniversite tercihi, tercih dönemi, tercih stresiTercih yapılırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Onları da şu şekilde basit olarak ele alabiliriz. Üniversite tercihi yaparken öncelikle hangi mesleği icra etmek istediğinizi belirlemeniz gerekmektedir. Size hangi meslek iyi geliyorsa, hangi mesleği icra ederken mutlu olacaksanız onu tercih etmelisiniz. Bir mesleği sırf maaşı yüksek diye sakın ola tercih etmeyin. Diş hekimi güzel para kazanır ancak iğrenç bir iştir, şirket yöneticiliği güzel para kazandırır ancak kendinizi oldukça fazla geliştirmeniz gerekir, toplantıdan toplantıya koşmanız gerekir vb. Tüm bu ve benzeri noktaları göz önüne alın ve mesleğinizi seçin. Mesleğinizi seçtikten sonra puanınızın yetebileceği üniversitelerin bir listesini çıkartın. Çıkardığınız listede yer alan üniversiteleri en iyiden en kötüye doğru sıralayın ve bu sıraya göre tercihini tamamlayın. Emin olun bu şekilde yaptığınızda daha mutlu olursunuz.