Aylık arşivler: Ağustos 2016

Çocuğunuz Televizyonun Sesini Fazla Açıyorsa Dikkat Etmelisiniz!

Çocuk yetiştirmek ve büyütmek çok zor ve bir o kadar da zahmetli bir durumlardandır. Çünkü her konuda kendini ifade edemeyen çocuklar bazen rahatsız olsalar dahi bunun bir rahatsızlık ya da hastalık olduğunu fark edemeyebiliyorlar. Özellikle de çocukluk döneminde görülen enfeksiyonların başında orta kulak iltihabı gelmektedir. Hem de hiç azımsanmayacak oranlarda yüksek seviyelere ulaşmıştır. Kış aylarında sık görülen enfeksiyon rahatsızlıkları kulak iltihaplanmalarında da kendini göstermektedir.orta kulak iltihabı, çocuklarda orta kulak iltihabı

Çocuğunuz televizyonun sesini açıyorsa dikkat ediniz!

Orta kulak iltihabı hava ile dolu olan orta kulak boşluğunun virüsler veya bakteriler tarafından enfekte edilmesi sonucunda kulakta oluşan sıvının ortaya acıkmasıyla oluşan bir hastalıklardandır. Özellikle de çocuklarda bu hastalığın sık görülme nedeni ise yetişkinlere göre östaki borusunun tam gelişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Üstelik çocuklarda 10 yaşına kadar da tam fonksiyonlu çalışamaz. Bu hastalığın en önemli belirtisi yüksek ateş ile kulak ağrısı oluyor. Bununla birlikte işitme azlığı, huzursuzluk, kulakta akıntı ve iştahsızlık solunum yolu enfeksiyonları gibi belirtilerde olabiliyor. Günümüzde ise bu rahatsızlık için etkili antibiyotik kullanımı ile bu sorunlar daha önceki dönemlere göre çok nadir görülüyor olsa dahi tam tanı ile uzman hekim tarafından yapılan kulak-burun boğaz muayenesiyle konulmaktadır.

Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ise kulak arkasındaki kemikte erime olmakta iltihap birikmekte ve daha ilerleme gösterdiğinde beyin apsesi ya da menenjit gibi komplikasyonlara yol açmaktadır.  Orta kulak iltihabı çeşitleri ise akut orta kulak iltihabı ki bu en sık görünmektedir. Çocukluk çağında en fazla görülen rahatsızlıklardan birisi olan bu durum enfeksiyon sonucunda kulakta negatif basınç oluşmasına yol açtığı gibi daha ilerlemesi sonucunda kulakta sıvı birikmesine de yol açabilir. Biriken sıvı ile adeta duvar gibi seslerin iç kulağa geçmesini engeller ve işitme kayıplarına sebep olmaktadır. İşitmedeki azalma çocukta konuşmanın öğrenilmesinin gecikmesine ve ya zihinsel gelişimin daha yavaş olmasına neden olur. Bundan dolayı çocuğun okul başarısının düşmesine kadar varan sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu konuyu mutlaka önemsemelisiniz

BEBEKLERİN GÖZÜ ÇAPAKLANINCA NE YAPILMALI?

Bebekler her anne ile babanın göz bebeğidir ve onların sahip oldukları herhangi bir sağlık sorununun bu nedenle de tüm aileyi olumsuz etkilediği morali düşürdüğü ve umutsuzluk yarattığını hepimiz biliyoruz. Sağlıklı, dinç, zeki ve sevgi dolu bir bebek sahibi olmayı isteyen ebeveynlerin karşılaşabilecekleri ve muhtemelen olarak telaş edebilecekleri sorunlardan bir tanesi ise bebeklerin gözlerinde çapaklar meydana gelmesi ya da buna bağlı sulanmaların oluşması durumudur. Bebeklerdeki göz çapaklanmasının birçok sebebi mevcuttur fakat bunlardan en fazla rastlanılanı gözyaşlarının transfer edildiği kanallarda gerçekleşen tıkanıklık sorunlarının yaşanmasıdır. Bilhassa enfeksiyon kapması durumunda oldukça riskli olan bu konuda aynı zamanda da ilk aylarda kolayca müdahale edilebilir olsa dahi zaman ilerledikçe ameliyat yönteminden başka bir yöntemle tedaviye izin veremeyebilir. Çocuğunuzda böyle bir sorun gözlemlediğiniz anda doktorunuza başvurmanız onun göz sağlığını koruyabilmek adına oldukça önemlidir.bebeklerde göz çapaklanması, göz çapaklanması, çapak

Doğumun ardından çoğunlukla herhangi bir sorun olmadan tamamen açılan bu gözyaşı kanalları kimi zamanlarda kapalı kalabilmekte ve bu genellikle sadece tek bir gözde meydana gelmektedir. Toplumda genel olarak %25 oranında rastlanan bu sorun kısa süre içinde tedavisi sağlanmazsa mikrobik hastalıklara davetiye çıkararak ciddi bir sağlık tehdidi haline gelebilmektedir. Bilhassa burun köküne baskı yapıldığında iltihap çıkması gibi durumlarla karşılaşıldığı zaman rahatsızlığın ilerlemiş olduğu ve acil müdahale gerektirdiği kesin olur. Eğer ki doğru zamanda teşhis edilirse göz damlaları ve ya bazı masaj teknikleri yardımıyla çok fazla oranlarda çözülen bu sorunun tüm sulanma ve çapaklanma problemlerini ortadan kaldırdığı biliniyor. Bu hususta ise çocuğunuzun gözlerinde meydana gelen çok sık ve ya büyük orandaki çapakları küçümsememeli ve ev işi çözümlere başvurmanız gereklidir. Özellikle de bebeğin gözlerini çayla silmek gibi yalnızca geçici olarak işe yarayan yöntemlerin uygulanmasında uzun vadede hastalığın ilerlemesine sebep olur.

Tedaviye geç kalındığı zaman operasyon mecburi hale gelebilir ve gözyaşı kanallarının açılması için kanallara sokulan sıvı ya da tellerden tutun da daha geniş çaplı ameliyatlara kadar çeşitli yöntemler mevcuttur. Bebek gözlerindeki çapaklanma tabii ki yalnızca tek bir soruna değil aynı zamanda ise göz kapaklarındaki göz korneasındaki ya da çevre bölgelerdeki farklı sorunlara da işaret edebilmektedir. Böylelikle durumların tekrarlaması halinde doktorunuza bildirmekten çekinmemeli ve uygun tedavinin gerçekleşmesini sağlamanız gerekir.

Yağlı Saçlar İçin Sirke Uygulaması

Bayanların ve aynı zamanda bayların ortak sorunlarından bir tanesi saç yağlanmasıdır. Rahatsız edici bir vıcıklık, saçın sertleşmesi, bazen koku oluşması gibi sorunlara kadar yol açan saç yağlanması oldukça itici bir şeydir. Birçok kişinin ortak sorunu olan yağlanmanın belli başlı bazı nedenleri vardır. Bu nedenleri biliyorsanız bazı önlemler alarak yağlanmayı en aza indirebilirsiniz. Yağlanma sebebini öğrendikten sonra gerekli önlemleri alarak bu sorunu en az seviyede yaşayabilirsiniz. Saçınızdaki yağı temizlemek ve yağlanmasını geciktirmek için ise sirkeden faydalanabilirsiniz. Öncelikle saç yağlanmasının nedenlerine kısa başlıklar halinde inceleyelim, sonrasında ise sirke uygulamasını nasıl yapabileceğinizi ele alalım. İşte saç yağlanmasının nedenleri;Yağlı saçlara sirke, yağlı saç için sirke

  • Su ile fazla temas: Sık sık yıkanan saçların bağlı bulunduğu saç derisi bir süre sonra aşınmaya ve kurumaya başlar. Bu aşınma ve kurumanın sonucunda vücut doğal savunma taktiği uygulamaya ve yağ salgılamaya başlar. Saç derisindeki kuruma ve aşınmayı tedavi etmek amacıyla yağ salgılayan vücut saçın yağlanmasına sebep olur. Yağlanma sorununuz var ise sık sık duş almaktan kaçının.
  • Fazla sıcak: Fön makinesi vb. gibi cihazlar ile saçınızı kurutuyor ve şekillendiriyorsanız en sıcak ayarda kullanmaktan kaçının. Çünkü sıcak saç derisinin kurumasına sebep olmakta bu da elbette daha fazla yağ salgılanmasına neden olmaktadır. Saç derisindeki kurumayı normale döndürmek üzere vücuttaki yağ salgısı artmaktadır ki bu da saçın yağlanmasının bir numaralı sebebidir.
  • Genetik: Kalıtsal olarak genler aracılığıyla birçok şey nesilden nesle aktarılmaktadır. Saç yağlanması da genler ile aktarılabilen bir şeydir. Biraz şanssız biriyseniz ailenizden size yağlı saç kodu aktarılmış olabilir.

Yağlı saçlara sirkeli çözüm için şu şekilde uygulama yapabilirsiniz: Saçınızı herhangi bir şekilde su katmadan sadece sirke ile güzelce yıkayın. Sirke ile saçınızı yıkadıktan sonra su ile ve sabun ile yıkamanıza gerek yoktur. Sıcağın etkisi ile saçınızdaki sirke buharlaşacak ve bir süre sonra saçınızda, sirke de sirke kokusu da kalmayacaktır.

Google Play’den Nasıl Uygulama İndirilir?

Android bir telefon aldıysanız ve bu telefona uygulama yüklemek istiyorsanız öncelikle bir Gmail hesabı oluşturmanız gerekmektedir. Zira google playdan uygulama yükleyeceğiniz için bu gereklidir. Gmail hesabınızı oluşturduktan sonra telefonunuzun içinde yer alan Google Play uygulamasını kullanarak markete bağlanabilirsiniz. Google play marketine bağlandıktan sonra isterseniz ücretli isterseniz de ücretsiz olarak sunulan uygulamalardan dilediğinizi telefonunuza indirebilirsiniz. İndirmek istediğiniz uygulamanın adını arama kısmına yazın ve karşınıza çıkan uygulamaya tıklayın. Yükle düğmesine basarak indirme işlemini başlatabilirsiniz. Uygulama indiğinde otomatik olarak kurulacaktır.Google playden uygulama indirme, uygulama indirme, google play uygulamaları

Google Play’de Ne Tür Uygulamalar Bulunur?

Google Play üzerinde birbirinden farklı binlerce oyun ve uygulama bulabilirsiniz. 3 boyutlu, 2 boyutlu oyunlar indirebileceğiniz gibi bankaların, kurumların mobil uygulamalarını da indirebilirsiniz. Örneğin; bankacılık işlemlerinizi kısa sürede halledebilmek için iş bankası, Akbank, ziraat bankası vb. gibi bankaların mobil şube uygulamalarını telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Google Playden Uygulama İndirirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Google playden uygulama indireceğiniz zaman dikkat etmeniz gereken çok fazla önemli bir nokta yoktur. Sadece indireceğiniz uygulamaların işinize yarayıp yaramayacağına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. İndirdiğiniz bir uygulamadan memnun kalmazsanız kolayca telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

Telefona Kurulan Uygulamaları Kaldırmak

Cep telefonunuza indirdiğiniz ancak artık ihtiyacınız olmayan uygulamalar ve oyunlar var ise telefonunuzun uygulama yöneticine girin ve buradan kaldırmak istediğiniz uygulamayı bulup kaldıra basın. Kaldıra bastığınızda telefonunuz yapmak istediğiniz işlemi onaylayıp onaylamadığınızı soracaktır. Yapmak istediğiniz işlemi onayladığınızı belirterek uygulama ve oyunu telefonunuzdan kaldırabilirsiniz.

Google Play’dan Ücretli Uygulama İndirme

Google playdan ücretli uygulama indirmek istiyorsanız kredi kartı bilgilerinizi google play hesabınıza girmeniz gerekmektedir. Hangi uygulamayı satın almak istiyorsanız o uygulamaya gidip satın ala basmalısınız. Satın al düğmesine bastığınızda onay kutucuğu açılacaktır. Satın almayı onaylayarak uygulamayı satın alabilirsiniz. Uygulamanın ücreti kredi kartınızdan kesilecektir.