Aylık arşivler: Kasım 2016

Eğitim Yaşının Önemi

  Daha önce çok kez duyduğumuz ağaç yaş iken eğitim sözüne açıklık getirmek amacıyla da eğitimi kullanacağız. Eğitim her insanın ihtiyaç duyduğu ve hayatı boyunca kullanacağı bir araçtır. Eğitim insanlar için önemli yerlere sahip ve eğitim almak için daha küçük yaşlar kalıcı olmaktadır. Bunun için ağaç yaşken eğilir sözünü açıklamış olabiliriz. Henüz aklımızın her konuda ayrıntıları düşündüğü zamanlardan doğru eğitimi almak hem bizim için hem de çevremize büyük ölçüde fayda sağlayacaktır. İnsanlar çocuklarını da hızlı bir eğitim süreci yerine daha kalıcı ve erken yaşlarda doğru eğitimi aşılamaya yorar. Bu şekilde insanların yaptıkları çok daha kalıcı olacaktır. Son yıllarda bu konuda yardım alacağımız birçok psikoloji uzmanı bulunmaktadır.eğitim yaşı, temel eğitim, eğitimi yararlı kullanmak            Temelden eğitim almak hakkında

 İnsanlar doğduklarından hayatının sonuna kadar he bir şeyler hakkında eğitim alarak yaşarlar. Ayrıca aldıkları eğitimi yaşamı boyunca kullanarak faydalı şeyler yapmaya yönelirler. En doğru eğitimleri alarak insanlar daha uzun yaşayan canlılar olduğu eski zamanlarda kanıtlanmıştır. Hayatta kalabilmenin yolu da eğitimden geçtiği bu araştırmalarla da açıklanmış olmuştur. Ayrıca eğitim en temelden başlayarak bir bebeğe hayatta kalmayı öğreten en önemli araçtır. Eğitim hayatımızın en başından başlayıp hayatın sonuna kadar devam eder. Her yaşta öğrendiklerimizin bize faydası olmaktadır. Bunun için en iyi eğitim için her zaman düşünüp durmamız gerçek hayatımız için önemlidir.

                Tecrübelerimizi de eğitim sayesinde kullanabiliriz

 Önceki hayatları düşündüğümüzde o zamanlara göre şimdi her alanda eğitim alarak yaşamak bize büyük katkı sağalmaktadır. Dünyamıza da ekleyeceğimiz en yeni şeyler için de önemli yer tutan eğitim düşünebileceğimiz her alanda karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca sizin de bildiğiniz gibi okullar ve eğitim kurumları da bize fayda sağlaması için çalışmalar araştırmalar yapılmaya hala devam etmektedir. Küçük yaşlarda başladığımız en basitinden yürüme eğitimi almamız bile bizim hayatımız boyunca tek başımıza ayakta durmamıza katkısı olacak bir durumdur. Eğitim denildiği zaman birçok kapı karşımıza çıkar sadece günlük hayatımızda değil de ileri yaşlarda da hayatımıza büyük katkıları olacak konu arasında yer alacağı için düşünmemizde gerekir.

Doğal Bakım İle Sağlıklı Saçlar

Sağlıklı saçlara sahip olmak doğal bakımla da mümkün. Parlak, dolgun, düzgün yapılı, güzel kokulu ve dökülmeyen sağlıklı saçlar neyse ki hayal değil. Tüm bunlar için neler yapılabilir görelim.

Örneğin; Lavantanın harika bir kokusu vardır. Saç bakımı için de oldukça önemlidir. Saçın uzamasını, parlaklığını kaybetmiş saçların ışıldaması ve parlaması için saçı yıkadıktan sonra lavanta, kaynatılmış suyun içine bırakılarak 5 ya da 6 dakika düşük ateşte kapağı kapalı bir tencerede kaynatılarak ılıtıldıktan sonra saça sürülür. Lavanta çayı yine aynı şekilde kaynatılıp ılıtıldıktan sonra günde bir defa demlenerek yudum yudum içilir.saç dökülmesi, saçlara doğal bakım, sağlıklı saç bakımı

Keçiboynuzu ve keçiboynuzu pekmezi ise saçın uzamasında ve bakımında lavantadan çok daha önemlidir. Kereviz ve ıspanak da suda kaynatılarak suyunun içilmesi saç sağlığı için önemlidir..

Özellikle saçınız inceliyor ve parlaklığını kaybediyorsa kan değerleriniz düşmüştür veya anemi rahatsızlığı yaşıyor olabilirsiniz. Bu tarif anemi için bire birdir. Aksatmadan haftada 4 ya da 5 defa elma yenmesi ile sağlıklı saçlara sahip olabilmek mümkündür. Antioksidan açısından zengin olan elma, hücre yenilenmesine katkı sağlarken hücreleri hasarlara karşı da korur.

Çörek otunun yağını tüketmek, saçların güçlenmesine, nemlenmesine ve saçlara doğal bir parlaklık kazandırmasını sağlar. Saç tonunun bir ya da iki ton açılması için uzun zamandan beri papatya kullanılmaktadır. Papatya kısık ateşte kaynatılıp saça bu kaynatılan suyla yıkanır. Saçı yıkayıp güneşe çıkmak saç renginin açılmasına yardımcı olur.

Kurumuş ve yıpranmış saçları canlandırmak için en iyi yöntem zeytinyağı kürüdür. Saçlarınıza parlaklık kazandırmak ve beslenmesi için 2 çorba kaşığı zeytinyağını iyice ısıtın. Bunu yavaş yavaş tüm saç derinize eşit miktarda yedirin. Sıcak suyla ıslattığınız bir havluyu iyice sıktıktan sonra bir eşarp gibi başınıza sarın. Havlu soğurken bunu iki ya da üç kez tekrarlayarak, saçın yağı iyice emmesini bekleyin. Sonra saçlarınızı yıkayıp, iyice duruladığınıza emin olun. Bu bakım kürü, özellikle çabuk kırılabilen ince telli saçlar için çok yararlıdır.

 Bu kürleri gönül rahatlığı ile ve kolayca evde uygulayabilirsiniz. Doğal bakımlar hem pratik hem de uygun fiyatlıdır.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda tuvalet eğitiminin verilmesindeki amaç, bir başkasının yardımına gerek olmadan ya da bir başkasının hatırlatmasıyla olmaması gerektiği yönünde yapılan bir beceri eğitimi olarak adlandırılabilir. Bu konuda yabancı oldukları bir şeyi öğrenmeleri gerekir. Bebeklikten, çocukluğa geçiş dönemi boyunca altının bezlenmesi gibi durumlar sonucunda alışkanlık haline getirilmiş bu işlem bir noktada sonlandırılmalıdır. Hem maddi hem manevi zararları vardır. Çocuk altına yapması ve kaçırması gibi durumlarda korku, endişe gibi davranışlar içerisine girebilir. Bunun önüne geçmek için aile bireylerine çok görev düşmektedir. Çocuğunuza nasıl tuvalete çıkmasını öğretmek sizin en büyük görevleriniz arasındadır. Sonucunda siz de çocuğunuz da çok rahatlayacak ve büyük bir sorunu da üstünüzden atmış olacaksınız.çocuklarda tuvalet, tuvalet eğitimi, çocuklarda tuvalet alışkanlığı

Çocuklar tuvalet alışkanlığını öğrenmek için 18 ay ve 3 yaş aralığında gerçekleştirebilirler. Bu yaş aralıklarında tuvaletini kendisinin yapmasını öğrenebilir. Her çocukta bu yaş aralıkları söz konusu olmaz. Çocuğun buna hazır olabilmesi yaşı ile orantılı olabilir.

Bir çocuk 18 aylık olduğunda mesane ve idrar yolları gibi kaslarını geliştirmiş olurlar. Organları artık gelişmiştir ve uyarıcı etkilerini de göstermeye başlarlar. Yani çocuklar bu yaş aralıklarında organları tarafından tuvaletin geldi gibisinden uyarılır.

Çocuğunuza artık iç çamaşırı giyebilirsin gibi sözcüklerle tuvalet alışkanlığına hazırlayabilirsiniz. Hatta ilk iç çamaşırını beraber seçmeniz onu mutlu edecektir.  Çocuğunuzun tuvaleti nasıl kullanacağını öğretmeli fakat bir konuya çok dikkat etmelisiniz. Erkek çocuklara babası tarafından, kız çocuklarına annesi tarafından gösterilmelidir. Pantolonu nasıl indireceğinden, nasıl pozisyonda tuvalete oturacağından ve tuvaletini yaptıktan sonra ne yapması gerektiği anlatılmalıdır.  Lazımlıklar tuvalet alışkanlığı için çok ideal bir yöntemdir. Klozete benzer lazımlıklar tercih edilmelidir. Çocuğunuz bezli iken ya da açık halde iken ne zaman altına kaçırdığını bir çizelge tutarak o saatleri not alın. İlerleyen günlerde o saatlerde çocuğunuzun tuvalete oturması için 5 dakika kadar bir süre verin. İlk tuvalete alıştığı zamanlarda sözlü olarak onu mutlu edin. Hediye alın. Altına kaçırdığı zamanlarda kesinlikle ona kızmayın ve korkutmayın. Bağırmayı hiç denemeyin. Gündüz tuvalete alışkanlığının bir de gece eğitimi verilmelidir. İlerleyen zamanlarda bunu da detaylı olarak sitemizde paylaşacağız.

Kişisel Bakımda Erkekler Nelere Özen Göstermelidir

Bayanların kendine özen gösterdiğini ve kişisel bakımlarını eksiksiz yaptıklarını biliyoruz. Bayanlar erkeklere göre daha bakımlı ve kişisel bakımlarını daha fazla yaparak daha şık ve güzel görünmek için çaba harcıyorlar. Ancak günümüzde erkeklerde kişisel bakımlarına dikkat ederek kendilerine gereken özeni göstermeye başladılar. Bu kapsamda erkekler de göze hoş gelen kişisel bakımı yaparak kendilerine özen gösteriyorlar. Erkeklerin kişisel bakımı dediğimizde birçok alternatif akıllara gelmektedir. Kişisel bakımda erkekler en fazla saç ve sakal bakımlarına özen göstermektedirler. Erkekler iş çevresi ve sosyal çevresi gereği bakımlı olmak zorundadırlar. Kimi sakal bırakarak sakallarına şekil vermektedir. kimi beyler ise sakal tıraşı olarak temiz bir yüze sahip olmayı tercih etmektedirler. Cilt bakımı konusunda da beyler son dönemlerde gerekli olan bakımı yaparak ciltlerine iyi bakmaktadırlar. Bu kapsamda erkek cildine uygun olan cilt bakım kremlerini tercih ederek günlük cilt bakımlarını yaparak cildine önem gösteriyor.erkek bakımı, kişisel erkek bakımı, erkek bakımında önemli noktalarErkeklerin en büyük belalarından biri ise köz kapaklarının altında yer alan şişlik ve morluklardır. Bu morluk ve şişlikleri yok etmek adına göz altı morluklarına iyi gelen kremler tercih ediliyor. Tırnak bakımı ise erkeklerde en çok önem gösterilen bölge olarak dikkat çekiyor. Erkekler tırnaklarının uzun olmasını istemediği gibi tırnaklarına bakım yaparak tırnaklarına en iyi şekilde özenmektedir. Tüm bu bakım amaçlı yapılanların tek amacı var daha güzel bir cilde ve vücuda sahip olmaktır. Erkeklerde vücut bakımlarını en iyi şekilde yaparak kişisel bakımlarını eksiksiz şekilde yapmak adına imkanı elverdiğince önem göstermektedir. Kişisel bakımına önem gösteren her birey diğer insanlardan kendini bir adım önde tutmaktadır. Genellikle erkekler kendileri için en iyi kişisel bakımı yapmaya karar verdiklerine işe en kolay bölge olan ciltlerinden başlamayı tercih etmektedirler. Sadece bakım değil etrafa yayılan kokuda kişisel bakıma girmekte ve bu kapsamda erkeklerde bayanlar gibi koku alırken en iyisi ve en güzel kokunun olmasını istemektedirler. Erkeklerin kişisel bakımlarını yaptırması artık olağan bir durum olarak karşılanmaktadır. Sizde kendinize kişisel bakım yaptırarak daha güzel bir vücuda sahip olabilirsiniz.

İlk Cinsel İlişki Ne Zaman Yaşanmalı

Genelde erkeklerin cinsel istekleri ergenlik döneminde başlamaktadır. Bu sebeple birçok erkek bu dönemde ilk ilişkiye girme isteğini de yerine getirmektedir. Günümüzde birçok kadın para karşılığı cinsel arzuları yerine getirmek için kazanç elde etmektedir. Bunun sonucunda ergenlik döneminde sorumsuzca yaşayan erkekler ilk deneyimlerini yaşayabilmektedir.  Burada yapılan yanlış mı doğru mu biraz açıklayalım. Günümüzde para karşılığı ilişki yaşayan kadınlarda birçok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların bulaşıcı olduğu düşünülür ise erkeğin cinsel arzusuna yenik düşmesi aynı zamanda hastalığa yakalanma riskini de artırmaktadır. İleriki yaşlarda bunu yapan erkek oldukça pişmanlık duyabilmektedir. Sonucu ne olursa olsun bu ilk deneyim onun için bir dönüm noktası olmaktadır.ilk cinsel ilişki, cinsel deneyim, ilk cinsel ilişkide yapılan hatalarErkekler Arası Rekabet;

Erkekler kendi aralarında toplanarak daha milli olmadın mı cümleler kurarak birbirleri ile dalga geçmek, şakalaşmak gibi bir eylem içerisinde bulunabiliyorlar. Bunun sonucunda kendisini küçük gören arkadaşlarının yanında ezildiğini düşünerek bu denli yollara başvurarak ilk cinsel deneyimini yaşamak için çaba göstermektedirler.

Kızlarda İlk Cinsel Deneyim;

Ergenliğe adım atmış olan kız çocukları, erkekler gibi cinselliği erken yaşayamazlar. Çünkü korkarlar ve Türk örf ve adetlerine uygun şekilde yaşamayı ailelerinden görerek uygularlar. Ergen kızlar genelde bu deneyimlerini evlendikten sonra yaşamayı tercih ederek duygularını bastırırlar. İllaki sonucunda cinsel deneyimlerini yaşarlar.

İlk Cinsellikte Yapılan Hatalar;

Duygularına hâkim olamayan erkek ya da kız ergenler, bazı geri dönüşü olmayan hatalar yapabilmektedirler. Kızlar için kızlık çok önemli bir faktördür. Bu dönemlerde cahil olarak nitelendirdiğimiz olay gerçekleşir ve kızlar evlenmeden önce cinselliği yaşadıkları için büyük bir psikolojik baskı içerisine girerler. Çünkü evlendiği zaman bu sorun karşılarına çıkacaktır.

Erkeklerde ise bu olay tamamen yanlış teoriler beslemektedir. Erkek adamım yaparım diye bir cümle kurarak hastalı gibi kötü sonuçlara alet olurlar. Cinsel ilişkiye girdikleri kadınlardan hastalık kapabilirler ya da bu olay alışkanlık haline gelebilir. Bunun bir hata olduğunu ergenlik dönemini atlattıktan sonra yani ileri yaşlarda anlarlar. Her erkek ve her kadın ilk ilişki deneyimlerini evlendikleri zaman yaşamaları ön görülmektedir.

Gebelikte Aşerme Etkisi

Gebelikte karşımıza çıkan kavramlar vardır. Bu kavramlardan bir tanesi de hiç şüphesiz ki aşermektir. Anne adayının ister tatlı ister tuzlu hatta bazen hem tatlı hem tuzlu yiyecek ya da içecekleri fazlasıyla canı isteme sonucu ortaya çıkardığı kavrama aşermek deniyor. Bu tabi ki esprili olan tanımı. Aşermek anne olmayı bekleyen bir kadının bazı yiyeceklere fazlaca duyduğu düşkünlüktür. Bazen turşu suyu, bazen karpuz, bazen pasta, bazen çikolata bazense balık çekebilir canları. Hatta turşu ve baklavayı aynı anda isteyebilirler. Bunun bir sonu yok anlayacağınız.gebelikte aşerme, hamilelikte aşerme, aşermenin nedenleriBazen de tam tersi olup yiyeceğe düşkünlüktense, tiksinme duygusu devreye girer. Gebelikte anne adayları gebelik süresince en azından bir yiyeceğe düşkünlük gösterirler. En çok çikolata, pasta gibi tatlı yiyecekler aşerilmektedir.

Gebeler neden aşerir? 

Aşermenin nedenleri bilimsel olarak kanıtlanamamıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda genel olarak tüketilen besinlerdeki eksikliklerin ya da mineral ve vitaminlere duyulan gereksinimin artmasıyla bu gereği gidermek için vücudun bu gıdalara karşı  gerek duyduğu düşünülmektedir. Yine araştırmalar sonucunda erken gebelikte oluşan östrojen, progesteron ve HCG gibi hormonların artmasıyla merkezi etkilerin özellikle beyinde tesir ettiğini öne vurmuştur. Ayrıca bazı gebe kadınlarda ani tiksinme ya da bazı baskın tatları yemeyi istememe durumu da ortaya çıkabilir. Bu anne adayının kimi yiyeceklerin tadını ve kokusunu farklı algılaması, gebelikle ilgili hormonel değişikliklerin bir sonucu olarak meydana çıkar.

Hangi gıdalar daha çok aşeriliyor?

Sağlıklı gıdaların uygun miktarda alınması devam ettiği sürede, bazı zamanlar aşerme normal bir süreçtir. Eğer, özellikle sağlıklı olmayan besinlere aşerme yoğun bir seviye halindeyse (çikolataya, tatlılara  aşırı düşkünlük gibi) bu gıdaları fazla tüketmemeye çalışmak ve daha sağlıklı alternatiflere yönelmek gereklidir. Fazlaca şeker tüketimi, çok kilo almanıza ve dişlerde sorunlara sebep olur. Tatlılar, dondurma, turşu, meyveler, tavuk, et, baharatlı yiyecekler, süt ürünleri ve tatlı tuzlu karışımı olan alternatifler en çok aşerilen besinlerdir.

Gıda dışı aşerme var mı?

Kimi anne adaylarında gıda dışı aşermeler de gelişebilir. Bunlara kil, tebeşir, sabun gibi örnekler vermek mümkündür. Böyle aşermeler mineral zehirlenmelere ya da ölümcül sonuçlara neden olabilir.