Aylık arşivler: Şubat 2017

Laktozsuz Süt ile Laktozsuz Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Laktoz İntoleransı

Laktozun sindirilmesi için laktaz enzimi gerekmektedir. Eğer vücutta yeterli miktarda laktaz enzimi bulunmuyorsa, laktoz intoleransı olur.

Laktoz İntolerans Belirtileri

laktozsuz yoğurt,  standart süt, sütün besin değerleriLaktoz intoleransı sütün içindeki laktozun sindirilemediği durumlarda ortaya çıkarmaktadır. Süt içince karın şişkinliği, karın ağrısı, gaz ve mide bulantısı görülebiliyor. Bu tarz sorunlarınız varsa süt ve süt ürünleri tüketmekten vazgeçmek yerine Laktozsuz Süt’ü tüketmelisiniz. Belirtilerin şiddeti tüketilen laktoza ve kişinin ne kadar laktozu tolere edebildiğine göre değişkenlik gösterir. Belirtiler süt ve sütlü ürünlerin tüketimini takiben yarım saat ile 2 saat arası sonrasında kendini göstermeye başlamaktadır. Süt içerdiği kalsiyum, yağlar, protein, vitaminler ve mineraller açısından temel besin gruplarından biridir.

Laktoz İntoleransınız Varsa Ne Yapılmalı?

Laktozu azaltılmış ya da laktozsuz süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz.

Laktozsuz Süt ve Laktozsuz Yoğurt Nasıl Üretilir?

Laktozsuz süt ile laktozsuz yoğurt, sütün içindeki laktozun laktaz enzimi ile parçalanması sonucu elde edilmektedir. Laktaz enzimi katkı maddesi ya da koruyucu olmaz. Ürünün prosesi sırasında görevini yerine getirip, son aşamada aktivitesini yitirerek ürünün içerisinde kalmaktadır.

Laktozsuz Süt ile Laktozsuz Yoğurt Neden Daha Tatlı?

Laktozun glikoz ile galaktoza parçalanması sebebiyle standart süt ve yoğurttan daha tatlı hissedilen ürünlerdendir. Hissedilen tatlılık doğal şekerlerdendir, ilave şeker içermiyor.

Laktozsuz Süt Herkes İçin Uygun Mu?

Laktozsuz süt, sütteki laktozu sindiremeyen ve süt içince şişkinlik, ağrı, gaz ve ya bulantı sıkıntılarını yaşadığı için süt tüketemeyen kişilerin rahat şekilde süt içmelerini ve sonrasında sütün besin değerlerinden faydalanmalarını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Neden Laktozsuz Yoğurt Tüketmelisiniz?

Laktozsuz Yoğurt, laktoz intoleransına karşı gerek sağlık faydası sağlamakta, gerekse de tatlılık derecesinin yüksek hissedilmesi nedeniyle şeker kullanılması gereken ürünlerde şeker azaltmaya imkan tanır. Bu nedenle ara öğün olarak sade ve ya müsli karışımı gibi bir alternatifle tüketilmeye çok uygundur, hissedilen tatlılık doğal şekerlerdendir yani ilave şeker içermemektedir. Ayrıca, 100 g laktozsuz yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacının %23’ünü karşılıyor.

Laktozsuz Süt ve Yoğurt Tüketmenin Zararı Var Mı?

Laktozsuz süt ve yoğurt tüketmenin hiçbir zararı bulunmuyor.

Örgü hırkalar, Uzun hırkalar, belinizi örten bir hırka

Herkesin Vücuduna Uygun Hırka Modelleri

Kum saati

Bu vücut tipinde göğüs ile kalçalar aynı ölçüde olur. Bu yüzden göğüste bollaşan giysilerden uzak durmalısınız. Bunun yerine vücudu saran kumaşlar, koyu ve ya yoğun renkler tercih ediniz. Böylelikle vücut hatlarınızı yumuşatırsınız. Hafif, ipek bir bluz giyin, üzerine yumuşak dokunmuş bir hırka uydurulmalı. Hırka tam kalçalarınızın üzerine kadar olmalıdır. Örgü hırkalar üzerinizde mükemmel durmaktadır. Kıvrımlarını yumuşak bir şekilde vurgulayarak güzelliğinizi ortaya çıkartabilirsiniz.

Elma

Örgü hırkalar, Uzun hırkalar, belinizi örten bir hırkaBu vücut şekline sahip kadınların omuzları geniş ve kalçaları dar olur. Bu nedenle dikkati aşağıya çekmeniz gerekir. Yüksek belli, parlak renkli pantolonlar sizin için biçilmiş kaftan görevindedir. Tek renk giysiler sizi daha uzun gösterir, ama büyük, ağır kalıplı giysiler sizin için en doğru seçimler olmayabiliyor. Uzun hırkaları tercih edin ve sonrasında önlerini açık bırakınız. Böylelikle görsel olarak sizi olduğunuzdan uzun gösterecektir. Kısa, kesik hırkalar size uygun değiller, çünkü vücudunuzun üst kısmını olduğundan daha büyük göstermektedirler. Gerek desen gerekse de renk itibariyle sade kumaşları tercih edilmeli, üzerinize oturan ve belinizi örten bir hırka kalçalarınızın güzelliğini ortaya çıkartmaktadır.

Armut şekli

Vücudunuz armut şeklindeyse kalça ölçünüz ile göğüs ölçünüzden büyük olur. Bu nedenle omuzlarınızı daha geniş gösterecek, göğsünüzü vurgulayarak kalçanızı saklayacak türde giysilere ihtiyacınız vardır. Destekli sütyen tercih etmeli, kolları bol, süslü bluzlar tercih edin. Üst giysileriniz göğüs etrafında daralmalıdır. Uzun, bol kollu hırkalar sizin üzerinizde çok güzel duracaktır. Hırkanın üzerine güzel bir kemerle kombinlenebilir. Koyu renkleri tercih edin böylece daha zayıf görüntü sergilenir. Bir de düz paçalı pantolonları seçmelisiniz ki kalçalarınızı görece düz göstersin. Doğru aksesuarı seçmeye gelince de, şık kolyelere şans tanıyın ve dikkati bedeninizin üst kısmına çekmekte çok faydalarını göreceksiniz.

Muz şekli

Uzmanlar en kolay giydirilen vücudun bu olduğunu söylenmektedir. Omuzlar bel ve kalçalarla tam bir denge içinde yer alır. Boyunuzu fazla uzun göstermeyen giysiler tercih edin, katlı ve çok boyutlu bir stil geliştirmeniz gerekiyor. Yakalar, dalgalar, manşetler göğüs bölgenizi belirginleştirmektedir. Dolayısıyla bu özelliklerden bol bol yararlanmanız gerek. Uzun hırkaları tercih edin ve belinizi geniş bir kemerle vurgulamayı unutmayınız.

Hamilelik Testi Nasıl Yapılıyor?

Hamilelik testi ani sonuçlar alındığı aynı zamanda kolay erişilebilir bir seçenek olduğu için çiftlerin ilk başvurduğu yöntemlerdendir.

Damlatma Yöntemine Göre Hamilelik Testi Yapımı

hamilelik testi, daldırma yöntemi ile hamilelik testi, damlatma yöntemiHamilelik testlerinden damlatma yöntemini kullanan hamilelik testleri paketleri içinden damlatma aparatı ve hamilelik testi çıkar. Hamilelik testini yatan bir konumda sabit bir şekilde bir yere koymalısınız. Daha sonra kuru ve temiz bir kaba yapmış olduğunuz idrardan damlatma aparatı yardımıyla alarak hamilelik testinde kaç damla yazıyorsa o kadar sayıda hamilelik testinde damlanın dökülmesi istenilen deliğine damlatmalısınız. Hamilelik testinde yazan sayı miktarında yaptığınız damlatma işleminden sonra hamilelik testini hareket ettirmeden sabit bir şekilde tutulmalı. Bekleme miktarınca bekleyiniz ancak size tavsiyemiz bazı hamilelik testlerinde beklenilmesi gereken miktarın iki hatta üç katı süresince beklemenizi önermekteyiz. Her ne kadar güvendiğiniz kaliteli bir ürün kullanıyor olsanız da kesin sonuç açısından beklemeniz hatta iki ya da üç katı süre bekledikten sonra ikinci bir hamilelik testi daha alarak aradan 12 saat geçtikten sonra tekrar bir test daha yapmanızı öneriyoruz. Bir çizgi çıkmasının sebebi ise bize verdiği mesaj ‘hamilelik testini doğru kullandınız’ mesajını belirtir. İkinci çizgi ise hamilelik testinde, hamile olduğunuzun mesajını verir. Eğer hiç çizgi çıkmaz ise bu durumda hamilelik testini kullanma kılavuzunda belirtilen yönergelere uygun yapmadığınız sonucu çıkar.

Daldırma Yöntemi ile Hamilelik Testinin Yapımı

Anne adayımızın temiz ve kuru bir kaba yaptığı derinliği en az 5 cm olan kabımıza daldırma yöntemi ile hamilelik testimizin ilk süreci olan testimizin kullanma kılavuzunda yazan kısmını idrara daldırmalısınız. Burada dikkat edilmesi gereken konu daldırdığımızda ne kadar süre hamilelik testimizin ucu idrarın içerisinde olacak? Sorusuna ise kılavuzda yazanlardan yanıt alabilirsiniz ancak yine belirtelim genelde 5 saniye daldırarak bekletiniz. Ardından testimizi kesinlikle dikey olmamalı, yatay bir konumda kıpırdatmadan sabit bir şekilde beklemeye başlayınız. Bu hamilelik testinde de bir çizgi testin doğru yapıldığının ikinci çizgi gebeliğin mesajını veriyor. Sonuç ne olursa olsun eğer ki, bu testlerin sonucu negatif ise bile hala adet olmadıysanız bir uzman hekime başvurmanızda fayda olduğu unutulmamalıdır.

bakteri ve plak oluşumu, diş çürükleri, dişinize verdiği hasar

Dişleri Neden Sararır?

Küçük yaşlardan beri alışkanlık haline getirilmesi gereken fakat toplumumuzda bir türlü önemi kavranamayan diş sağlığı önemli bir konu olduğu unutulmamalıdır. Rengi sararmış dişler genellikle çürüme ya da plak oluşumunun habercisi olarak biliniyor. Gün içerisinde tükettiğiniz gıdaların dişlerinizde bakteri ve plak oluşumunda büyük etkileri bulunuyor. Estetik görüntüyü bozan diş çürükleri insanın kendisini de oldukça rahatsız etmektedir. Dişlerin beyaz renginin yerine sarı bir renge bürünmesi bakımsız olduğunun işaretçisi olur. Sosyal ortamlarda saklamak için elinden geleni yapan bireylerin ise, en baştan önlemini alarak bir sıkıntı yaşamaması olması gereken bir durumu ifade eder. Dişlerinizi doktorunuza başvurarak ve ya bir takım kimyasal maddeleri dişinizle temas ettirerek beyazlamasını sağlamanız mümkün olmaktadır. Bunun yanında sağlıklı bir çözüm yolu isteyen bireyler içinde doğal yolların uygulanması sizlerin gün içinde daha rahat hareket etmesini sağlıyor.

Diş Sararmasına Neden Olan Yiyecek ve İçeceklerin Bazıları

 bakteri ve plak oluşumu, diş çürükleri, dişinize verdiği hasarKahve: Gün içerisinde tüketilen en koyu içeceklerden birisi kahvelerdir. Bu sebeple diş tabakalarına karşı en çok olumsuz etkiyi de kahve göstermektedir. Eğer ki, kahve yerine yeşil çay ve benzeri yüksek kafein içeren içecekler tüketemiyorsanız hiç değilse kahvenizi süt ile birlikte tüketmeli ve dişlerinize olan etkisini azaltmanız mümkündür.

Çay: Ülkemizde yoğun bir şekilde tüketilen siyah çay neredeyse bir bardak kahve kadar uyarıcı etkiye sahiptirler, fakat dişleriniz üzerindeki olumsuz etkisi de kahveden aşağıya kalmamaktadır. Bunun yerine, kahvede olduğu gibi yeşil ve ya beyaz çay tüketilebilir. Her ikisi de aynı ürünün farklı mevsimlerde toplanmış halidir ve içlerinde en çok kafeini yeşil çay içermektedir.

Balzamik Sirkesi: Koyu rengi ve asitli içeriği ile dişleriniz üzerinde en fazla etkiye sahip olacak olan gıdalardan birisi de balzamiktir. İyi haber şu ki, eğer sirkenizi ıspanak ve ya benzeri yeşillikler ile salatalarda kullanıyorsanız, dişinize verdiği hasar biraz daha azalmaktadır.

Köri: Yemekler üzerinde harika bir tat bırakıyor, fakat birleştirilen baharatlar ile birlikte diş minenizi zayıflatır ve büyük, sarı tortular oluşmasını sağlamaktadır. Eğer ki, tüketmekte ısrarcıysanız, balzamik sirkesinde olduğu gibi, bunu da özellikle ıspanak ile birlikte tüketmeli ve etkisini azaltmanız gerekir.

Meme kanserinden zeytinyağıyla korunmak mümkün mü?

Meme kanserinden zeytinyağı ile korunmak mümkündür. Zeytinyağının meme kanseri üzerindeki etkileri uzmanlar tarafından kabul görmüş bir gerçeklerdendir. Tükettiğimiz gıdalar kanser konusunda son derece önemli olmakla beraber hatalı ve dengesiz beslenme alışkanlıkları, besinleri yanlış pişirme ve hazırlama teknikleri de kanser oluşumunda son derece önemlilik arz etmektedir. Örnek vermek gerekirse de, sağlıklı yağları ateşte çok fazla ısıtıp kızartırsanız kanser oluşumunda etkili olan bazı maddelerin oluşmasına sebep olunabilir.

Kansere sebep olan besinler

Kansere sebep olan besinler ise; yağda kızartılmış yiyecekler, kimyasal madde içeren besinler, nitrit ile nitrat içeren yiyecekler, işlem görmüş et veya et ürünleri, nemli ortamda kalarak aflatoksin oluşmuş olan tahıl ve yağlı tohumlar, renk verici madde kullanılmış hazır gıdalar ile yapay tatlandırıcılar sebep olur.

Kanserden koruyan besinler

zeytinyağı, kanser, meme kanseriKanserden koruyan besinler ise; buğday kepeği, soğan, sarımsak, domates, lahana, havuç, turpgil sebzeler, karalahana, karnabahar, su teresi, turp, brüksel lahanası, roka, alabaş otu, yeşil sebzeler, kefir, nar ile yoğurttur. Mısır, soya sütü ile kanola gibi yiyecekler GDO içerdiği için kansere davetiye çıkarır. Bilhassa çocukları mısırdan uzak tutmak gerekmektedir.

Meme kanserinden zeytinyağı ile korunmak mümkün!

Gerçekleştirilen araştırmalarda yağ tüketimi ile kanser arasında direkt olarak bir ilişki olmadığını belirtilirken toplam tüketilen yağdan çok tüketilen yağın cinsi önemlilik arz ediyor. Zeytinyağı oleik asit bakımından zengindir özellikle karsinogeneziyi engeller ve çoğu meyveden daha da kuvvetli antioksidan kapasiteye sahiptirler. Ayçiçek ile mısırözü yağının yerine sıcak ya da soğuk her yemekte zeytinyağı kullanılması gerekir. Zeytinyağı tercihinde önemli olan soğuk sıkım olmalıdır ayrıca, cam ve koyu renkli şişede olanların tercihi yapılmaktadır. Ek olarak fındık yağının tüketilmesi gerek kanser gerekse de kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu bir etki sağlıyorlar. Yemek yaptığınız sırada bilhassa yağ pişirme konusuyla ilgili sağlıklı beslenmek açısından besinlerin doğru pişirilmesi gerekir. Genelde yüksek ısı ile pişirme tekniği besin kaybına sebep olur. Yemeğin yağı piştikten sonra eklenmeli ya da yağı yakmadan kullanmak gerekmektedir.

gece kurye, kurye hizmeti, motosiklet

GECE KURYE HİZMETİ NEDİR?

Kurye hizmetleri mesai saatleri içerisinde yapılır. Mesai saatleri dışında da kuryeye ihtiyaç duyulması sebebiyle gece kurye hizmeti veren  nöbetçi kurye çalıştıran kuruluşlar vardır. Bu kuruluşlar gece çalışan kuryelere fazla mesai ücreti öderler. Ayrıca gece kurye hizmeti yapan firmalar farkındalık yarattıkları için diğer firmaların önüne geçerler. Normal mesai saatlerinin ortalama olarak 6-6:30 gibi bittiğini düşünürsek geceleri kurye hizmeti veren kuryeler için mesai başlangıç saati 6:30’dur. Sabah 08:30’a kadar çalışırlar ve normal mesai saatleri çalışanlarına devrederler.  Genel olarak Moto kurye ve arabalı kurye gece kuryeliği yaparlar. Yaya kuryeler gece saatleri için pek tercih edilmezler.

Gece Kurye’nin Tercih Edilme Sebepleri

gece kurye, kurye hizmeti, motosikletGece kurye hizmetinin tercih edilme sebeplerinden en önemlisi iş çıkışı insanların yorgun olmasından dolayı bu tür işlerle uğraşmak istememesidir. Ayrıca yakıt masrafı, trafik ve insanların zamanlarını başka şeylerle geçirmek istemleri gibi etkenlerde önemlidir. Gece kuryesi sayesinde tüm bu sıkıntıları yaşamazsınız ve 15-75 dakika arası teslimat süresiyle işinizi halledebilirsiniz.  Bu sürelerin belirlenmesindeki etkenler mesafeler arasındaki uzaklık ve trafiğin durumu gibi sebeplerdir. Ayrıca gün içerisinden yoğun olunduğundan gönderim işleri unutulabilir veya aksatılabilir. Bu tür durumlarda geceleri kurye hizmeti veren firmalar akla gelir.

Kurye Ücretleri Nelerdir?

Kurye ücretleri ise firmadan firmaya değişkenlikler gösterir. Genel olarak saatler baz alınarak bir ücretlendirme yapılır. Kuryenin ortalama 18:30 ve 08:30 arası çalıştıklarını düşünürsek bu saatler belli periyotlara bölünür ve her saatin ücreti farklıdır. Saat ilerledikçe ücret artar. Gece kurye hizmeti veren kişi ise bu sebeplerden dolayı gündüz çalışana göre daha fazla maaş alır.

Çalışan Kitle Kimlerdir?

Gece kurye hizmetini genellikle genç yaştaki çalışanlar sağlarlar. Uyku düzeni bozulacağı için daha sağlam metabolizmaya sahip olan kişilerin verimleri daha fazla olacaktır. Genellikle motosiklet kullanmayı bilen ve ehliyet olan gençler çalışırlar. Adresleri ve yolları iyi bilmesi aranan özellikler arasındadır.

Firmaların  kurye hizmetlerinden yaralanabilmek için internet sitelerinden başvuruda bulunmak veya telefon ile irtibata geçmek yeterlidir. Kurye hizmeti veren bütün firmalar online hizmet vermektedirler. İletişim kurmanız halinde istediğiniz gönderiyi istediğiniz yerden alıp istenilen yere ulaştıracaklardır.