Aylık arşivler: Ağustos 2017

kilo aldıran hastalıklar, hangi hastalıklar kilo aldırır, kilo almaya sebep olan hastalıklar

Kilo Aldıran Hastalıklar

Çok yemek tüketmek, tembelliğin dışında birçok hastalığında başlamasına yardımcı olacak bir durumdur. Aşırı yemek tüketimi insanları tembelliğe ve hareketsizliğe sürüklemektedir. Ayrıca psikolojik sorunlardan dolayı aşırı yemek, yemek, başka psikolojik sorunların başlamasını da sağlar. Fakat aşırı yemek tüketmekten dolayı değil, yemeseniz bile kilo aldığınızı düşünüyorsanız, bu farklı türde hastalıklardan dolayı da kaynaklanabilir. Sadece dengesiz beslenmeden dolayı değil, kullandığınız ilaçlardan dolayı da kilo alabiliyor olabilirsiniz. Eğer ilaç da kullanmıyor ve düzenli beslendiğinizi düşünüyorsanız, başka hastalıklara sahip olabilirsiniz. Bu da kilo aldıran hastalıklar arasında olabilir.kilo aldıran hastalıklar, hangi hastalıklar kilo aldırır, kilo almaya sebep olan hastalıklarKilo Aldırabilecek Hastalıklar

Birçok hastalık veya rahatsızlık insan vücuduna aşırı yağ yükleyebilir veya aşırı yemek yeme ihtiyacı hissini vererek, kilo aldırmayı sağlayabilir. Kilo aldırabilecek hastalıklar arasında;

 • Obezite
 • Polikistik Over
 • Hipotiroidi
 • D vitamini eksikliği
 • Uyku apnesi

Obezite: Sadece fiziksel olarak görülse de, insan sağlığı için ciddi problemler oluşturabilecek bir rahatsızlıktır. Kilo almanın %65 gibi bir istatistik ile gösterilen sonucu hastalıkların kilo aldırmasıdır. Obezite de insan sağlığını tehlikeye sokan ve aşırı yemek yemeğe ve kilo almaya dayalı bir hastalıktır. Bir an önce bir diyetiz veya psikoloğa görünmenizde fayda vardır.

Polikistik Over: Genellikle kadınlarda rastlanan yumurtalık kistleri rahatsızlığıdır. Bu yumurtalık kistleri, aşırı kilo sebebini de tetiklemektedir.

Hipotiroidi: Aşırı kilo almayı sağlayan yaygın bir hastalık çeşididir. Bu hastalık tiroit bezlerinizin yavaşlaması sonucunda ortaya çıkar. Fazla sıcakta duramıyor, ellerinizde aşırı terlemeler görüyor ve duygusal yönden ciddi değişmeler ile karşı karşıyaysanız, tiroit bezleriniz yavaşlamış olabilir ve buda size kilo aldırıyor olabilir.

D Vitamini Eksikliği: Bütün vitaminlerinin gerekli olduğu gibi insan vücudu için d vitamini önemli bir insan ihtiyacıdır. D vitamini eksikliği sonucunda kemik ve iskelet sistemlerinde yavaşlamalar, zayıflamalar ve ağrılar görülebilir. D vitamini eksikliği size sürekli iştah ihtiyacı duyarak yemek yeme isteğinizi oluşturacaktır ve buna bağlı kilo alabilirsiniz. D vitamini eksikliğinizi tamamlamak için güneş ışınlarından faydalanmalısınız.

Uyku Apnesi: Birçok insan da görülebilen fakat farkında olunmayan bir rahatsızlıktır. Eğer aşırı horluyor ve horlarken nefesiniz kesiliyorsa, uyku apnesi olabilirsiniz. Bu da size aşırı kilo aldırmaya sağlayan hastalıklar arasında olabilir. Bunun çözümü olarak bir uyku laboratuvarına giderek, uyku kalitenize baktırmalısınız ve düzensiz uykulardan kurtulmalısınız. Eğer uykudan kalktıktan sonra halsiz ve çok bitkin oluyorsanız, uyku apnesi olduğuna emin olabilirsiniz. Düzenli besin tüketimi ve hastalığınızın tedavisine göre besinler tüketmeniz sizi aşırı kilo almadan kurtaracaktır.

etkileyici kadın tipleri, kadınların etkilendiği erkekler, etkileyici erkek olmak

Erkekleri Etkileyen Kadın Tipleri

Günümüzde erkekleri etkileyen kadın tipi yoktur aslında. Erkeklerin hoşlandığı kız tipleri vardır. Tabi bazı cezbedici kadınlarda yok değildir ama genelde bu erkeklerin seçimine kalmış zevk meselesi olarak kabul edilir. Ne zaman nerde nasıl konuşacağını bilen davranışlarıyla karşısındakine güven veren kadınlar benim erkekleri etkileyen kadın modelimdir. Bir o kadarda güzel olmakta önemlidir. Güzel olan kadına herkes ilgiyle bakabilir çünkü. Erkekler güzel kadınların içinde güzel şeyler bulmaya çalışır ama çirkin kadınlar bunu erkeklere kendileri ispat etmek zorundadırlar. Eğer bunu gösterebilirlerse ancak çekici bir kadın olarak gözükebilir karşısındaki erkeğe. Ama birde kadın vardır. Seni her şeyiyle kendine bağlayabilecek her söylediğiyle seni kendine bağlayabilecek o doğuştan gelen çekiciliğe sahip kadın. Ben onlar için artık bir şey söylemek istemiyorum. Çünkü onlarınki doğuştan gelen bir yetenektir.etkileyici kadın tipleri, kadınların etkilendiği erkekler, etkileyici erkek olmakKadınlar Erkekleri Nelerle Etkileyebilir

Kadınlar erkekleri nelerle etkileyebilir sorusu erkeğin zevkine göre değişmektedir. Yemek yemekten hoşlanan bir erkek için güzel yemek yapan kadın her zaman bir sıfır öndedir. Nerede ne konuşacağını bilen kadın bu huyu ariyan erkek için öndedir. Önemli olan kadının hangi erkeğe nasıl çekici olacağını bilmesi ona göre davranıp karşısındaki erkeği kendisine bağlamasıdır. Eğer bu konuda kadın gerçekten iyiyse o kadının çekici olamayacağı çok az erkek vardır. Bir kadının erkeği etkilemesi için kendine bakması yeter. Kendine bakan kadınlar erkekler tarafından ilgi görür. Erkekler kendine bakan kadınlardan hoşlanırlar. Kendine bakmak derken saçını yapması, makyaj yapması, güzel kıyafetler giymesi ve bunun gibi şeyler.

Kadınlar Nasıl Çekici Olabilirler

Kendisine bakan vücut ölçülerini bilen ve düzgün seviyede kalmasını sağlayan bütün kadınlar çekici olabilirler. Güzel giyinen, düzgün konuşan, maharetli olan kadınlarda hep çekici olma konusunda diğer kadınlardan hep oldukça öndedirler. Genel kültüründe çok önemi vardır. Kadının erkeği sıkmadan onların keyif alabileceği şekilde zaman geçirmeleri sağlarlarsa buda kadının erkeğe çekici gelme olasılığını oldukça arttırır. Kadınlar çekici olmak için saçlarını yapması, makyaj yapması ve güzel kıyafetler giymesi yeterlidir. Bunları yaptığı taktirde her kadın çekici olabilir.

boğaz ağrısını geçirme, boğaz ağrısı nasıl geçer, boğaz ağrısının sebepleri

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğazınız da acı veya ağrı hissinin oluşmasının en büyük sebebi enfeksiyonlardır. Bunlar mikrobik hastalıklardır ve bunların içerisinde farenjit hastalıkları bulunmaktadır. Birçok hastalığın tedavi yöntemi farklıdır ve doğru tedavi önemlidir. Özelliksiz virüs hastalıklarının kendi kendine geçme durumu varken, bakterilerde bu mümkün değil ve antibiyotik kullanımı gerekebilen bir süreçtir. Bu sebeplerden dolağı boğazın daha sağlıklı tutulabilmesi ve hastalıkları önlemek için korunması önemlidir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir diye merak edenler için birçok yöntem vardır ve ağrılardan kurtulmanız, bu ağrıları dindirmeniz mümkündür.boğaz ağrısını geçirme, boğaz ağrısı nasıl geçer, boğaz ağrısının sebepleriBoğan Ağrısı Nasıl Geçer?

İlk olarak boğaz ağrısını rahatlatacak pratik çözümler arasında gargara yapmak vardır. Genellikle boğaz ağrıları için su tüketimi önemlidir ve bol su içilmesi gerekmektedir. Gargara yapabileceğiniz ilaçlarla veya ılık temiz bir su ile gargara yapabilirsiniz. Bu gargara yaptığınız su yutmak yerine, dışarı tükürmeniz daha etkili olacaktır. Antibiyotik kullanımına hemen gerek duyulmaz fakat ilerleyen bakteriyel enfeksiyonlar için hem ilerlemesini korumak hem de geçmesini sağlamak için düşük dozda spektrumlu antibiyotik kullanımına başlanabilir. Ağrıya tedavi uygulanmadan önce, bakterinin ne tür bir bakteri olduğu anlaşılması daha önemlidir. Tedavi ve teşhis koyulması için bu daha etkili bir durumdur.

Boğaz Ağrısı İçin Pratik Çözümler

Evinizde boğaz ağrısının geçmesi için yapabileceğiniz tedavi yöntemleri veya yapmanız gereken işlemler;

 • Vücudunuz için sıvı tüketimini artırmalısınız.
 • Eğer kötü alışkanlıklarınız varsa, sigara gibi veya kirli havadan uzak durmalısınız.
 • Evinizin temiz tutulması önemlidir ve tozlu ev ortamlarından uzak durmalısınız.
 • Sıvı tüketimi için alınan içeceğin, çok soğuk veya çok sıcak olmasına dikkat etmelisiniz. Genellikle ılık içecekler tüketilmesi ve yutkunulması kolay olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.
 • Uyuduğunuz ortamın kuru bir havaya sahip olmaması ve odayı nemlendirmek için çaydanlığın dumanından yardım alabilirsiniz.
 • Bitki çayları içebilirsiniz. Bunlar arasında; zencefil çayı, nane çayı, adaçayı vb. gibi çaylar boğaz ağrınızı hafifletip, boğazınızı yumuşatacaktır.

Bu yöntemleri rahatlıkla eviniz de ve ya iş yerinizde uygulayabilirsiniz. Oluşabilecek boğaz iltihaplanmasının veya oluşabilecek bakterilerin önüne geçmek içinde uygulanabilecek yöntemlerdir.

kırıcı söz söylememe, çocuklar arasında kırıcı söz, çocukların kırıcı olması

ÇOCUKLARA “KIRICI SÖZ SÖYLEMEMEK” ÜZERİNE VERİLEBİLECEK EN GÜZEL DERSLERDEN BİRİ

Bir anaokulu öğretmeni sınıfındaki çocukların birbirlerini acımasızca eleştirmelerinden hatta bazen işi hakaret boyutuna getirmelerinden kurtulabilmenin yollarını araştırırken bir büyüğü tarafından “Elma Metodunu” kullanması konusunda ikna edilmiş. Manavdan iki elma almış. Elmalardan birini hafifçe masaya vurarak ve kabuğunu patlatmadan ezmiş. Diğer elmaya ise hiç bir şey yapmamış. Ertesi gün derse iki elmayla gelmiş ve çocuklara bu elmaları göstererek ikisinin arasında bir fark görülüp görülmediğini sormuş. Ezik elmadan haberleri olmayan çocuklar öğretmenin elindeki iki elmanın da aynı olduğunu söylemişler. Öğretmen elmalardan birini (ezik olanı) tutarak çocukların etrafında yürümüş. Her çocuktan elmaya kötü bir söz söylemesini istemiş.kırıcı söz söylememe, çocuklar arasında kırıcı söz, çocukların kırıcı olması Başlangıç olarak da kendisi “Sen ne kadar çirkin bir elmasın!” diyerek başlamış. Çocuklar da öğretmenlerinden cesaret alarak “Kötü elma”, “Pis kokulu elma”, “Kurtlu elma”, “Umarım için çürür” gibi kötü sözler söylemişler. Öğretmen o elmayı masaya koyarak diğer elmayı almış ve bu sefer çocuklardan elmaya tam tersini, yani güzel sözler söylemelerini istemiş. Çocuklar bu sefer de elmaya “Cici elma”, “Güzel elma”, “Eminim çok tatlı ve sulusundur” gibi iltifatlar etmişler. Bütün çocukların elmalara diyecekleri bitince öğretmen iki elmayı da bir bıçakla ortadan ikiye bölmüş. İltifat edilen elmada hiçbir problem yokken kötü söz söylenen elmanın içinin kararmış olduğunu görünce çocuklar şok olmuşlar. Amacına ulaşmak üzere olmanın mutluluğunu yaşayan öğretmen baştan beri söylemek istediği şeyleri çocuklara söyleyivermiş: “İnsanlara, özellikle de çocuklara, hakaretler edilirse, kötü sözler söylenirse çok üzülürler ve kendilerini çok kötü hissederler. Dışarıdan öyle gözükmeseler de içeriden kalpleri çok kırılır. Bundan sonra ailemize, arkadaşlarımıza ve çevremizdeki insanlara karşı konuşurken biraz daha dikkatli olacağız, değil mi çocuklar?” Çocuklar da öğretmenlerini büyük bir coşkuyla onaylamışlar. Evet, dilin kemiği yoktur ama o dil bir kalbi parçalayabilir. Bu hikaye çocuk terbiyesine yönelik olsa da onlara örnek olan biz yetişkinler de konuştuklarımıza dikkat etmeliyiz.

Mucizevi Lifli Besinler

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmemiz için öncelikli yapmamız gereken şey sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı besinler tüketildiği sürece ve düzenli beslenilmeye dikkat edildiği sürece hiçbir hastalık sizi kolay kolay yakalayamaz. Ama mutlaka doğal olan ve temiz olan besinleri tüketmeye dikkat edin. Hayvansal ve bitkisel besinleri kimyasal özelliklerine göre sıralandıracak olursak karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su olarak sıralandırabiliriz. Her besin grubunun vücut için gerekli olan benzer ya da farklı özellikleri bulunmaktadır. Sağlıklı beslenme, işte bu besin gruplarının yeterli miktarda ve dengeli şekilde alınmasıyla sağlanır.

Lifli besinlerin faydaları

Sağlığımıza olan olumlu etkilerinden hep bahsedilmesine rağmen nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Lifli besin faydaları hakkında ki bilgileri öğrenince lifli besinlerin önemini ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz. Liflerin en önemli faydaları hem koruyucu olmaları hem de tedaviye katkı sağlamasıdır. Düşük lifli besinler, yüksek yağlı ve şekerli diyetler yüksek lif içermekte olan diyetlere göre kanser açısından daha yüksek risk taşıyor. Aynı şekilde ise çağımızın en önemli sorunlarından biri haline gelen fazla kiloları kaybetme çabalarına da faydası oldukça fazladır.lifli besinler, lifli besinlerin önemi, hangi besinler lifliBu tür besinlerin posanın önemli bir yararlı özelliği olan kolesterolü düşürücü etkisini kullanmakta olup safra asitlerini bağlayarak diyetteki toplam yağ ve kolesterol alımını düşürmekte olup, daha uzun süre doygunluk hissi oluşturur. Bu sayede ise bir ölçüde belirli besin alımının azalmasını sağlıyor. Besinlerin posanın kanser yapıcı öğelerin bağırsakta barınma zamanını kısaltma özelliği, bağırsak duvarı ile temasını azaltmaktadır, bağırsak pH’sını değiştirerek, bakterilerin bu tür zararlı öğeleri üretmesini engellemesi açısından da sağlımız için ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. İnsüline bağlı olmayan diyabet tedavisin dahil olan yüksek posalı diyet programları insülin gereksinimi azaltmakta olup, dokuların insüline duyarlılığını artırmaktadır. O nedenle, diyabet tedavisinde “posa” çok önemli bir besin olmaktadır

lifli yiyecekler hangi besinlerde bulunuyor?

Bundan yıllar önce bu kadar rafine gıda mevcut değildi ve ülkemizde kuru baklagil daha çok tüketilmekteydi. Şimdi teknoloji ve hızlı yaşam şekli beslenme şeklimiz de doğal olarak lifi azalttı. Tüm bu nedenlerle günde ortalama şekilde 30-40 gram posa alınması birçok açıdan sağlığımıza olumlu katkı sağlamaktadır. Bu tüketim için lifli besin faydaları hakkında bilgi sahibi olmalıyız. Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak bunları bilmek mecburiyetindeyiz.