Aylık arşivler: Eylül 2017

justify

Hamile Gecelik Modelleri

Kadınların en özel anlarından olan hamilelik ve doğum anlarında kendilerini rahat hissetmeleri oldukça önemlidir. Özenli doktor ve hastane seçimi gibi büyük ve önemli seçimlerin yanı sıra anne adaylarının oda seçimi, doğum öncesinde ve doğum sonrasında kıyafet seçimi gibi daha ufak seçimlerin de anne adaylarının kendini iyi hissetmeleri için oldukça önemlidir. Doğum başladıktan sonra hastaneye yatırılan anne adaylarının doğum sancısı çekildiği sırada oldukça rahat gecelikler tercih etmesi gerekmektedir. Pamuklu modeller içinden seçilmesi gereken hamile gecelik aynı zamanda etekli olarak seçilmelidir. Etekli olması muayene açısından oldukça kolaylık sağladığından mutlaka pamuklu ve etekli modeller doğum öncesinde, sancı sırasında kullanılması gereken modellerdir.hamile bayan gecelikleri, hamile bayanlar için gecelik modelleri, hamile kadınlar için gecelik

Doğum olduktan sonra lohusa hassasiyetine uygun davranılması gerektiğinden annelerin kendilerini fiziksel açıdan koruması gerekmektedir. Doğum öncesinde kullanılan etekli takımların doğum sonrasında uzun pijamalı takımlarla değiştirilmesi vücudun ısısının koruması açısından önemlidir. Yine pamuklu kumaştan üretilen geceliklerin kullanılması gereken hamile gecelikleri mutlaka bir sabahlık ya da hırka ile desteklenmelidir. Doğum sonrası kanamalar olabileceği için bu kanamalara uygun iç çamaşırları seçilmeli ve vücut ısısını normal seviyede tutacak, anneleri soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruyacak hamile gecelik modelleri tercih edilmelidir. Yalnızca doğum sırası ve doğum sonrasında değil yaklaşık 24 haftalık hamilelikten itibaren anne adaylarının beli sıkı olmayan, üşütmelere karşı çok ince olmayan kumaşlardan ve sentetik olmayan doğal kumaşlardan üretilen gecelikler tercih edilmelidir.

Gecelik ürünlerinde kullanılan kumaşlar en genel anlamda pamuklu kumaşlar olup bunun yanı sıra fantezi gecelik ürünlerinde ise daha çok saten ya da ipek kumaşlar kullanılmaktadır. Gecelik ürünü alınırken uyku boyunca vücutla temas halinde olacağı ve buna uygun olarak kumaşının ve kullanılan boyaların insan sağlığına zarar vermeyecek içeriklerde kullanılmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, gecelik seçiminde renk seçiminin de çok önemli olduğu, renk seçiminin de kullanım amacına uygun bir şekilde seçilmesi gerektiği belirtilebilir. Gecelik seçilirken dikkat edilmesi gerekenler arasında bir diğer husus da gecelik modelleri kullanım olarak rahat ve konforlu olmasıdır. Bu hayatın en önemli parçası olan uyku evresinin rahat ve verimli bir şekilde geçirilmesini sağlayacaktır.

göz tansiyonu nedir, göz tansiyonu tedavisi, göz tansiyonu nasıl tedavi edilir

Göz Tansiyonu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında göz tansiyonu karasu hastalığı olarak da bilinmektedir. Göz içi basıncının yükselmesiyle birlikte görme sinirlerinin zarar görmesi ile meydana gelir. Bununla birlikte kişinin görme alanı daralmaya başlar. Sinsi bir hastalık olması sebebiyle kendini son aşamada gösterebilmektedir. Dolayısıyla erken tanı hastalığın ilerlemesi açısından son derece önemlidir. Bu hastalık daha çok 40 yaş üzerinde ortaya çıkmaktadır. Genetik özellikte taşıyabilmektedir bu sebeple aile bireylerinin birinde varsa sizlerde de olma ihtimali vardır. Ayrıca şeker hastalığı ve guatrı olan kişilerde de görülme sıklığı fazladır.göz tansiyonu nedir, göz tansiyonu tedavisi, göz tansiyonu nasıl tedavi edilirBirkaç belirtisi de  şu şekildedir:

  • Sabahları karşılaşabileceğiniz baş ağrıları
  • Bulanık görme
  • Geceleri ışığın etrafında halkalar görülmesi
  • Televizyon izlerken göz etrafında oluşan ağrı

İlaç ve Cerrahi Tedavi

Göz tansiyonu tedavisinde 3 yol mevcut olup, bunlar ilaç tedavisi, cerrahi tedavi, lazer tedavisidir.

Gözdeki sıvının üretimini kısarak veya gözdeki sıvının çıkışını arttırarak düşürülmeye çalışılır. Bu aşama için belirli ilaçlar mevcuttur. Hayat boyu kullanılan ilaçlardır. Şayet ilaç etki etmiyorsa  uygulanacak diğer yöntem ameliyattır. Ameliyat ile gözdeki beyaz kısımda delik açılır. Bu delik gözün içindeki fazla sıvıyı tahliye eder. Ameliyat sonrası hastalık çoğunlukla ortadan kalkmaktadır, ancak tüm hastalarda bu mümkün olmamaktadır. Göz sağlığı için verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Düzenli kullanım tedavi sürecine olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Nasıl Teşhis Edilir ve Lazer Tedavi

Göz içinde bulunan sıvının dışarı çıkması için lazer, süzgeç benzeri dışa akım kanallarına uygulanır. En önemli yöntem düzenli olarak göz muayenelerine gitmektir. Bu muayenede doktor bazı işlemler uygulamaktadır. Tonometre ile göz içi basıncı ölçülür. Göz dibi muayenesi yapılır ve göz sinirleri kontrol edilir. Göz drenaj açısından incelenir. Gerekirse görme alanı testi de yapılabilir. Günümüzde modern teşhis yöntemlerinin gelişmesi ile göz sağlığı tedavisi daha kolay bir hal almıştır. Özel klinikler özel yöntemler uygulayarak size destek olmaktadır. Görme bozukluğu yaşıyorsanız ilgili yerlerden destek alabilirsiniz. Ayrıca göz sağlığı için belirli periyotlar içerisinde uzman hekime göstermek de yararınıza olacaktır.

bebeklerde öksürük şikayeti, bebekler neden öksürür, bebeklerin öksürüklerini geçirme

Bebeklerde Öksürük Neden Olur?

Genellikle yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişemediği için hastalıklara yakalanma riski fazladır. Özellikle de öksürük ve buna benzer rahatsızlıklara daha sık yakalanıyorlar. Bebeklerde öksürük üst solunum yollarında meydana gelen bir rahatsızlık olabileceği gibi solunum yollarındaki yabancı bir maddeye tepki olarak da görülmektedir. Bebekteki öksürüğün neden oluştuğunu doktor tarafından tespit edilerek uygun tedavi yöntemleri uygulanarak geçirmek mümkün bir yöntemdir. Bebeklerde öksürük genellikle ıslak öksürük ve ya kuru öksürük şeklinde görülmektedir. Islak öksürük, vücut salgıları sonucu görülür. Bu durum bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığı için solunum yollarında salgı ve balgamın mikroplarla birleşerek öksürüğün oluşumunu kolaylaştırıyor. Kuru öksürük ise; grip, alerjik reaksiyonlar ve ya soğuk algınlığına bağlı olarak gelişir. Aslında öksürük vücudun göğüs ve ya boğaz bölgesindeki hava yollarının temizlenmesi ve korunması amacıyla gösterdiği önemli tepkilerdendir. Ancak ebeveynler bebeklerinin öksürüğünden endişelenip sık sık hekime başvurdukları hastalıkların başında geliyor. Bebeklerde öksürük için hangi durumlarda doktora gitmek gerekir gelin belirtelim;bebeklerde öksürük şikayeti, bebekler neden öksürür, bebeklerin öksürüklerini geçirme-Bebeğiniz 3 aydan küçükse beslenme problemleri yaşarsanız soluk alması da normalden hızlıysa ve 38,5 dereceden fazla bir ateş varsa kesinlikle doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

-Öksürük nefes almasını güçleştirmekteyse yorucu ve ya hırıltılı bir öksürük bulunuyorsa,

-Bebeğiniz öksürürken çok zorlanıyor ve ya dudaklarda morarma oluşuyorsa,

-Bebeğinizde aniden öksürüğün başlaması ve ya onu takiben yüksek ateşin görülmesi durumlarında uzmana görünmelisiniz.

– Bebeğiniz 3 aylıktan büyükse ve özellikle 38,5 derece ateş 48 saatten fazla sürüyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Bebeğin ateşinin fazla olmaması durumlarında ve ya bebeğinizin genel durumunda bir değişiklik gözleyemezseniz bu öksürük solunum yolları enfeksiyonu olabileceği için fazla endişelenmenize gerek bulunmuyor. Bu durumda çocuğunuzu gözlemlemeniz ve belirtilerin arttığı durumunda bir uzmandan yardım almalısınız.

-Bebeğiniz öksürdüğünde 40 ile 45 kez nefes alıp veriyorsa ve nefes alırken göğüs bölgesinde zorlanma görüyorsanız yine doktorunuza danışınız.

 -Bebeğiniz çok hasta görünmekteyse, neşesini kaybettiyse ve ya sıvı tüketiminde bile zorlanıyorsa ciddi bir durumdan şüphelenmelisiniz.

hamilelikteki baş ağrısını geçirme, hamilelik döneminde baş ağrısını geçirme, hamilelerde ortaya çıkan baş ağrısına çözüm

Hamilelikte Baş Ağrılarına Son!

Hamilelik sürecinde yaşanan baş ağrıları normal zamanlardan daha fazla görülmektedir. Özelikle de hamileliğin ilk dört ayında bu ağrılar artış gösterir ve zamanla daha az hissedilmektedir. Hamilelik döneminde karşılaştığınız bu baş ağrılarının en büyük etkenlerden biri yaşanılan gerginlik durumunun olmasıdır. Hamilelikle beraber hormon değişimleri, stres, yetersiz uyku, aşırı yorgunluk, yanlış beslenme, alerjiler ve ya depresyon gibi nedenler de bu baş ağrılarını tetikleyen diğer etkenler arasındadır. Şimdi, hamilelikte baş ağrıları nasıl geçer diyorsanız, Hamilelikte yaşadığınız baş ağrılarını hafifletmek ve önlemek için yapılacak bazı basit uygulamalar bulunmaktadır. Bunları uyguladığınızda yaşadığınız bu baş ağrılarından kolayca kurtulmanız mümkün olacaktır. Bu yöntemleri şu şekilde sıralayalım; Baş ağrılarınızı tetikleyecek etkenlerden uzak durunuz. Yediğiniz yiyecekler ve yaşam tarzınız baş ağrılarınızı tetikler. Bu sebeple bunları gözlemleyin ve nelerden kaçınmanız gerektiğini tespit ediniz. Gün içerisinde egzersiz hareketleri yapmayı ihmal etmemeye gayret gösterin. Her gün yürüyüş yapınız ya da aerobik egzersizleri yapmaya çalışınız. Eğer ki, stresli bir döneme girmişseniz bu durumda baş ağrılarını artış yaşattırır. Stres yönetimini iyi yapmanız gerekmektedir. Gün içinde birden fazla iş yapmayın ve her şeyi aynı anda yürütmeyi bırakarak zaman planlaması yapınız. Ruh halinizi düzeltecek şeyler yapmaya gayret etmeli ve zorlandığınız durumlarda çevrenizdeki kişilerden yardım almayı deneyiniz.hamilelikteki baş ağrısını geçirme, hamilelik döneminde baş ağrısını geçirme, hamilelerde ortaya çıkan baş ağrısına çözümKendinizi rahatlatma tekniklerini öğrenin ve bunları uygulayınız. Rahatlama teknikleri baş ağrılarınızı hafifletir ve önleyecektir. Bunun için derin nefes alma egzersizler ve yoga yapılabilir. Günlük beslenme düzeninizi kontrol edin ve sık ama azar azar yemek yemeye dikkat ediniz. Böylelikle beslenme kan şekerinizi düzenlemenize yardımcı olacak ve böylece baş ağrılarınızın geçmesini kolaylaştırır. Gün içinde bol miktarda sıvı tüketmeye özen gösteriniz. Vücudunuzun sıvı ihtiyacını karşıladığınız zaman kendinizi daha dinç ve sağlıklı hissedersiniz.  Hamilelikte baş ağrılarından kurtulmanın bir diğer yöntemi de uyku düzeninizi ayarlamanızdan geçmektedir. Düzenli bir uyku gün içindeki bitkinliğinizi giderdiği gibi baş ağrılarının da geçmesine yardımcı oluyor. Bu sebeple her zaman aynı saate yatmaya ve aynı saatte kalkmaya gayret ediniz.