kripto

2021 Yılının En İyi Kripto Para Birimleri (2. Kısım)

Ripple (XRP)

Bilindiği üzere XRP ilk olarak piyasa 2011 yılında sürüldü ve o günden bu yana kayda değer gelişmeler yaşadı. Bir ödeme protokolüne sahiptir ve kripto para birimlerin aksine fiat para birimlerini temsil etmekte olan diğer belirteçleri desteklemektedir. Tüm bu özellikleri onu çok daha kolay ve güvenilir bir ödeme sistemi olarak karşımıza çıkarmaktadır. Uzun bir süredir piyasada tutunabiliyor olması da ona avantaj sağlayan özellikleri arasında yer almaktadır.kripto

Tether (USDT)

Tether bilindiği üzere diğer kripto para birimlerinin aksine stabil bir kripto para birimidir. Piyasa içinde gerekli olan bir ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmıştır ve bu da onu oldukça kullanışlı bir kripto para birimi yapmaktadır. Geleneksel para birimleri tarafından desteklenmekte olan bir kripto para birimidir. Dolaşımda olan 4 milyarın üzerinde Tether olduğu düşünülmektedir.

Cardano (ADA)

Ethereum’un kurucu ortaklarından biri olan Charles Hoskinson tarafından oluşturulan ADA ilk olarak 2015 yılında piyasaya sürüldü. Temel amacı ise en iyi kripto para birimlerini birleştirmek ve bunlar ile ilgili problemleri çözmektedir. 2021 sene içinde 7 katlık bir artış yaşamış ve pek çok açıdan da yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmıştır.

Uniswap (UNI)

Merkezi olmayan bir finansal protokol olan Uniswap, 2021 yılına damga vurmayı başardı. Akıllı sözleşmeleri kullanmaktadır ve bununla da Ethereum blok zincirindeki kripto para birimleri arasındaki işlemleri kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Günümüzde ise bu alandaki hizmetler konusunda öncü olma yolunda hızla ilerlemektedir. Bu yılın ilk çeyereğinde % 444 gibi bir büyüme yaşamayı başardı.

Polkadot (DOT)

Ethereum’un en ünlü kurucu ortaklarından bir tanesi olan Gawin Wood tarafından oluşturulmuştur. DOT, 2021 yılı temel kripto para birimleri arasında çok fazla dikkat çekti. Bu da onun zaman içinde büyük yatırımlar almasını sağladı ve bunun sonucu olarak da % 300’lük gibi kayda değer bir artış yaşadı.

Litecoin (LTC)

Dünyanın en büyük şirketlerinden birinde çalışmış olan Charlie Lee tarafından oluşturulan en eski kripto para birimlerinden biridir. Eski kripto para birimlerinden birisi olduğu için de Bitcoin ile çok fazla benzerlikleri bulunmaktadır. Elbette ki kendi içlerinde pek çok farklılıkları bulunmaktadır. Bazı kişiler tarafından Bitcoin’in en iyi alternatifi olarak görülmektedir. Çoğunlukla günlük işlemler için çok daha uygun bir kripto para birimi olarak görülmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir