adrenalektomi nedir, adrenalektomi ve adrenal hastalıklar, adrenal hastalıklar nedir

Adrenalektomi Ne Demek?

Adrenal bezde meydana gelen hastalıkların yok edilmesine yönelik olarak bu bezlerin çıkarılması işlemine adrenalektomi denilmektedir.

Aşırı derecede hormon salgısı yapan böbrek üstü bezleri cerrahi olarak çıkarılmaktadır. Bu uygulama şüpheli görülen adrenal tümörler için uygulanmaktadır. İşlem cerrahi bir müdahaleyi kapsamaktadır.adrenalektomi nedir, adrenalektomi ve adrenal hastalıklar, adrenal hastalıklar nedir

Adrenal hastalıklara bağlı bulguların tanımlanmasında ve radyoloji ile bu organların görüntüleme işlemlerinin yapılmasında uygulanmaktadır. Ameliyat öncesinde yer alan hazırlık sürecinde medikal tedavi sürecine girilerek, ardından adrenal bezinin laparoskopik açıdan cerrahi işlemi ile çıkarılmaktadır. Hastaların vücutlarında iki böbrekte de, böbrek üstü bezleri bulunmaktadır. bu bezlerden bir tanesi ya da ikisi birden aşırı derecede hormon salgılayabilir. Bu durum hastanın hayati olarak risk taşımasına sebebiyet verebilmektedir. Sağ tarafta bulunan bezler karaciğerin altında bulunması ve sağ böbreğin üzerinde bulunması sebebiyle; sol tarafta bulunan bezler ise dalağın altında ve sol böbreğin üzerinde bulunması sebebiyle konum itibariyle salgılanan hormonlar hastada ciddi rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bulunulan konumdan tümörlü dokunun çıkarılması büyük kesilerle meydana gelebilecek yapıdadır. Fakat gelişen teknoloji sayesinde laparokopik adrenalektomi tekniği ile hastanın vücudunda kesi olmadan adrenal bezler veya varsa üzerindeki adenom kitleleri açılan küçük bir delik sayesinde kolaylıkla çıkarılabilmektedir.

Bu teknikte hem organ hem de organın üzerinde bulunan bezler görüntüleme yöntemi ile 20 kata kadar büyütülmekte ve minimum düzeydeki kistler ve kitleler tespit edilmektedir.

Adrenalektomi tekniğinin avantajları, cerrahi operasyon sırasında büyük kesilerin yerine sadece üç adet küçük delik izi bulunması büyük avantaj sağlamaktadır. Bu açılan delikler ameliyat kesisi ağrısının yapmış olduğu derin iz ve ağrıları yapmamaktadır. Operasyon sonrasında hasta bir gece hastanede yatırılmaktadır. Hızlı iyileşmenin sağlanması ve hastanın gündelik yaşantısına kısa sürede dönme durumunun oluşması iyileşme sürecinde etkilidir. Laparoskopik adrenalektomi işlemi hastada diğer operasyonlara göre minimum düzeyde hasar bıraktığı için sıklıkla tercih edilmektedir. Dünya üzerinde artık her hastanede bu yöntem ve teknik kullanıldığı için standart ameliyat yöntemi halini almıştır. Bu cerrahi müdahale 10 cm. büyüklüğüne kadar olan tümörlerin çıkarılması içindir. 10 cm ve üzeri tümörler gene cerrahi operasyonda kesi yöntemi ile çıkarılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir