AKNE’Yİ HAYATINIZDAN SİLİN

“AKNE’Yİ HAYATINIZDAN SİLİN”

Genç, yaşlı, erkek, kadın herkesin istediği sağlıklı görünen güzel bir cilttir. Ancak pek çok nedenden dolayı, cildimiz, arzu ettiğimiz hoş görüntüsüne kavuşamayabilmektedir. Bu nedenlerden en önemlisi, en sık karşımıza çıkan “AKNE” hakkında öğrenmek istediklerinizi, aknenin tedavi edilebilir olduğunu, güvenilir ve yeni tedavi şekillerini 2000 yılının son sayısı için uygun buldum.
Akne, basit tanımıyla cilt yüzeyindeki siyah beyaz noktalar, iltihaplı, hatta kistik görünümlü, ağrılı sivilcelerdir. Ergenlik dönemiyle başlayan hormonal değişim, cildin yağ bezinde aktivasyonu artırır. Gözeneklerin tıkanmasıyla, önce beyaz sonra da siyah noktalar oluşur. Gözenek içinde birikenler, bakterilerin de etkisi ile iltihap oluşturur. Kısacası akne mikropların, normalden fazla yağlanan deri ile etkileşimi sonucu ortaya çıkar. Yani tamamıyla mikroplara bağlı bir enfeksiyon değildir.
Genetik faktörlerin, akneye eğilimi etkilediğini belirten çalışmalar mevcuttur. Aknenin seyri ile gıdalar arasında genelde bir paralel ilişki saptanamamıştır. Ancak, günümüz fast food yiyecek alışkanlıkları, marketlerdeki katkı maddeli besinlerin tüketiminin artışı aknenin şiddetlenmesinde etkilidir.
Aknelerin % 15’inden fazlasında, terleme, akneyi artırabilir. Doğal güneş ışığı sıklıkla, akneyi iyileştirir, fakat aynı zamanda, UV, siyah noktalarda aktivasyona neden olur. Kadınların adet sikluslarından, 2-7 gün önce, ortalama, % 70 inde aknede bir artış olmaktadır. Stresin akneyi artırıcı rol oynadığı bazı çalışmalarda belirtilmektedir. Kadın ve erkekte eşit sıklıkta görülen akne, ergenlik çağındaki kızlarda daha erken ortaya çıkar. 40’lı yaşlarda dahi sürmesi olasıdır.
Akneden kurtulmak, sağlıklı ışıl ışıl bir cilde kavuşmak isteyenler, genelde tedavileri için yanlış merkezleri dolaştıktan sonra iyice ümitsizliğe kapılırlar. Unutmamamız gereken şey, 21 y.y.da “akne tedavi edilebilir bir hastalıktır”. Akne tedavisinde, hastanın ve uzman hekimin en önemli birinci hedefi, iyileşmekte olan nodül ve kistlerin iz bırakmasını engellemektir. İz oluşumundan sonra, cildi pürüzsüz hale getirmek için bir dizi zorlu çaba harcanır. İkinci hedef, akne hastasının, akneli olarak geçirdiği süreyi kısaltmaktır. Üçüncü hedef ise, aknenin neden olduğu ruhsal sorunlara yöneliktir.

Hafif aknelerde lokal tedavi yeterli iken ; orta ve ağır şiddetli aknelerde, oral, lokal hatta uygun ise akne laseri tedavileri verilmelidir. ( Bkz. Cilt Hastalıkları linki-Akne konusu, Bkz. Estetik Dermatoloji linki-Laser Tedavileri konusu )
Lokal tedavi sırasında en sık görülen yan etki, temas ekzamasıdır. Bu durumda lokal tedaviye ara verip nemlendirici kremler uygulanabilir. Orta ve ağır aknelerde, lokal tedavinin yetersiz kaldığı durumlarda (sırt, dekolte bölgesi lokalden çok oral tedaviye yanıt verir) alerji durumlarında, alerjik hastalarda sistemik tedavi uygundur.

Akne tedavisinde kullanılan bazı oral antibiyotiklerin, deri yüzeyindeki akneye neden olan mikropları azalttığı, bu nedenle yağlanmayı azaltan antibiyotiklerle arada değişiklik yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Ayrıca ; inatçı, daha önceden uygulanan klasik tedavilere yanıt vermeyen aknelerde, hem bakteri sayısını, hemde iltihabı azaltan, oral uygulaması yapılan tedavi kürleri ile akne artık tedavi edilebilir sıfatını kazanmıştır.

Sevgili akne hastaları, azınlıkta olmadığınızı bilin ve sağlıklı, ışıl ışıl bir cilt için doğru zamanı yakalayın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir