anne sütü neden önemli, anne sütü 6 ay önemli, ilk 6 ay anne sütü

Anne Sütünün Önemi Nedir?

İlk 6 ayda bebekler için en güzel ve ideal yiyecek anne sütüdür. Anne sütünün olmadığı durumlarda, anne sütü yeterli olmadığında veya emme / emzirme problemleri olduğunda, formül takviye edilebilir.

İlk 6 ayda bebeklere anne sütü dışında yiyecek verilmez . Su bile verilmez. Bebek anne sütünden ziyade yiyecek alıyorsa, yiyecek mutlaka su ile yapılır, ancak bu su kaynamış ılık su olarak kullanılır.anne sütü neden önemli, anne sütü 6 ay önemli, ilk 6 ay anne sütü

Bazı görüşlere göre, 4. aydan itibaren bebeğe ek gıdaların verilebileceği belirtilmektedir. Ancak, dünyadaki tüm ülkelerin katıldığı 54. Dünya Sağlık Toplantısında, 6. ayda ek gıdaya başlanmasına karar verildi. Çünkü bebeğin sindirim ve boşaltım sistemi 4 aylık ek yiyecekler için hazır değildir.

Bununla birlikte, bebeğinizin farklı bir sağlık sorunu varsa ve doktorunuz büyüme ve gelişme için 4 ayda ek gıdalara başlamanızı önerirse, bu bir istisnadır.

Tamamlayıcı gıda döneminde ebeveynlerin veya bakıcıların karşılaştığı en yaygın sorun, çocuğun kaşık dili ile itmesidir. Aslında, bu doğal bir süreçtir çünkü 6 ay boyunca annesine veya biberonuna emen bebeğin kaşığı oldukça farklı ve aynı zamanda zor bir besleme aracıdır.

Çocuğunuz kaşığı ittiğinde, zorlamayın, kaşığı ağızdan tutarak zorla ağzına sokmaya çalışmayın. Ona boş bir kaşık verin, o boş kaşıkla oynarken ağzına koyun ve diğer kaşıkla beslemeye başlayın.

Ek yiyeceklere başlarken doktorunuz tarafından önerilen listeye ve yemek siparişine uyduğunuzdan emin olun. Elma püresi önce, sonra evde yoğurt mayası ve sonra çorbalar.

Tamamlayıcı gıdalara başlamak, çocuğa evde pişirilmiş yiyeceklerden yiyecek vermek, ekmeği yiyeceklerin suya daldırmak ve çocuğun ağzına vermek anlamına gelmez. Domates salçası, yağlı, tuzlu, baharatlı yemekleri yiyen çocuk, daha sonra ona yapacağınız domates salçası, yağsız, tuzsuz balkabağı çorbası yemez.

Tamamlayıcı yiyecekler, çocuğa çorba vermek veya yiyebileceğiniz her şeyi karıştırmak anlamına gelmez. Bazı yiyecekler çocuğunuzun yutması için yeterince topaklı kalmalıdır. Aksi takdirde, “Blender Kids” adı verilen çocuklar 4-5 yaşlarında olmalarına rağmen çiğnenemez veya yutulamazlar.

Tüm yiyecekler sadece kaşıkla verilmelidir; Biberonlar, tamamlayıcı gıdalar için kullanılmamalıdır. Koyu kıvamlı yiyecekler emzikten emilebilir ve boğulmaya neden olabilir. Aynı zamanda, biberonla ilave yiyecek beslemek, uygunsuz beslenme alışkanlıklarının gelişmesine neden olur ve kaşık besleme alışkanlıklarının gelişmesine izin vermez. Bazı anneler çorba veya hazır bebek bisküvi sütünü şişeye koyup verir; bebeklerin midesi yararsız sıvı ile dolar

Bebekler bazen ilk kez kendilerine sunulan yiyecekleri yemeyi reddederler. Bu, yemeğin sevilmemesi / sevilmemesi anlamına gelmez. Bu durumda, bebeğinizin yemeyi reddettiği yiyecekleri eleyin ve birkaç gün içinde tekrar deneyin. Tekrar reddederse, bu zamanı, bazen birkaç hafta sonra deneyin. Sonraki dönemlerde sevmediği yiyecekleri sunun. Bazen servis yapma veya yemek yapma şeklinizi değiştirmek de işe yarayabilir.

Son zamanlarda sıkça duyduğumuz bir yöntem BLW (Baby Led Weaning), yani bebeğin kendi kendine beslenmesidir. Peki bu yöntem nasıl uygulanır? Bebeğiniz ek yiyecekler yemeye başladıysa, başında beklemeyin ve yiyecekleri ısırık ağzına vermeyin.

Çocuğunuza BLW yöntemini uygulamaya başladığınızda, hemen önüne koyduğunuz her yiyeceği hemen yemez. İlk önce yiyeceği alır, inceler, ağzına koyar ve hatta geri alır. Bu onun yiyecekleri tanıma davranışıdır. Yine de vazgeçme ve vazgeçme.

Çocuğun BLW yöntemine alışması çocuktan çocuğa değişebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir