anne evhamı, özgüvensiz çocuk yetiştirme, çocuklar özgüven eksikliği

Annenin Evhamı ve Özgüven Eksikliğinin Sebebi

Annelerin aşırı kaygılı ruh hali hem çocuk sağlığı hem de anne sağlığı açısından büyük sakıncalar meydana getirmektedir. Bir annenin içgüdüsel olarak çocukla daha fazla ilgilenmesi daha korumacı bir anne yapısı olduğunu göstermektedir. Genel olarak bu korumacı tavır ilk çocuk, tek çocuk, tek erkek veya tek kız olduğunda ortaya çıkmaktadır. Geç dünyaya gelen çocuklara da aşırı ilgi ve korumacı tavır sergilendiği söylenmektedir. Bu tür çocukların üzerine anneler çok fazla titrer.anne evhamı, özgüvensiz çocuk yetiştirme, çocuklar özgüven eksikliği

Aman çocuğum üşümesin, üzülmesin, hasta olmasın, mikrop kapmasın, yorulmasın diye elinden gelen tüm gayreti göstermektedir. Evhamlı anneler sokakta çocuklarının koşmalarını, başka çocuklarla oynamalarını istemezler. Sürekli evhamlı haldedirler ve çocuğunun sağlığına zarar vereceğini düşündüğü her şeyden uzak tutmaya çalışırlar. Aşırı kaygı durumu genelde annede görülse de babada da korumacı durum söz konusu olabilmektedir. Koruyucu ve abartılı bir sevgisi olan anne ve baba çocuklarına daha fazla duygusal bir bağ oluşturmuş.

Annenin aşırı olarak göstermiş olduğu çocuğu üzerinde ki endişe çoğu zaman babayı sorumsuzlukla suçlamaktadır. Evlilik hayatında eşinden destek göremeyen anne çocuğunun üzerine daha da baskıcı bir davranış göstermektedir. Bu durumda çocuk üzerinde bir takım olumsuz etkiler görülmektedir. Fazla baskıcı olan bir anneden bunalıp dış çevreye yönelen çocuklar bulunmaktadır. Başka bir olumsuz etki ise annesi tarafından gördüğü baskıdan dolayı kendisine olmayan özgüveninden dolayı başarısız bir hayat tarzı olan çocuk söz konusudur. Bu yüzden annelerin çocuğuna gereksiz evham yapması sakıncalı bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir