Astım’da Bitkisel Tedavi

Astım’da Bitkisel Tedavi

Astım hastalığı genellikle küçük yaşlarda görülen ve aniden gelişen astım krizi ile başlayan bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Küçük yaşlarda müdahale edilerek düzgün bir tedavi uygulanan hastaların çok büyük bir bölümü, yetişkinlik yıllarında astım hastalığına bağlı herhangi bir sorun yaşamamaktadır. Astım hastalığının birçok farklı nedeni vardır ve bu nedenlerin içerisinde psikolojik sorunlar dahi sayılabilir. Ancak yapılan bilimsel araştırmalar astım hastalığının genetik olarak, doğum anından itibaren sahip olunan bir sorun olduğunu belirlemiştir.
Anne ve babasında astım hastalığı olan bireylerin, astım hastası olma ihtimali oldukça yüksektir. 1. 2. ve 3. derece akrabalarda görülen astım hastalıkları, kalıtımsal olarak genlerin taşınması ile kişiye geçebilir. Astım hastalığı geninin çevresel faktörlerin uygun olması halinde aktif hale gelerek, astlım hastalığına neden olur. Astım hastalığında kişinin akciğerlerindeki bronş adı verilen hava odacıklarının, bakteriyel nedenler olmadan iltihaplanması görülürü. Bronşlarda oluşan bu iltihaplanma sonucunda işlevsel bozukluklar meydana gelerek, bronşların büzülmesine neden olur. Böylece kişi büzüşen bronşlar nedeni ile nefes almakta güçlük çeker ve ilerleyen evrelerde bronşlardaki daraltma daha da fazla oranda artış gösterdiğinden astım krizine girer.
Çocuklarda görülen astım hastalığının birbirinden farklı belirtileri olabilmesine karşın, genel olarak görülen belirtileri; nefes alırken göğüste hırıltı, şiddetli kuru öksürük, nefes daralması ve nefes alırken zorlanma şeklindedir. Bu tür sağlık sorunları başka hastalıklarda da görülebildiğinden, anne ve babaların kendi başına çocuktaki sağlık sorununa bir tanı koymamaları gerekir. Her nefes darlığı astım hastalığı belirtisi olmadığı gibi, her astım hastalığında da çocukta tıpa tıp aynı belirtiler görülmeyebilir. Bu nedenle herhangi bir solunum yolu sorunu görüldüğünde, vakit kaybetmeden ve kendi kendine tedavi uygulanmaya çalışılmadan çocuğun uzman bir hekime götürülmesi gerekir.
Astım hastalığının etkilerinin azaltılmasında kullanılan birçok bitkisel karışım da mevcuttur. Günümüzde hekimlerinde destek tedavi amaçlı önerdiği bu tür doğal bitki karışımları hem demlenerek hazırlanan bitki çayları olarak hem de bitkilerden elde edilen doğal yağların göğüs bölgesine masaj yapılarak sürülmesi şeklinde kullanılır. Ancak bu tür uygulamaların kullanılmasından önce kesinlikle bir hekim onayı alınması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir