ayakkabı bağcığı temizleme, ayakkabı bağcıkları nasıl temizlenir, bağcık temizlerken nelere dikkat edilmeli

Ayakkabı Bağcıkları Nasıl Temizlenmesi Gerekir?

Ayakkabınızı ne kadar iyi kullansanız da pek çok etken kirlenmesine sebep olur. Yağmur ve kar, çamurlu yerler, havada uçuşan tozlar, yakıt dumanları ayakkabınıza gün içinde yapışır ve böylelikle bağcıklarınızı kirletmektedir. Ayakkabı bağcıklarını çamaşır makinesinde temizleyebilirsiniz lakin makinenin parçalarının arasına kaçabileceği için delikli bir kesenin içine konulması doğru olur. Bağcıklarınız açık renkse beyazlarla ve koyu renkse renklilerle yıkamanız gerekir. Bağcıklarınızın rengi akıyor mu diye öncesinden kontrol etmeniz de fayda var çünkü diğer çamaşırlarınızın boyanmasına neden olur.ayakkabı bağcığı temizleme, ayakkabı bağcıkları nasıl temizlenir, bağcık temizlerken nelere dikkat edilmeli

Açık renkli bağcıkların temizliği

Uzun süre temizlenmeyen ve ya çamur gibi zor geçen lekelere maruz kalan açık renkli bağcıklarınızı, tıpkı beyazlarınız gibi çamaşır suyunda bekletiniz. Sıcak suyun içine bir miktar çamaşır suyu dökün daha sonra bağcıkları içine koyun ve bir gün bekletiniz. Ertesi gün elinizde doğal bir sabunla yıkayınız. Kimyasal ürünler kullanmak istemiyorsanız bağcıklardaki mikrobu kırmak ve ya bağcığı beyazlatmak için çamaşır suyu yerine sirkeli su tercih edilebilir. Ilık bir suya yarım çay bardağı sirke ekleyin ve 5-6 saat bekletiniz. Sudan bağcıkları alırken elinizle biraz çitileyin sonrasında doğal bir sabunla yıkayınız. Tıpkı ilk aldığınız gibi parlak ve tertemiz bağcıklara sahip olabilirsiniz.

Karbonatla ayakkabı bağcıklarını temizlemek!

Ayakkabı bağcıklarını sıcak suyun içinde bir dakika kadar bekletiniz. Bağcıklarınızı elinize alın ve üstüne bir tatlı kaşığı karbonat dökünüz. Karbonatın bağcığa iyice geçmesi için ovalamanız gerekir.  Birkaç dakika bağcığınızı çitiledikten sonra soğuk bir sirkeli su hazırlayın ve onun içine bağcıklarını koyunuz. Yarım saat bekletin ve kurumaya bırakınız.

Bağcıklarınızı bulaşık deterjanıyla temizleyin!

Bulaşık deterjanı yemek artıklarını ya da yağı çözebilen güçlü bir temizleyicilerden biridir. Yukarıdaki formülleri denediğiniz halde bağcıklarınızda istediğiniz temizliği yakalayamadıysanız bir de bulaşık deterjanını denemenizi öneririz. Ayakkabı bağcıkları temizlemek için ilk önce sıcak suda bağcıklarınızı birkaç dakika bekletin. Ardından elinize aldığınız bağcıkların üzerine bulaşık deterjanı dökün ve ovalamaya başlayınız. İyice köpürene kadar ve bağcıklar deterjanı emene kadar çitilemelisiniz. Farka inanamayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir