baş ağrısı

Baş Ağrısı Yaşam Kalitesini Etkiliyor

Genç-yaşlı, genç-yaşlı herkes zaman zaman baş ağrısı çeker. Migren gibi kronik rahatsızlıkları olan insanlar için baş ağrıları hayatı bir kabusa çevirir. Ancak bazı detaylara dikkat etmeniz baş ağrısı ile baş etmenize yardımcı olacaktır. Düzenli yaşamak, yemek yemek, uyumak, aerobik egzersiz, masaj, yoga, kafein, omega-3, B2 vitamini ve magnezyum baş ağrısına iyi gelir. Doğum kontrol hapları, kırmızı şarap, eski kaşar peyniri, işlenmiş lezzetler ve narenciye ürünleri migreni tetikler.baş ağrısı

Baş ağrısı, baş ve boyun bölgesindeki ağrıya duyarlı yapıların çeşitli nedenlerle tahriş olması sonucu ortaya çıkan ağrıdır. Ağrı; Dalgalanma, basınç, ağrı, patlama, sıkışma, şimşek çakması gibi farklı tiplerde olabilir. Baş ağrısının bu özellikleri tanı koymamıza yardımcı olur.

Baş ağrıları iki ana gruba ayrılır: birincil baş ağrıları; migren, gerilim tipi baş ağrısı ve küme baş ağrıları… İkincil baş ağrıları enfeksiyon, şişlik, kanama, hipertansiyon, dev hücreli arterit, glokom gibi sebeplerden kaynaklanan ağrılardır. Birincil baş ağrılarının kesin nedeni bilinmemektedir. Migrenlerin vazodilatasyondan kaynaklandığı düşünülse de ağrının nedeni tam olarak belirlenememektedir. Tüm ikincil baş ağrılarının altında yatan bir neden vardır. Baştaki ağrıya duyarlı yapıları etkileyen herhangi bir neden (enfeksiyon, kanama veya kitle gibi) ikincil ağrıya neden olabilir.

Yaşam kalitesi üzerindeki etkisi

Birincil baş ağrılarında ağrı sıklıkla tekrarlar ve kronikleşir. Hayatı tehdit etmez ancak iş gücü kaybına ve yaşam kalitesinde bozulmaya yol açar. Bu hastalar genellikle daha fazla değerlendirme gerektirmez. Özellikle ileri yaşlarda (45-50 yaş üzeri) yeni başlayan baş ağrılarında ikincil baş ağrılarının daha fazla olabileceği akılda tutulmalı ve bu durumlarda görüntüleme yöntemleri kullanılarak ileri tetkikler yapılmalıdır. Ayrıca daha önceden migren gibi primer baş ağrısı tanısı almış bir hastada ağrının niteliğindeki bir değişiklikle tabloya her zaman ikincil bir baş ağrısının eklenebileceği unutulmamalıdır.

İkincil baş ağrılarının nedeni belirlenip uygun testlerle tedavi edilmezse hayatı tehdit eden veya geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir. Örneğin; meninks enfeksiyonu, meninksler arasında veya beyin dokusunda kanama veya ölüm veya inme ile beyin tümörü gelişimi; Dev hücreli arterit erken teşhis edilmezse tek veya çift taraflı görme kaybı gibi ciddi sonuçlara yol açabilir.

Baş ağrısının tipine göre tedavi

Birincil baş ağrıları için, ağrının sıklığına bağlı olarak akut tedavi (ağrıyı hafifletmek için) veya profilaktik tedavi (ağrı ataklarını azaltmak ve şiddetini azaltmak için) kullanılır.

Akut atak tedavisinde; Çeşitli ağrı kesiciler (oral, dil altı, damar içi) ve maske oksijen tedavisi vardır. Profilaktik amaçlar için antiepileptik, antihipertansif, antidepresanlar oral ilaçlar şeklinde kullanılabilir. Botulinum toksini, kronik migren ve aşırı ilaç kullanımına bağlı kronik günlük baş ağrısı olan seçilmiş vakalarda kullanılabilir.

Migren için botulinum toksini

Migren tanısı konulan bir hastada; Başka profilaksi alınmasına rağmen ayda 15 günden fazla baş ağrısı oluyorsa, kronik migren olduğu düşünülerek Botulinum Toksin tedavisi planlanabilir. İkincil baş ağrılarında ise neden belirlenmeli ve buna göre tedavi edilmelidir. Enfeksiyon ise, kanama varsa uygun antibiyotik, tedavisi, kan basıncını düşürmeye yönelik tedavi, tümör gibi büyük lezyonlarda tümörün çıkarılması, kafa içi basınç artışına neden olan durumlarda bu basıncın düşürülmesine yönelik tedavi, uzun süreli tedavi. Bağ dokusu hastalıkları için immünosupresanlarla uzun süreli tedavi önerilir.

migren tetikleyicileri

Birincil baş ağrılarından migrenlere karşı korunmak için çeşitli önlemler alınabilir. Bu önlemler, düzenli bir yaşam tarzı, düzenli bir diyet ve uyku, açlıktan kaçınma, ağrıya neden olabilecek gıdalardan (örneğin kırmızı şarap, eski peynir, işlenmiş gıdalar, narenciye gıdaları, monosodyum glutamat içeren gıdalar) ve stresten kaçınmayı içerir. Ayrıca kadınlarda doğum kontrol hapları gibi hormon içeren ilaçlar migren ağrılarına neden olabilir. Düzenli bir yaşam tarzı, aerobik egzersiz, masaj, yoga, kafein (kahve), omega-3 yağ asitleri, B2 vitamini, magnezyum (özellikle menstrüel migren için) baş ağrısına iyi gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir