Basur Hastalığı

Basur Hastalığı

İnsanların makineleşmediği dönemde basur hastalığı genel olarak yaşlılarda görülen bir hastalıktı. Günümüzde ise, çocukları ele almazsak her iki kişiden birinde var. Görünen o ki dedelerimizin rutin hayatı, gençlerimizin popüler hayatı haline gelmiştir.
Günümüz teknolojisi ve biliminin gelişmesiyle basur tedavisi sıkıntısız müdahale edilebilen bir hastalık haline geldi. Basur hastalığı tedavisinde bölgeyi yumuşatıcı bitkisel ürünler, ilaçlarla çözüm yollarında sonuç alınsa da en kesin çözüm olarak cerrahi müdahale gözüküyor. Ameliyat anal bölgede yapılmasına karşın, günümüz doktorları bu hastalık üzerinde tecrübeli hale gelmiş, tıbbın da ilerlemesiyle beraber sorunsuz bir ameliyat yapma konumuna gelmişlerdir. Basur hastalığı tedavisinde ameliyattan sonraki ağrı, sızı ve tuvalete çıkma gibi sorunlardan dolayı ürküp cerrahi müdahaleden korkanlar artık yirmi dakikalık bir uyumadan sonra Basura veda edebiliyorlar. De Longo yöntemi denilen teknikle memeler, olduğu gibi yerinden kesilmeyip, olmaları gereken yere çekiliyor. Ağrı yetisi olmayan bağırsak bölgesinde yapılan müdahalede, ameliyat sonrası hiçbir ağrı kalmıyor.
Dolayısıyla hastalar bir gün sonrasında işlerine dönebiliyor. Tıbbın bu denli gelişmiş olması çok güzel bir şey. Bunun yanı sıra cerrahi müdahaleden korkanlar için alternatif çözüm yolları da mevcut. Market camlarındaki ”Basura Son” asılı yazılar buna bir örnek olabilir. Bunun dışında en ilginçlerinden biri de Viks.
Kendine alternatif üreten hasta, anüs bölgesine viks sürerek bölgedeki sızıyı kestiğini yazmıştı bir internet sitesinde. Bunun ardından Viks’in verdiği yanma ile sızının kesildiğini anlatmıştı diğer çaresiz hastalara. Diğer hastalar da yazılan birçok öneriye şükranlarını sunmuş, çaresiz olan hastalıklarına bir nebze de olsa çare bulmuş olmanın sevinciyle siteyi yorum yağmuruna tutmuşlardı.
Durumun komikliği bir yana, hayatında Basur tedavisi hakkında bilgisi olmayan biri bu hastalığın tedavisi olmayan bir hastalık olduğuna ya da basurla ilgilenen bir doktor olmadığı kanısına kapılır. Tamam, her şeye bir cerrahı müdahalede bulunmak tek çözümdür denemez ama bunun ilacı var tedavisi daha kesin çözüm sunmakta.
Bu konuda çocuklarını emziren anneleri saf dışı bırakıyorum, onlar için ilaçlar yan etki gösterip, çocuğa da zarar verebiliyor. Pek önemsenmeyen fakat hayat kalitesini bir hayli düşüren bu sağlık sorununa gereken önemi vermek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir