bebeklerde diş çıkarma, diş çıkarma dönemi, bebeklerdeki diş çıkarma zamanı

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi

Bebek dünyaya geldikten sonra anne babaları bebeğin uykusu, bakımı, beslenmesi, diş çıkarması gibi oldukça zorlu süreçler beklemektedir. Özellikle bebeklerde diş çıkarma dönemi hem bebek hem de aile açısından uzun ve sancılı bir dönemdir. Bebeğin sürekli huzursuzlandığı bu dönemde anne babalar çok endişelenmektedir. Diş çıkarma süresi bebekten bebeğe değişmektedir. Bebeklerin dişleri ortalama 6 ve 7. aylarda çıkmaya başlar. Ancak bazı bebeklerin dişleri daha erken çıkmaktadır. Bazılarının ise bir yaşında veya bir yaş üstünde diş çıkardığı görülmektedir. Tüm dişlerin çıkması yaklaşık üç yaşına kadar devam etmektedir.bebeklerde diş çıkarma, diş çıkarma dönemi, bebeklerdeki diş çıkarma zamanı

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi Belirtileri

Diş çıkarmak bir hastalık olmamakla birlikte bazı hastalıkların belirtileri bu dönemde ortaya çıkabilir. Her bebekte karşımıza çıkmasa da hafif burun akıntısı, 2-3 gün süren ishal, ateşin artması, ağız kenarında oluşan kızarıklık ve kuruluk, iştahsızlık, uykusuzluk ve huzursuzluk bebeklerde diş çıkarma dönemi belirtileri içinde yer alır. Ancak bu belirtilerin şiddetli olmasını bebek diş çıkarıyor diye önemsememek yanlış bir tutumdur. Her yüksek ateş bebeğin diş çıkardığı anlamına gelmez. 38 0C’yi geçen yüksek ateş ya da belirtilerin üst seviyede görülmesi durumunda bebeğin bir çocuk doktoruna muayene ettirilmesi gerekir.

Bebeklerde Diş Çıkarma Döneminde Neler Yapılmalı

Bebeklerin diş çıkarma dönemini rahat geçirmesi için ebeveynlerine de bazı görevler düşmektedir. Bebeklerde diş çıkarma döneminde neler yapılmalıdır? Bebeğin dişleri bu dönemde kaşınmaktadır. Bu nedenle bazı bebekler parmaklarını sürekli ağzına sokarak bu ihtiyacı gidermeye çalışmaktadır. Bunu önlemek için ne çok yumuşak ne de çok sert, bebeğin rahatlıkla koparamayacağı, solunum yoluna kaçma tehlikesi olmayan ince uzun havuç, pırasa, taze soğan, kereviz sapı verilerek bebeğin gevelemesi sağlanabilir. Bu tür yiyecekler diş etlerini rahatlatabilir. İçi jel dolu, dondurulabilen ya da plastik diş kaşıyıcı ürünler kullanılabilir ancak bunların sağlık açısından tehdit oluşturmayan ürünler olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca eczanelerde satılan damak jelleri doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Diş çıkarırken bebeklerin diş etlerinde şişme ve hassasiyet oluşur. Katı gıdaları istemeyebilir. Yumuşak ve sıvı gıdaları tercih edebilir. Bu yüzden katı yiyecek yemesi için bebeği zorlamamak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir