bebeklerde öksürük şikayeti, bebekler neden öksürür, bebeklerin öksürüklerini geçirme

Bebeklerde Öksürük Neden Olur?

Genellikle yeni doğan bebeklerin bağışıklık sistemi tam olarak gelişemediği için hastalıklara yakalanma riski fazladır. Özellikle de öksürük ve buna benzer rahatsızlıklara daha sık yakalanıyorlar. Bebeklerde öksürük üst solunum yollarında meydana gelen bir rahatsızlık olabileceği gibi solunum yollarındaki yabancı bir maddeye tepki olarak da görülmektedir. Bebekteki öksürüğün neden oluştuğunu doktor tarafından tespit edilerek uygun tedavi yöntemleri uygulanarak geçirmek mümkün bir yöntemdir. Bebeklerde öksürük genellikle ıslak öksürük ve ya kuru öksürük şeklinde görülmektedir. Islak öksürük, vücut salgıları sonucu görülür. Bu durum bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklandığı için solunum yollarında salgı ve balgamın mikroplarla birleşerek öksürüğün oluşumunu kolaylaştırıyor. Kuru öksürük ise; grip, alerjik reaksiyonlar ve ya soğuk algınlığına bağlı olarak gelişir. Aslında öksürük vücudun göğüs ve ya boğaz bölgesindeki hava yollarının temizlenmesi ve korunması amacıyla gösterdiği önemli tepkilerdendir. Ancak ebeveynler bebeklerinin öksürüğünden endişelenip sık sık hekime başvurdukları hastalıkların başında geliyor. Bebeklerde öksürük için hangi durumlarda doktora gitmek gerekir gelin belirtelim;bebeklerde öksürük şikayeti, bebekler neden öksürür, bebeklerin öksürüklerini geçirme-Bebeğiniz 3 aydan küçükse beslenme problemleri yaşarsanız soluk alması da normalden hızlıysa ve 38,5 dereceden fazla bir ateş varsa kesinlikle doktorunuza danışmanız önerilmektedir.

-Öksürük nefes almasını güçleştirmekteyse yorucu ve ya hırıltılı bir öksürük bulunuyorsa,

-Bebeğiniz öksürürken çok zorlanıyor ve ya dudaklarda morarma oluşuyorsa,

-Bebeğinizde aniden öksürüğün başlaması ve ya onu takiben yüksek ateşin görülmesi durumlarında uzmana görünmelisiniz.

– Bebeğiniz 3 aylıktan büyükse ve özellikle 38,5 derece ateş 48 saatten fazla sürüyorsa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurmalısınız. Bebeğin ateşinin fazla olmaması durumlarında ve ya bebeğinizin genel durumunda bir değişiklik gözleyemezseniz bu öksürük solunum yolları enfeksiyonu olabileceği için fazla endişelenmenize gerek bulunmuyor. Bu durumda çocuğunuzu gözlemlemeniz ve belirtilerin arttığı durumunda bir uzmandan yardım almalısınız.

-Bebeğiniz öksürdüğünde 40 ile 45 kez nefes alıp veriyorsa ve nefes alırken göğüs bölgesinde zorlanma görüyorsanız yine doktorunuza danışınız.

 -Bebeğiniz çok hasta görünmekteyse, neşesini kaybettiyse ve ya sıvı tüketiminde bile zorlanıyorsa ciddi bir durumdan şüphelenmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir