Böbrek Taşı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Böbrekler atıkları vücuttan uzaklaştırır, böylece yaşam devam edebilir. Öte yandan vücudun ihtiyaç duyduğu bazı maddeleri filtrelemek ve seviyelerini düzenlemek için de tasarlanan böbrek taşları, bu görevde yer alan mekanizmadaki problemlerden kaynaklanabilir.Bu mekanizmaların neden bozulduğu hala netlik kazanmasa da, taş hastalığının yaşadıkları coğrafyadan beslenmeden genetiğe kadar çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülmektedir.Bazen uzun süre hiçbir belirti göstermeyen bu taşlar bazen idrar yoluna girer, bu yüzden hastalar dayanılmaz ağrılarla tıp kurumlarına giderler.

Nedenler

Kandaki bazı mineraller böbreklerden uzaklaştırılsa da dengede belli bir çözünürlükte idrarda çözünürler. Ancak çeşitli nedenlerle çözünürlüğün azalması ve kristallerin birikmesi nedeniyle kristaller tahrip olur ve böbreklerdeki hazne benzeri toplama sistemlerinde bir taş oluşur. Taşların yaklaşık yüzde 80’i kalsiyum oksalat taşlarıdır. Ayrıca enfeksiyonlara bağlı taşlar, ürik asit taşları, sistin taşları ve kalsiyum fosfat taşları da görülmektedir.

Besin faktörleri özellikle taş oluşumunda önemlidir. Bunlardan en önemlisi yetersiz sıvı alımıdır. Bunun nedenleri arasında yüksek miktarda hayvansal protein alımı, yüksek sodyum alımı, aşırı rafine şeker alımı, aşırı kahve veya kakao tarzı yiyecek alımı yer alır. İdrar yolu enfeksiyonları, yapısal böbrek sorunları, bazı ilaçlar ve genetik faktörler de taş oluşumunda etkili olabilir.

Semptomlar

Çok küçük taşlar fark edilmeden idrar yolundan geçebilse de taşlar boyut olarak büyüdükçe böbreğe ve mesaneyi bağlayan tüpe (üretere) girebilirler.

Böbrek taşı olan hastaların en sık şikayeti ağrıdır. Bazı hastalarda ağrı o kadar hafiftir ki fark edilmeden geçer, bazılarında ise çok şiddetli olabilir. Böbrek taşlarının neden olduğu ağrı genellikle gelip giden ağrı olarak görülür. Hastalar genellikle ağrıyı “yandan ağrı” olarak tanımlarlar. Bu ağrının yanı sıra böbrek taşı belirtileri şunları içerir:

İdrar yaparken ağrı

İdrarda kan

Mide bulantısı ya da kusma

Sık idrara çıkma

İdrar yapma zorluğu veya az miktarda idrara çıkma

Ateş ve titreme

Bazı hastalarda başka amaçlarla yapılan tetkikler sonucunda herhangi bir şikayet olmaksızın böbrek taşları tesadüfen keşfedilebilir.

Teşhis yöntemleri

Böbrek taşları için, hastanın öyküsü ve fizik muayenesinin yanı sıra sonuçları doğrulamak ve tanıyı netleştirmek için idrar yolu röntgenleri ve ultrason yapılabilir. İki test birlikte kullanıldığında çoğu böbrek taşı bulunabilir.

Bir taş nedeniyle kazara idrar yolu enfeksiyonları veya idrarda kanama olup olmadığını araştırmak için idrar tahlili yapılır. Ek olarak, kan tetikleyicileri, taşların doğasını belirlemek veya nedenlerini araştırmak için kullanılabilir. Böbrek taşlarının tespiti ve idrar yolunun değerlendirilmesi için bir başka yöntem olan intravenöz piyelografi (IVP), bir hastanın damar yolunda röntgen altında bulunabilen ve böbreklerden kan alınan bir ilaçtır. Süzüldükten sonra ilaç idrar yolundan geçerken röntgen çekilerek vücuttaki kan akımı, böbrek taşları, idrar yolunda tıkalı alanlar ve böbrekler gözlemlenebilir.

Tedavi yöntemleri

Böbrek taşlarının teşhisi ve tetkikleri yapıldıktan sonra tedavi planlamasında en önemli faktörler taşın boyutu ve böbrekteki yerleşimidir. Böbrek taşının boyutu arttıkça hastanın kendi kendine taşı düşürme olasılığı azalmaktadır. Ayrıca böbrek toplama sistemlerinin altta bulunan taşlara göre üstte bulunan taşları düşürme olasılığı daha yüksektir.Hastanın taşa bağlı ağrısının şiddetine, taşın böbreklere herhangi bir zarar verip vermediğine ve böbrek fonksiyonunun bozulup bozulmadığına göre tedavi şekli belirlenir. Tekrarlayan böbrek taşları için tedavi sırasında taşların altında yatan nedenin belirlenmesi önemlidir. Bu, kandaki kalsiyum, magnezyum, fosfor, ürik asit, D vitamini ve paratiroid hormonu seviyelerini kontrol etmek için ayrıntılı laboratuvar testleri gerektirebilir.

Hastanın idrar pH’ı, idrar sistin seviyeleri, ürik asit, oksalatlar ve bunların tedavisi, altta yatan metabolik veya hormonal bir neden bulunursa, böbrek taşlarının tedavisi ve önlenmesi için önemlidir. Böbreklerde veya idrar yolunda olabilecek yapısal anormallikler radyolojik çalışmalarla detaylı olarak araştırılır ve gerekirse cerrahi yöntemlerle düzeltilebilir. Kalıcı böbrek taşları için taş türüne bağlı olarak ilaç seçilebilir. Kullanılan tedaviler ve ilaçlar farklılık gösterse de, tedavinin temel amacı kristallerin idrardaki çözünürlüğünü artırmak ve böbreklerde çökmelerini önlemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir