boğaz ağrısını geçirme, boğaz ağrısı nasıl geçer, boğaz ağrısının sebepleri

Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Boğazınız da acı veya ağrı hissinin oluşmasının en büyük sebebi enfeksiyonlardır. Bunlar mikrobik hastalıklardır ve bunların içerisinde farenjit hastalıkları bulunmaktadır. Birçok hastalığın tedavi yöntemi farklıdır ve doğru tedavi önemlidir. Özelliksiz virüs hastalıklarının kendi kendine geçme durumu varken, bakterilerde bu mümkün değil ve antibiyotik kullanımı gerekebilen bir süreçtir. Bu sebeplerden dolağı boğazın daha sağlıklı tutulabilmesi ve hastalıkları önlemek için korunması önemlidir. Boğaz ağrısına ne iyi gelir diye merak edenler için birçok yöntem vardır ve ağrılardan kurtulmanız, bu ağrıları dindirmeniz mümkündür.boğaz ağrısını geçirme, boğaz ağrısı nasıl geçer, boğaz ağrısının sebepleriBoğan Ağrısı Nasıl Geçer?

İlk olarak boğaz ağrısını rahatlatacak pratik çözümler arasında gargara yapmak vardır. Genellikle boğaz ağrıları için su tüketimi önemlidir ve bol su içilmesi gerekmektedir. Gargara yapabileceğiniz ilaçlarla veya ılık temiz bir su ile gargara yapabilirsiniz. Bu gargara yaptığınız su yutmak yerine, dışarı tükürmeniz daha etkili olacaktır. Antibiyotik kullanımına hemen gerek duyulmaz fakat ilerleyen bakteriyel enfeksiyonlar için hem ilerlemesini korumak hem de geçmesini sağlamak için düşük dozda spektrumlu antibiyotik kullanımına başlanabilir. Ağrıya tedavi uygulanmadan önce, bakterinin ne tür bir bakteri olduğu anlaşılması daha önemlidir. Tedavi ve teşhis koyulması için bu daha etkili bir durumdur.

Boğaz Ağrısı İçin Pratik Çözümler

Evinizde boğaz ağrısının geçmesi için yapabileceğiniz tedavi yöntemleri veya yapmanız gereken işlemler;

  • Vücudunuz için sıvı tüketimini artırmalısınız.
  • Eğer kötü alışkanlıklarınız varsa, sigara gibi veya kirli havadan uzak durmalısınız.
  • Evinizin temiz tutulması önemlidir ve tozlu ev ortamlarından uzak durmalısınız.
  • Sıvı tüketimi için alınan içeceğin, çok soğuk veya çok sıcak olmasına dikkat etmelisiniz. Genellikle ılık içecekler tüketilmesi ve yutkunulması kolay olan yiyeceklerin tüketilmesi gerekir.
  • Uyuduğunuz ortamın kuru bir havaya sahip olmaması ve odayı nemlendirmek için çaydanlığın dumanından yardım alabilirsiniz.
  • Bitki çayları içebilirsiniz. Bunlar arasında; zencefil çayı, nane çayı, adaçayı vb. gibi çaylar boğaz ağrınızı hafifletip, boğazınızı yumuşatacaktır.

Bu yöntemleri rahatlıkla eviniz de ve ya iş yerinizde uygulayabilirsiniz. Oluşabilecek boğaz iltihaplanmasının veya oluşabilecek bakterilerin önüne geçmek içinde uygulanabilecek yöntemlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir