çocukların boşanmadan etkilenmemesi, boşanmadan çocukların etkilenmemesini sağlama, çocukların boşanmadan zarar görmemesi için yapılabilecekler

Boşanmadan Çocukların Etkilenmemesi İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Boşanma olayından çocukların daha fazla etkilenmemeleri için anne-babalar şu hususlara dikkat etmelidirler:çocukların boşanmadan etkilenmemesi, boşanmadan çocukların etkilenmemesini sağlama, çocukların boşanmadan zarar görmemesi için yapılabilecekler

 1. Çocuklar anlayacak yaştalar ise, anne-baba boşanma kararlarını soğukkanlılıkla ve açıkça anlatmalıdırlar. Açıklamalarda her iki taraf birbirlerini suçlama yoluna gitmemelidirler. Ayrıca boşanmanın utanç verici bir durum olmadığı belirtilmelidir.
 2. Anne-baba, çocuğa boşanmanın kendisini bir süre mutsuz edeceğini bildiklerini söylemelidirler. Boşanmada bir suçlu olmadığını, özellikle çocuğa kendisi ile bir ilgisinin olmadığını açıklamalıdırlar.
 3. Boşanmadan sonra da anne-baba olarak sevgilerinin devam edeceğini, annesiz ya da babasız kalmayacağını belirtmelidirler. Çocuğun anne-babasını düzenli aralıklarla ye sürekli görmesine imkan sağlanmalıdır.
 4. Anne-baba, boşanma olayından sonra uygarca ilişkilerini sürdürmelidirler. Bu durum, çocuklara hem annelerini hem de babalarını görmelerine imkan sağlar. Böylece çocuklar anne-babalarına olan güvenlerini de kaybetmemiş olurlar.
 5. Çocuk anne ve babasının arasında bir top gibi gidip gel Çocuğun sürekli kalacağı bir evi olmalıdır. Kimin yanında kalacağının kararı çocuğun lehine olacak şekilde birlikte verilmelidir.
 6. Çocukların bir kısmı annenin, bir kısmı da babanın yanında kalmamalıdır. Çünkü çocukların birbirinden ayrı kalmaları onların bu olaydan daha çok etkilenmelerine neden olur.
 7. Anne-babalar, çocukları ile olan beraberliklerinde, onları sevme yarışına girmemelidirler.
 8. Erkek çocuk için model önemli olduğundan, çocuğun babasının yerini alabilecek amca, dayı vb. yetişkin bir erkekle güvenli ve sevgi dolu bir ilişki kurmasına fırsat verilmelidir.
 9. Boşanmanın birinci yılında çocuğun stresten kurtulması için, anne yada baba yeni evliliklerini bu kritik yılda yapmalıdırlar.
 10. Çocukların boşanma ile ilgili soracağı sorulara samimi ve dürüst cevap verilmelidir
 11. İleri ki dönemler için bilgi verilmelidir. Çocuklar o zaman bilgi sahibi olacakları için birazcık rahatlamış olabilirler.
 12. Değişiklikler , hemen olmamalıdır. Yavaşça sağlanmalıdır.
 13. Boşandıktan sonra daha çok ilgi gerektiği için kendi hayatınızda da değişiklikler yapmanız gerekmektedir.
 14. Böyle durumların altından kalkamıyorsanız psikolojik destek alabilir, destek bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir