boşanma süreci, boşanma davası nasıl olur, boşanma aşamasında neler yaşanır

Boşanmanın Süreci Nasıl İşler?

Elbette ki hiç kimse boşanmak için evlenmez. Ancak stres, değişen beklentiler, maddi sorunlar, çocuğun varlığı ya da yokluğu kaynaklı sorunlar, aile ve çevre baskıları, şiddet, aldatma gibi durumlar ilişkileri Boşanma süreci eşiğine getiriyor. Altında yatan sebebin bulunup çözülmesi ve aile yapısının bozulmaması pek tabi öncelikli tercih. Bu bazen geniş aile tarafından, bazen eş dost aracılığı ile ya da yardım alınacak danışmanlık merkezleri aracılığı ile olabiliyor. Boşanma süreci hukukta bile boşanma davalarında ilk önce sebep ve bunun çözüm yoluna ilişkin bir süreç akabinde, boşanmanın gerekli olup olmadığına yönelik karar aşamasında geçiliyor.boşanma süreci, boşanma davası nasıl olur, boşanma aşamasında neler yaşanır

Mutlulukla başlayan evlilikler gergin süreçle son buluyor

Boşanma kararı zor alınan kararlardan ve nerden bakarsan bak Boşanma süreci en çok kadını ve çocukları etkiliyor. Alınan bu karar sonrasında , hayata geçirmek ve karşımıza çıkacak yeni sorunlarla baş etmek te ayrı. Sebep hukuki yaptırım getiren bir boyutta ise ki buna şiddeti örnekleyebiliriz zaten kanun nezninde belli prosedürler izlenmektedir. En masum sayılabilecek aile içi geçimsizlik sebebi bile hem boşanan çiftleri hele varsa çocukları yaslarına göre değişkenlik göstermekle beraber  psikolojik olarak oldukça etkilemekte. Her başlangıcın sancılı bir süreç olduğu düşünülürse boşanmayla gelen başlangıçlar yapılandırılması çok daha zor sosyokültürel veya sosyoekonomik yapılar oluşturabilir. Boşanma süreci ne kadar sağlıklı gerçekleşirse sonrasında kurulacak yeni düzen için de bir o kadar sağlıklı adımlar atılabilir.

Önceliğin evliliğin devamı yönünde olmasının yanında boşanma kaçınılmaz bir durum ise, çiftlerin karşılıklı hoşgörü ve iyi niyet ile her ne kadar kağıt üzerinde birlikteliklerini bitirseler de başta çocuklarına karşı olan sonra da hukukun belirlediği çerçevede birbirlerine karşı olan maddi ve manevi yükümlülüklerini yerine getirmeleri asli bir görevdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir