Cips, Cips yapılışı,Cipsin içindeki malzeme

CİPS NEYLE YAPILIYOR?

Cips, herkesin günlük hayatta tükettiği mısır ya da patates özünden oluşan çerezlere verilen isimdir. Cips iki çeşittir, mısır cipsi ve patates cipsi. Patates cipsi en çok tercih edilen cipsidir.  Cipsler fabrikalarda tonlarca patates ve mısırların soyulup, temizlenip, işlemlerden geçmesiyle oluşur. Bu oluşum sonrasında da paketlenip,  marketlere ve satış noktalarına ulaştırılır. Fakat siz evinizin rahatlığında kendi cipsinizi yapmak istiyorsanız bu seçenekte mümkündür. Ev yapımı patates cipsileri, hem daha sağlıklı hem de daha güvenilir. Ama siz hazırını tercih ederseniz de kaliteli bir marka almak ve alırken içerisinde bulunan doymuş yağ oranına bakmak yararınıza olacaktır. Ayrıca cips yapılışı hakkında merak ettiğiniz konular da bilgi almak istiyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.Cips, Cips yapılışı,Cipsin içindeki malzeme

Patates cipsi yapımında kullanılacak patateslerin taze ve kızartmalık olması gerekir. Aksi taktirde yemeklik patates yağı çeker ve ağzınıza yağlı bir tat gelir. Cips yapımındaki diğer etmen ise patateslerin ince dilimli ve en az € oranında nişastadan arındırılmış olması gerekir. Patates cipsi yapılırken kesilen dilimlerin kalınlığı da önem taşır. Yani dilimler olabildiğince ince olmalıdır. Zaten üretim yapan fabrikalarda bu saydıklarımızın hepsini ayarlı olarak çalışan makineler gerçekleştirmektedir. Eğer evde cips yapmak istiyorsanız, siz de evde kendi patates cipsinizi yapabilirsiniz. Cips yapmak oldukça kolay ve az zamanınızı alan bir işlemdir.

Evinizin rahatlığında sağlıklı cips yapmak istiyorsanız, ilk olarak kızartmalık patates ve tuzlu suyunuzu yanınıza getirmeniz gerekiyor. Cips içindeki malzeme ise genel olarak, kızartmalık patates, sıvı yağ ve tuzdur. Eğer bu malzemelere sahipseniz, evinizde patates cipsi yapabilirsiniz. İlk olarak patatesleri soyup ince ince doğramanız gerekiyor. Bunun için, size salatalık soyacağı en iyi yardımcıdır. Daha sonra bir kaba tuz ve su koyarak, ince dilim patateslerinizi 1 dakika bekletmeniz gerekiyor. Suyun içinden alıp 1 dakika başka bir kapta beklettikten sonra en az 3 su bardağı olan kızmış yağınızın içine atmanız gerek. Tabii kızartma tencereleri ve süzgeçleri sizin işinize çok yarayacaktır. Daha sonra 2 dakika kadar kızartıp, peçte ile kaplanan kabınıza alarak servis yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir