çocuk psikoloğu bilgisi, çocuk psikoloğu neden bilgili olmalı

Çocuk psikoloğun bilgisi ne kadar olmalı?

Mutlu ve sağlıklı bir şekilde çocuk yetiştirmek oldukça büyük sorumluluk gerektiren bir durumdur. Çocuk yetiştirmenin her dönemde belli zorlukları vardır. Çocuklar yaşları fark etmeksizin çeşitli sorunlar ile karşılaşabilirler. Sizler de anne ve baba olarak çocuklarınızın sorunlarını halletmeleri konusunda destek olmalısınızdır. Bu konuda çocuk psikoloğun bilgisi sizlere ışık tutabilir.çocuk psikoloğu bilgisi, çocuk psikoloğu neden bilgili olmalı

Çocuklarınızı yetiştirirken yalnız değilsiniz

Geçmiş zamanlar ile günümüz kıyaslandığı zaman ebeveynlerin giderek daha bilinçli bir hale geldiği gözle görülür şekilde ortadadır. Aileler çocuklarının yaşadıkları sorunları ertelemek yerine onlar ile konuşarak halletmeye çalışmaktadır. Zorlandıkları yerlerde de çocuk psikoloğun bilgisi doğrultusunda çocuklarına destek olmaktadırlar. Çocukların yaşadıkları sorunların çözümü yaş grubuna göre değişkenlik göstermektedir. 10 yaşın altındaki ve okul öncesi dönemde bulunan çocuklarda sorunlar daha kısa ve kolay bir şekilde halledilmektedir.

Ebeveyn desteğini esirgemeyin

Çocuklarınızın sorunuyla ilgili danıştığınız uzman kişi çocuğunuzun sorunu doğrultusunda klinik bir değerlendirme yaparak bir tedavi süreci belirler. Bu süreç duruma göre değişkenlik gösterebilmektedir. Sizler bu süreç içerisinde çocuğunuzdan desteğinizi ve ilginizi esirgememelisiniz. Oldukça büyük bir sabır gerektiren bu süreç doğru bir şekilde atlatılmadığı takdirde çocuğunuz ileride akıl ve ruh sağlığı gibi sorunlar ile karşılaşabilir. Ciddi semptomlar ve travmalar özellikle uzun süren tedavilerin sonunda çözülebilmektedir. Uzman doktorunuz çocuğunuza uygulayacağı tedavi konusunda sizleri bilgilendirerek sizlere bu süreçte nasıl davranmanız gerektiğini de söyleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir