çocukların örnek alışı, çocuklar annelerinden gördüğünü uygular, çocukların gördüğünü uygulaması

Çocuklar, Anne Babalarından Öğrendiklerini Hayatında Uygular

Yetişkinlik evrelerinde tüm bireylere sevgi ile yaklaşan, kendini iyi tanıyan, problemlerini barışçıl yollardan çözebilen, farkındalık sahibi duyarlı bireylerin yetişmesi için anne ve babanın gerekli ilgi ve sevgiyi çocuklarına aktarması gerekir. İnsan öğrenmeye açık bir varlıktır ve çevresinden gördüğü davranışları taklit etme eğilimdedir. Bu açıdan bakıldığında anne baba ve çocuk ilişkisi toplumun sağlam temeller üzerine oturmasının kilit taşıdır. Dünyaya yeni gelmiş olan bir birey ruhsal açıdan tamamen sıfır noktasından başlayıp tüm psikolojik ve ruhsal mekanizmaları düzgün çalışır halde hayata başlar. Bu noktadan sonra aile ve çevrenin etkisiyle psikoloji şekillenmeye başlamaktadır. Yetişkinlikte insan doğasında yer alan temel duygulardan hangisinin ağır basacağı açısından aile çocuk ilişkisi temel basamak olarak görülmektedir.çocukların örnek alışı, çocuklar annelerinden gördüğünü uygular, çocukların gördüğünü uygulamasıÇocuğun Annesinden İlk Beklentisi

Çocuğun ilk bağlılık duyduğu varlık annesidir. Dolayısıyla anne çocuk ilişkisi, kişiliğin oluşmasında ilk etkendir. Çocuk nerdeyse ergenlik dönemine kadar yoğun bir sevgi ihtiyacı içindedir ve bu sevgi özellikle anneden beklenmektedir. Ancak bu sevgi anneden alındığı zaman çocuğun bir üst seviyeye geçip olgunlaşabilmesi mümkün olabilmektedir. Anne sevgisi eksik olan bireylerde çevreye karşı güvensizlik, sürekli haksızlığa uğruyormuş gibi davranma sürekli şikayet ve yakınmalar görülmekte ve kimi zaman çocuk annesinden alamadığı sevgiyi ileriki dönemlerde dışarıdan alma çabalarına girmektedir.

Çocuğun Gözünden Baba

Baba figürü çocuğun kafasında 3 yaşından itibaren şekillenmeye başlamaktadır. İlk 3 yaşına kadar anne çocuk ilişkisi temelleri atılmakta bu yaştan sonra da baba çocuk ilişkisi inşası yapılmaya başlanmaktadır. Çocuğun babasının desteğini alması hayatı boyunca atacağı her adımda başarıyı elde edebilmesinin ilk basamağıdır. Bu basamağın aşılmasında çocuğa gerekli sinyalleri vermek babanın en büyük sorumluluğudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir