çocuk hematürisi, hematüri belirtileri, hematüri nasıl belli olur

Çocuklarda Hematüri Nedir?

Hematüri idrardaki kandır. Hematüri iki tiptir:

Çıplak gözle görülemeyen ancak mikroskop altında incelendiğinde idrarda çok sayıda kırmızı kan hücresi bulunmasına mikroskobik hematüri denir.

Makroskopik hematüride, idrarda çıplak gözle görülebilen ve pembe, kahverengimsi veya parlak kırmızı renkte belirgin kanamalar vardır.çocuk hematürisi, hematüri belirtileri, hematüri nasıl belli olur

Nedenler

İdrar yolu enfeksiyonu, çocuklarda hematüriye neden olan temel sorundur. Dışında:

Cinsel organların veya idrar yolunun tahrişi, idrar taşıyan tüp.

Bazı doğuştan bozukluklar

Yaralanma

Akut böbrek iltihabı

Kan pıhtılaşma bozuklukları

Böbreklerdeki taşlar

Bağışıklık sistemindeki çeşitli sorunların neden olduğu böbrek hastalığı (örn. IgA nefropatisi)

Farenjit veya üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra görülen glomerül iltihabı (streptokok sonrası glomerülonefrit)

Pancar gibi bazı ilaçlar, gıda boyaları ve sebzeler idrarın rengini bozarak hematüriye işaret edebilir. Ancak mikroskop altında incelendiğinde idrarda kan hücreleri görünmediği için hematüri olmadığı anlaşılabilir.

Teşhis yöntemleri

Öncelikle hematüri teşhisi konulurken hastanın fizik muayenesi ve ayrıntılı öyküsü önemlidir. Ailede ve çocukta var olan veya geçmiş hastalıklar incelenmiştir. Bunu idrarın mikroskobik incelemesi, idrar kültürü ve bazı kan testleri takip eder. Diğer tıbbi durumlardan şüpheleniliyorsa, ultrason, tomografik veya MRI taraması gerekebilir. Kural olarak, çocuğun öyküsünde ve fizik muayenesinde herhangi bir anormallik yoksa, böbrek fonksiyon testleri (kandaki üre ve kreatinin değerleri) normalse, sadece idrardaki kan kötü bir durum değildir ve idrar testler tekrarlanır ve çocuk birkaç ayda bir izlenir. İdrarda kan görülmeye devam ederse, idrarda fazla protein varsa, çocuğun yüksek tansiyonu veya anormal kan testleri varsa, nefrit, böbrek dokusunda iltihaplanma ve doku bozulması olasılığı vardır. Nefrit şüphesi varsa ince bir iğne ile böbrekten küçük bir doku parçası alınır (biyopsi) ve doku mikroskop altında incelenir.

Tedavi yöntemleri

Genellikle, idrardaki kan, testler normalse tedavi gerektirmez. Doktor testleri birkaç ayda bir tekrarlayabilir. Muayene bir enfeksiyon ortaya çıkarsa, antibiyotik tedavisi reçete edilir. Hematüri nedeni idrar yolu veya böbrek taşı ise ağrı kesici, sıvı tedavisi veya taşın yok edilmesi veya çıkarılması gerekebilir. Nefrit gibi önemli durumlar bulunursa biyopsi sonuçlarına göre tedavi planlanır. Bu geçici hipertansiyona, idrar miktarında değişikliklere, idrarda proteinlere ve çocuklarda ödemlere neden olabilir. Genellikle zamanla geri dönen bu durumda, bazı çocukların destekleyici bakıma ihtiyacı olabilir (tansiyon ilaçları, şişliği giderici ilaçlar vb.).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir