çocukların bilmesi gerekenler, çocuklara öğretilmesi gerekenler

Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 7 Şey

Çocukların eğitilmesi doğdukları andan itibaren başlamalıdır. Ve onun en yakınındaki kişi olarak siz, yani anneler, bu görevi en iyi şekilde yapmalıdır. Her yaş döneminde öğrenmeleri gereken belirli kelimeler ve davranış kalıpları vardır. Eğer siz bu sözcük ve kalıpları çocuklara öğretmezseniz, onlar toplum içerisine hangi davranışların doğru, hangilerinin yanlış olduğunu, ya da hangilerinin kibar, hangilerinin kaba olduğunu bilemeyecektir. Sürekli öğrenmeye ihtiyacı olan ve çaba içerisinde olan çocuklar bu sefer dışarıdan gördükleri her şeyi alacak ve olur olmaz ortamlarda kullanacaktır. Eğer çocuklarınızın nazik ve saygılı birer birey olmasını istiyorsanız ona mutlaka öğretmeniz gereken şeyler vardır. İşte çocuklarınıza öğretmeniz gereken 7 şey;çocukların bilmesi gerekenler, çocuklara öğretilmesi gerekenler

  • Çocuklar arkadaşlarından veya ebeveynlerinden bir şeyler isterken ‘ lütfen ‘ kelimesini mutlaka kullanmalı. Bu çocukların öğrenmesi gereken ilk kelimelerdendir. İstediklerini yaptırırken emir vermek yerine rica etmenin önemini küçük yaşlarda öğrenmelidir.
  • Teşekkür ederim kalıbı, her çocuğun yine küçük yaşlarda öğrenmesi gereken ilk kelimelerdendir. Büyük, küçük herkese teşekkür edebilecek olgunluktaki çocuklar bu yaşlarda eğitilir.
  • Büyükler konuşurken eğer acil bir durum yoksa sözlerinin kesilmemesi gerektiği çocuklara öğretilmelidir. Konuşmaların arasına sürekli giren çocuklar, kendisinde başka hiçbir şeyi önemsemiyor demektir.
  • Eğer çocuklar birilerinin kendilerine bakmasını istiyorsa veya dikkat çekmek istiyorsa, bunun en güzel yolu ‘ pardon ‘ veya ‘affedersin ‘ ile başlayan cümleler olmalıdır. Ağlayarak, ilgisini çekmek istediği kişinin kolundan asılıp onu sarsarak veya şımararak kendini göstermek hatalı bir davranıştır. Ve bunun çocuklara mutlaka öğretilmesi gerekmektedir.
  • Kapalı kapılar çocuklar için her zaman merak uyandırmıştır. Ancak bu hoş bir tutum değildir. Yine de merakını yenemeyen çocuklar, kapalı kapıları açmaya çalışırken, önce kapıyı çalmalı ve ardından ‘ gelebilir miyim ‘ sorusunun yanıtını olumlu bir şekilde aldıktan sonra içeri girmelidir. İleriki hayatlarında da buna çok ihtiyaçları olacak ve bu kibar davranışın temelleri çocuklukta atılmalıdır.
  • Küfürlü konuşmalar çocukların bazen okullarda ve sokaklarda öğrendiği ve oldukça sakıncalı bir tarzdır. Çocuklara ne olursa olsun küfürlü konuşmamaları öğretilmelidir. Bunu sizin kontrolünüz dışında öğrenmişlerse dahi, bir an önce unutmaları sağlanmalıdır.
  • Çocukların genelince alaylı konuşmalar ve kusurlu gördüğü insanlarla alay etmeler söz konusudur. Ancak bu oldukça büyük bir saygısızlıktır. Bunun yapılmaması gerektiği anne tarafında çocuğa mutlaka öğretilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir