dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir, dikkat eksiliği sorunu, dikkat eksiliğini tedavi etme

Dikkat eksikliği tedavisi nasıl gerçekleşir?

Dikkat eksikliği çoğu insanda özellikle çocuklarda rastlanan zihinsel psikolojik bir hastalıktır. Çocuklarda daha sık görülmesinin nedeni ise hem akli olgunluğun olmayışı hem de bir işi yaparken o işin kendisi için önemini kavrayamayışıdır. Peki, dikkat eksikliği tedavisi nasıl gerçekleşir?

Tedavi hakkında bilinmesi gerekenler;

Dikkat eksikliğinin tedavisi ne yazık ki doktorun vereceği bir ilaçla veya küçük bir ameliyatla çözülmüyor. Hatta bu hastalığın birkaç aylık bir tedavi sürecinden sonra tam olarak iyileşmesi diye bir durumda yok. Dikkat eksikliğinden şikâyet eden kişilerin yapması gereken ilk şey uzman bir psikoloğa başvurup sistemli bir yardım almaktır. Psikoloğa başvururken de çocuğunu götürecek bireylerin ayrı kendi gidecek yetişkin kişilerin ayrı alandaki uzmanlara tedavi olmaları öneriliyor. Şimdi dikkat eksikliğinin uzman psikologlar tarafından hangi uygulamalarla tedavi edildiğine bir bakalım.dikkat eksikliği nasıl tedavi edilir, dikkat eksiliği sorunu, dikkat eksiliğini tedavi etmeTedavi uygulamaları;

  • Uzman psikologlara gidildikten sonraki ilk işlem doktorun kişinin dikkat eksikliğini ölçerek ona göre uygulamalar yapıp seanslar ayarlamaktır.
  • Seviye belirlendikten sonra ünlü üniversitelerin araştırma ekipleri tarafından oluşturulan sistemli uygulamalara geçilir.
  • Bilgisayar ortamında beyin geliştirici uygulamalar ve görsellerle beynin öğrenme ve dikkat algısını kişiye ve yaşa göre eğlenceli bir şekilde geliştirme dersleri verilir.
  • Çoğu psikologların tedavileri arasında bulunan hızlı öğrenme ve çabuk kavrama egzersizleri verilir. Bunlar paragraf okuma ve bilgisayar destekli uygulamalar ile geliştirilir.
  • Kişinin problem çözme yeteneği, yorumlama, düşündüğünü dile getirme, çözüm odaklı liderlik vasıfları ve psikolojik tepkilerinin normalleşmesi gibi derslerle zihnin açılması ve çok yönlü hareket ederek dikkat toplaması sağlanır.

Bu tür uygulamaların yapıldığı psikologların yanı sıra her zaman söylenen şeylerden biride zihin açacak besinlerin tüketilmesidir. Özellikle glikoz beynin temel enerji ihtiyacını direk karşılar ve beynin performansının artmasına yardımcı olur. Dikkat eksikliği tedavisi nasıl gerçekleşir sorusunun yanıtını öğrendiğimize göre daha fazla vakit kaybetmeyin. Dikkat eksikliği özellikle okul çağına ulaşmış 6-7 yaşlarındaki çocuklarda sıkça duyduğumuz bir şey haline geldi. Bunun özellikle okula çocuğun okula başladığında fark edilebilmesi de tesadüf değil elbette. Küçük bir çocuğa ilkokulda okumayı yazmayı, sayı saymayı öğretince akli bir olgunluğun olmamasından dolayı bunların gelecek için nasıl bir önem arz ettiğinin de farkında değil. Doğal olarak okul sırasında derslerini dinlerken veya evde ödev yapmaya zorlanırken dikkatini oraya veremez ve başka işlere yönelir.

Dikkat eksikliği belirtileri;

                Çocuklardaki dikkat eksikliği tedavisi ve fark edilmesi de pek zor değil. Çocukta dikkat eksikliği olup olmadığını şu maddelerle öğrenebiliriz;

  • Çocuğun ders dinlerken sürekli başka yerlere bakması, sırasını karalayıp resimler çizmesi, arkadaşlarıyla sürekli konuşması
  • Verilen ev ödevlerini yapmaması
  • Bir konu kendisine anlatılırken sizi dinlemiyormuş gibi yaparak sürekli yapılan ikazlar sonrası sizi dinlemesi
  • Oyun oynadığı bir oyuncakla fazla oynamadan bir kenarı atması
  • Televizyon izlerken uzun süre televizyona bakmayıp başka işlerle uğraşması

Tedavi hakkında ne söylenebilir?

Dikkat eksikliği olan çocukta bu ve bunlardan daha birçok şekilde hareketler gözlemlenebiliyor. Dikkat eksikliği tedavisi olarak ise birçok seçenek sunuluyor bizlere. Bunlardan biri ilaçla tedavi olmak. Beynin fonksiyonlarını etkileyen ve dikkat eksikliğine sebebiyet verecek etkileri kısmen ortadan kaldırarak beynin odaklanmasına yardımcı birçok bitkisel ilaç bulunuyor. Uzmanlar genel olarak bu ilaçları tedavinin ilk sırasına koymuyor çünkü uzun süreli bir tedavi etkisi yok zamanla bu ilaçlar bağımlılık etkisi yaratarak ilk dozda alındığında gerekli etkiyi göstermemeye başlıyor. Bir diğer tedavi olarak da psikolojik ve uygulamalı tedaviler gösteriliyor. Bu tedaviler çoğu uzman tarafından desteklenen ve çocuğun uzun süreli olarak beyin gelişimi sunduğu için daha çok tercih ediliyor. Dikkat eksikliği tedavisi nasıl gerçekleşir yazımızda gerekli detaylara yer verdik. Sizde bu doğrultuda çözüm sağlaya bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir