ağrılı adet geçirme, ağrılı adet dönemi, ağrılı adet görme

Dismenore (Ağrılı Adet Görme) Nedir?

Bazı kadınlarda adet dönemi sürecinde ağrılı kramplar meydana gelmektedir. Bu duruma dismenore adı verilir. Karın altında oluşan ve bele kadar yayılabilen bu ağrılar zonklama şeklinde tabir edilir. Dismenore, adet gören her yaş grubundaki kadında görülebilmektedir. Bazı kadınlarda ağrılı adet dönemi hafif seyredirken, bazı kadınlarda bu durum dayanılmaz bir hal almaktadır. Ağrıların çok şiddetli olduğu dönemlerde kadınların günlük yaşantısı etkilenmekte, kişi birkaç gün boyunca iş, okul vb. faaliyetlerinden uzak kalabilmektedir.ağrılı adet geçirme, ağrılı adet dönemi, ağrılı adet görme

 Dismenore Belirtileri Nelerdir?

 Dismenore sorunu yaşayan kadınlarda az ama net belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bu belirtiler şöyle sıralanabilir;

– Karın altında oluşan kramp ve ağrı

 – Mide bulantısı

 – Kusma

 – Uzun süren ve şiddetli baş ağrısı

 – Bazı vakalarda baş dönmesi

Dismenore Tanısı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

 Dismenore tanısı konulması için, öncelikle hastanın yaşadığı belirtiler ve adet döneminde yaşadıklarını içeren hikayesi dinlenir. Ardından yapılacak pelvik muayene sayesinde dismenore tanısı konulabilmektedir. Ancak bu muayeneye ek olarak smear testi, ultrason ve kan testleri istenebilmektedir. Ayrıca bazı vakalarda kapalı cerrahi operasyon uygulaması ile tanı konulmaktadır. Bunun için hastanın göbek bölgesinden ufak bir kesik atılır. Buradan laparoskop adı verilen cihaz ile karın içine girilir ve pelvik organlar üzerinde inceleme yapılabilir.

Kesin tanı konulduktan sonra ilk olarak ilaç tedavisine başlanmaktadır. Burada amaç prostoglandin seviyesini aşağıya indirmektir. Ayrıca üretiminin de önüne geçmektir. Prostoglandinin baskılanmasıyla birlikte yaşanan kramplar ve ağrıların şiddeti azalmaktadır. Kusma ve bulantı gibi belirtiler de ortadan kalkmaktadır. İbuprofen, nonsteroid antiinflemetuar ve naprosken içeren ilaçlarla yapılacak olan tedaviye, regl başlangıcının ilk gününde başlanırsa ilaçlar daha fazla etki gösterecektir. Dismenore belirtilerini azaltmak için, hekiminiz tarafından magnezyum ve B1 vitamini takviyesi verilebilir. Bunun yanı sıra bisiklet, yüzme, akapunktur, sıcak su banyosu, aerobik, egzersiz hareketleri ve masaj sayesinde de adet dönemi ağrılarının önüne geçmek mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir