diş beyazlatma, doğal yoldan diş beyazlatma, diş nasıl beyazlatılır

Doğal Diş Beyazlatma Yöntemleri

İlla ki diş doktorlarına giderek dişleri beyazlatmaya gerek yok. Elinizin altında evde ve mutfakta bulunan bazı bitkisel ve doğal maddeler, doğru biçimde kullanıldığı zaman en etkili diş beyazlatıcılarından bile daha doğal bir diş beyazlaması sağlayabilmektedir. Sizler için bu doğal diş beyazlatma yöntemlerini ve yollarını inceledik.diş beyazlatma, doğal yoldan diş beyazlatma, diş nasıl beyazlatılır

Karbonatla diş beyazlatma: En popüler bilinen diş beyazlatma malzemesi karbonattır. Dişlerin beyazlamasının yanı sıra ağızdaki bakterileri ve diğer mikroorganizmaların da ölmesini sağlar, ağızdaki plak tabakasını temizler.

Sofra tuzuyla diş beyazlatma: Karbonatın etkisi kadar olmasa da, bilinen diş beyazlatıcıları arasında sofra tuzu da vardır. ağızda bulunan bazı mikroorganizmaları öldürür. Antibakteriyel özellikleri olsa da bakterilerin tümünü temizlemez. Diş eti iltihabındaki ödemi yoğun konsantrasyonlu kullanımlarda azaltıcı etkisi vardır.

Gliserinle diş beyazlatma: Fazla bilinmeyen anti bakteriyel etkisi gliserinde de vardır. bir damla gliserin bakterilerin bulunduğu bir çözeltiye damlatıldığında, ortamda bulunan tüm mikroorganizmaların faaliyetlerinin durduğunu göstermiştir.

Diş beyazlatma (Bleaching)

Dişlerin yapısındaki renklenmeleri diş beyazlatma, ortadan kaldıran bir işlemdir. Çeşitli nedenlerle diş renklenmelerini nedenleri olabilir. kahve, çay, kola ve sigara gibi leke yapıcı maddelerin kullanılması en yaygın nedenleri; yaşlılık, travma, tetrasiklin kullanılması, sinir depresyonu, eski tip diş kanamaları gibi nedenlerdir. Uygun şekilde ve diş hekimi kontrolünde diş beyazlatma işlemi yapıldığında, diş ve dişetlerine karşı zararsızdır. Fakat dişlerde tedavi sırasında hassasiyet (özellikle de soğukta), dişetlerinde kızarma ve hassasiyet meydana gelebilmektedir. Ancak bu durum geçicidir ve tedavinin bitmesi ile birlikte bu şikâyetler birkaç gün içinde ortadan kalkmaktadır.

İki yöntem ile diş ağartma işlemi yapılabilir:

Ev ağartması (home bleaching): Hekim bu yöntemde ağızdan ölçü alır. Bunlara uygun olarak kalıplar hazırlar. Bu kalıbın içerisine hasta, ilacı yerleştirerek; dişlerin üzerine takar (en az 6-8 saat). Dişin rengine bağlı olarak işlem 1-4 hafta içerisinde biter.

Ofis ağartması (Office bleaching): Muayenehanede bu uygulama hekim tarafından yapılan ağartmadır. Dişler üzerine hekim ilacı uygular. Dişlerin beyazlaması ışık kaynağı kullanılarak sağlanır. Yine bir ya da birkaç seansta dişlerin durumuna göre dişler beyazlar.

Hamile ve çocuklar hariç herkeste diş beyazlatma işlemi uygulanabilir.

Diş beyazlatma ile ilgili pratik bilgiler;

1 tatlı kaşığı karbonatı, dişleri beyazlatmak için bir tutam tuzla karıştırıp birkaç damla sirkeyi de içerisine ilave edin. Diş fırçanızın üzerine sürüp, dişlerinizi fırçalayın.

Zeytini tuzlu suya koyarak bir süre bekletin ve bu suyla daha sonra gargara yapın. Diş etleriniz güçlenecek ve diş eti kanamanız varsa ortadan kalkacaktır.

Asla dişlerinizi beyazlatmak için limon suyu kullanmayın. Dişlerinize faydasından çok zararı olacaktır.

Brokoli, havuç ve salatalık gibi sebzeler de doğal ve bitkisel diş temizleyicileridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir