gıda

Dondurulmuş Besinler Tüketilmeli Mi?

Ekonomik ve kullanışlı bir seçenek olan dondurulmuş gıdalar, taze sebze ve meyvelerden farklılık gösterse de genel olarak besin değerlerinin çoğunu korur. Raf ömürlerinin uzun olması ve hazırlanmasının kolay olması nedeniyle sıklıkla tercih edilirler. Dondurulduktan sonra meyve ve sebzelerin besin değerinde düşüş olabilir. Ancak bu, dondurma işleminde kullanılan işlemlerden bağımsızdır. Dondurma işleminden sonra besin değerinin ne ölçüde bozulacağı, gıdanın kendisine bağlı olarak tamamen değişebilmektedir.

Genel olarak dondurma işlemi, gıdaların vitamin ve mineral içeriğini azaltmak için uygun bir işlemdir. Ancak dondurma işlemini evde kendiniz yaparsanız aynı şekilde besin değerinde düşüş yaşayabileceğinizi unutmayın. Bu durum tamamen gıdanın kendi yapısına bağlı olarak değişebilmektedir. Bu gıda bağımlı olmakla birlikte, donmuş gıdaların tamamen sağlıksız olduğunu söylemek yanlış olur. Çeşitli araştırmalar, dondurma işlemi sırasında uygun koşullara bağlı olarak besin değerinin korunabileceğini de göstermiştir.gıda

Dondurulmuş gıdalardaki katkı maddeleri ve koruyucular;

Özel bir şekilde hazırlanan ve depolama için hazırlanan dondurulmuş gıdaların bileşimi büyük önem taşımaktadır. Dondurulmuş gıdaların çoğu katkı maddesi ve koruyucu içermese de, besin değerlerini artırmak için ilave tuz ve şeker eklenebilir. Besin değerindeki sodyum, yağ ve kaloriyi artırmak için lezzet, sos veya baharatlar eklenebilir. Bu nedenle dondurulmuş gıda alacaksanız üzerinde yazan etiketlere ve ibarelere dikkat etmelisiniz. Özellikle diyetinizde kalori açığı oluşturmaya çalışıyorsanız besinleri daha dikkatli tüketmeye çalışmalısınız.

Kilo kontrolü veya diyet yapıyorsanız; Tereyağı, peynir sosu, sarımsak ve et suyu gibi yemeğinizin kalori içeriğini artıran maddeler içermemeye dikkat etmelisiniz. Bu durumda yüksek kalorili soslar içeren dondurulmuş gıdalardan uzak durmanızı öneririz. Sadece kilo vermek isteyenler için değil; Tansiyon, kalp hastalığı veya şeker hastalığı gibi sağlık sorunları olanlar dondurulmuş gıdaların tuz içeriğine dikkat etmelidir. Aksi takdirde sağlıklı besleneceğinizi düşünmenize rağmen sebze yemek sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir.

Dondurulmuş meyve ve sebzelerin faydaları nelerdir?

Hazırlanması taze sebzelere göre çok daha kolay ve pratik olan donmuş sebze ve meyveler, sırf bu özellikleri nedeniyle bazı kişiler tarafından tercih edilebilmektedir. Daha uzun raf ömrüne sahip satılık dondurulmuş sebzelerin 2 gün sonra buzdolabınızda çürümeyeceğinden endişelenmenize gerek yok.

Dondurulmuş sebzeler ayrıca lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller gibi önemli değerlere sahip olduğundan, işlev görmeniz için ihtiyacınız olan besin maddelerini almanıza yardımcı olurlar. Mevsim ne olursa olsun yıl boyunca istediğiniz sebze ve meyveyi yeme imkanı sunar.

Araştırmalar, sebze ve meyve alımını artırmanın kalp hastalığı, kanser, tip 2 diyabet ve diğer birçok sağlık sorunu riskinizi en aza indirdiğini gösteriyor. Ayrıca, dondurulmuş gıdalar taze sebze ve meyvelerden daha ekonomiktir, bu nedenle bütçeniz için iyidirler.

Dondurulmuş gıdaların sağlığımıza zararları nelerdir?

Kalp Hastalığına Neden Olur… Trans yağdan zengin dondurulmuş gıdalar atardamarlarınızı tıkayabilir. Trans yağ tüketmek kalp hastalığı riskinizi artırır.

Tansiyonu yükseltir… Tuz ve şeker eklenmiş donmuş gıdalar yüksek tansiyona neden oldukları için hipertansiyona neden olur.

Şeker hastalığının oluşumu… Nişasta, dondurulmuş gıdalarda onları taze tutmak için kullanılır.

Kanser riski… Dondurulmuş etin özellikle pankreas kanserine neden olabileceği için dikkatli bir şekilde yenilmesi gerektiğini ve mümkün olduğunca fazla tüketilmemesi gerektiğini savunan uzmanlar, etin dondurularak değerinin bir kısmını kaybettiğini vurguluyor.

Azalan Besin Değeri… Gıdaya bağlı olmakla birlikte, birçok gıdanın değerinin nasıl dondurulduklarına bağlı olarak düştüğü gözlemlenmiştir. Genellikle kararsız olan vitaminler folat ve C vitamini olarak bilinir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir