egzersiz

Egzersize Süreklilik Kazandırma Yolları

Egzersizlerinizin ne kadar etkili olacağı kadar önemli olan bir diğer konu ise çalışmalarınızda istikrarın sağlanmasıdır. Düzenli olarak, pes etmeden ve ara vermeden devam etmek sonucu tamamen etkileyecektir. Diyelim ki fitness programınızı takip ederek istediğiniz kiloya ulaştınız. O zaman sadece mevcut kilonuzu korumak için egzersiz yapmaya devam ettiğiniz için şanslısınız. Sağlıklı olmak, zinde kalmak ve kilo vermek gibi çeşitli hedeflere bağlı olarak egzersiz yapmaya devam etmeniz gerekir. Diyet ve egzersiz programlarınızı koordine etmeniz ve bunu bir yaşam tarzı olarak benimsemeniz gerekir. Belli bir süre diyetinize veya egzersizinize dikkat etmeniz yeterli olmayacaktır. Düzenli egzersizi alışkanlık haline getirmelisiniz. Hem yapılan egzersizlerin etkinliğini artırmak hem de kalıcı sonuçlar elde etmek istiyorsanız; Spor yapmanın hayatınızın bir parçası olduğunu kabul etmelisiniz. Başta zor gelebilir ama zamanla alışabilir. Yeni başlayanları sporda aktif tutmanıza yardımcı olacak ipuçlarını arıyorduk.egzersiz

Eğitimin sürekliliğini sağlamanın yolları;

Nefes Egzersizleri… Doğru nefes tekniğini biliyorsanız daha az yorulur ve daha verimli egzersizler yaparsınız. Doğru nefes alma tekniği de egzersiz dayanıklılığınızı artıracaktır. Sinir sistemi ve stres için de faydalı olan nefes alma yöntemini 4-78 kullanabilirsiniz. 4 saniye nefes alın, 7 saniye tutun ve 8 saniye boyunca yavaşça nefes verin.

Kendinizi destekleyin… Her işte olduğu gibi, spor ve egzersizle kendinizi motive etmek önemlidir. Ne yaparsan yap, önce kendine inanmalısın. Egzersiz yaparken vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri gözlemleyerek olumlu şeylere odaklanmalısınız. İsteğe bağlı olarak, ilerledikçe kendinizi ödüllendirmek için yeni spor taytları satın almak için kendinizi motive edebilirsiniz.

Dolu bir antrenman yapın… Egzersiz öncesi yapmanız gereken ısınma egzersizlerini ve egzersiz sonundaki soğuma egzersizlerini atlamayın. Tüm işlerin bir olduğunu bilerek, dikkatli hareket edin. Gerilmeyi, ısınmayı veya soğumayı zaman kaybı olarak düşünmeyin. Hareket kolaylığı sağlayan özel teknoloji malzemeleri ve spor için tasarlanmış spor kıyafetleri kullanarak ısınmayı ve egzersiz yapmayı tercih edin.

Bol su tüketin… Sık su içmenin egzersizinizin devamlılığını etkileyeceğini düşünüyorsanız hemen açıklayalım… Egzersiz sırasında yanınıza su almayın ve vücudunuzu susuz bırakmayın. Her su içtiğinizde enerjinizin yenilendiğini ve kendinizi daha zinde hissedeceğinizi göreceksiniz. Böylece, formda bir vücutla egzersiz yapmaktan kaçmak yerine, bir sonraki antrenmanınızın zamanını belirlemeye başlarsınız.

Sporda sosyal medyayı kullanmayın… Spor salonunda veya spor yaptığınız ortamda sosyal medyadan uzak durmaya çalışın. Daha verimli çalışmak istiyorsanız, en hazır olduğu zamanda fotoğraf molası vererek vücudunuzu soğutmayın. Maksimum performans için atletik programınızdan başka bir şeye odaklanmayın, işinize odaklanın.

Zirvede kalın… İşinizin, hedeflerinizin ve gittiğiniz yolun zirvesinde kalın. Diyelim ki bilinçli olarak yaptığınız egzersizleri yaparak çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Neden egzersiz yaptığınızı ve nasıl hissedeceğinizi düşünürseniz egzersizinizde devamlılık sağlayabilirsiniz.

Vücudunuza Dikkat Edin… Spor yaparken verimli olabilmek ve olası sakatlıkları önlemek için vücudunuzu iyi tanımanız gerekir. Yapabileceğinizden fazlasını kaldırmayın, yeteneklerinizi aşan bir hedefe ulaşmak için kendinizi zorlamayın. Belirli durumlarda vücudunuzun sinyallerini dinleyin ve egzersizlerinizi kolaylaştırın.

Planlı Olun… Düzenli antrenmanlarınız için haftalık bir program oluşturabilirsiniz. Aileniz, arkadaşlarınız ve kendinizle geçireceğiniz zamanı iyi planlamalısınız. Her durumda planlı ve programlı hareketler spora ayırdığınız süre içerisinde başka bir şey yapmanıza engel olacaktır. Aksine planlanan günde aktivitelerinizi zamanında tamamlamaya özen göstereceksiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir