ergenlik dönemi, erken ergenlik dönemi, ergenlik dönemi ne demek

Ergenlik Dönemine Dair Bilinmesi Gerekenler

Ergenlik, çocukluk döneminden yetişkinliğe geçişin yapıldığı ve kişinin bir yaşam dönemine veda edebileceği bir yaş dönemidir. Çocuklar bu dönemde farklı duygular yaşayabilse de birçok aile zor zamanlardan geçmektedir.

Ergenliğin teorik olarak kızlarda 11-13, erkeklerde 12-14 yaşlarında başladığı varsayılırken, günümüzde davranışsal olarak bu süre 10 yıla indirilmiştir. Bu dönemde anne ve babayla ilişkiler daha uzaklaşır, çocuk bireyselleşmeye ve arkadaşlarına yakınlaşmaya başlar. Kapalı kapılar ve gizli telefon görüşmeleri ile çocuk aslında “Ben bir insanım” sinyallerini veriyor.ergenlik dönemi, erken ergenlik dönemi, ergenlik dönemi ne demek

Ergenlik denince akla gelen ilk şey öfke patlamalarıdır. Bu, hormonların değişmeye başladığı ve dürtülerini kontrol etmede problemlerin olduğu dönemlerde olabilir. Bu dönemdeki çocuklar da öfkelidir, çünkü herhangi bir yaklaşımı eylemlerinin bir sınırı olarak algılarlar, ancak aslında hızla parlar ve solarlar.

Gençlerin söylediği her şeyin sürekliliğinden emin olmamalısınız. Bu noktada bu konuda çok net olmasına ve ebeveynleri endişelendirmesine rağmen bu durum geçici olabilir. Çünkü bazen çocuklar, sırf siz ebeveynlerine karşı çıkmak istediğiniz için bu tutumu sergileyebilirler.

Ergenlik döneminden önce istismara uğrayan çocuklar bu dönemde daha agresif olabilir. Erkekler ayrıca testosteron ile daha sert hale gelebilir. Ancak kızlar çoğunlukla anneleriyle tartışır. Ergenlik, aslında bir yas dönemi olarak kabul edilir.

Çocuk oyuncaklarıyla oynamak ve sosyal medyada aktif olmak istiyor. Bir aile için en büyük zorluk, çocuğun sadece sözlü olarak değil, içsel olarak da büyüdüğünü kabul etmektir. Bu dönemde anneler ve babalar kendi anılarından komik örnekler verebilir, vücut değişiklikleri hakkında konuşabilirler. Bununla birlikte, kızların kilolarına göre sevimli olduklarını veya erkeklerde sivilceleri olduğunu düşündüklerinde alaycı yorumlar gençleri çok kızdırabilir ve hatta takıntılara neden olabilir.

Ebeveynlerin, çocuğun artık uzaklaşmaya başlayacağını, odasına kilitleneceğini ve arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçireceğini bilmeleri gerekir. Ergenlik döneminde çocuklarla “gelip bizimle otur” konusunda ısrar etmek yerine, onları özlediklerini belirterek kendilerine zaman ayırmalarını istemeniz gerekir.

Cinsel ilişki yaşının düşük olduğu bu günlerde, bir ailenin ergen çocuklarına genel görüşlerini ifade etmesi önemlidir. Bu, bir film izlerken veya bir konu hakkında konuşurken dolaylı olarak yapılabilir veya doğrudan “Öyle düşünüyorum ve bu olursa çok üzülüyorum” şeklinde açıklanabilir. Çocuk bu kısıtlamaların nedenini sorarsa, açıklaması gerekir. Çocuklar bu konular tartışılırken dinliyor gibi görünmese de aslında tüm bilgileri alıyorlar.

Günümüzde aileler için en rahatsız edici konulardan biri, gençlerin çok zaman geçirdiği sosyal medyadır. Aileler burada sıkı bir şekilde kontrol edilmelidir. Ancak bu kontroller, çocuklarında bir özelliğe sahip olduklarını unutmadan, ona çok açık olmamalı ve gölgede kalmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir