gece kurye, kurye hizmeti, motosiklet

GECE KURYE HİZMETİ NEDİR?

Kurye hizmetleri mesai saatleri içerisinde yapılır. Mesai saatleri dışında da kuryeye ihtiyaç duyulması sebebiyle gece kurye hizmeti veren  nöbetçi kurye çalıştıran kuruluşlar vardır. Bu kuruluşlar gece çalışan kuryelere fazla mesai ücreti öderler. Ayrıca gece kurye hizmeti yapan firmalar farkındalık yarattıkları için diğer firmaların önüne geçerler. Normal mesai saatlerinin ortalama olarak 6-6:30 gibi bittiğini düşünürsek geceleri kurye hizmeti veren kuryeler için mesai başlangıç saati 6:30’dur. Sabah 08:30’a kadar çalışırlar ve normal mesai saatleri çalışanlarına devrederler.  Genel olarak Moto kurye ve arabalı kurye gece kuryeliği yaparlar. Yaya kuryeler gece saatleri için pek tercih edilmezler.

Gece Kurye’nin Tercih Edilme Sebepleri

gece kurye, kurye hizmeti, motosikletGece kurye hizmetinin tercih edilme sebeplerinden en önemlisi iş çıkışı insanların yorgun olmasından dolayı bu tür işlerle uğraşmak istememesidir. Ayrıca yakıt masrafı, trafik ve insanların zamanlarını başka şeylerle geçirmek istemleri gibi etkenlerde önemlidir. Gece kuryesi sayesinde tüm bu sıkıntıları yaşamazsınız ve 15-75 dakika arası teslimat süresiyle işinizi halledebilirsiniz.  Bu sürelerin belirlenmesindeki etkenler mesafeler arasındaki uzaklık ve trafiğin durumu gibi sebeplerdir. Ayrıca gün içerisinden yoğun olunduğundan gönderim işleri unutulabilir veya aksatılabilir. Bu tür durumlarda geceleri kurye hizmeti veren firmalar akla gelir.

Kurye Ücretleri Nelerdir?

Kurye ücretleri ise firmadan firmaya değişkenlikler gösterir. Genel olarak saatler baz alınarak bir ücretlendirme yapılır. Kuryenin ortalama 18:30 ve 08:30 arası çalıştıklarını düşünürsek bu saatler belli periyotlara bölünür ve her saatin ücreti farklıdır. Saat ilerledikçe ücret artar. Gece kurye hizmeti veren kişi ise bu sebeplerden dolayı gündüz çalışana göre daha fazla maaş alır.

Çalışan Kitle Kimlerdir?

Gece kurye hizmetini genellikle genç yaştaki çalışanlar sağlarlar. Uyku düzeni bozulacağı için daha sağlam metabolizmaya sahip olan kişilerin verimleri daha fazla olacaktır. Genellikle motosiklet kullanmayı bilen ve ehliyet olan gençler çalışırlar. Adresleri ve yolları iyi bilmesi aranan özellikler arasındadır.

Firmaların  kurye hizmetlerinden yaralanabilmek için internet sitelerinden başvuruda bulunmak veya telefon ile irtibata geçmek yeterlidir. Kurye hizmeti veren bütün firmalar online hizmet vermektedirler. İletişim kurmanız halinde istediğiniz gönderiyi istediğiniz yerden alıp istenilen yere ulaştıracaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir