bebek emzirmede göğüs ucu uygunluğu, göğüs ucu uygun olmadığında bebek emzirme

Göğüs Ucu Emmeye Uygun Olmayan Annelerin Yapması Gerekenler

Göğüs uçları her kadında çok farklı şekillerde, renklerde ve ya yapılarda gelişebilir ve bu nedenle bazen bebeklerin süt emmesini zorlaştırabilecek şekillerde de olabilmektedir. Zira bazı göğüs uçlarının daha dışarı doğru ile emmeyi kolaylaştırıcı bir yapısı olurken, bazıları da bilhassa en uç kısmında içe doğru olabilir ve bu durum maalesef bebeğin süt emmesini biraz daha zor hale getirebilir. Bebeklerin tam olarak kolay bir şekilde anne sütünü emebilmelerini sağlamak için meme ucunu damaklarının üst kısmına kadar çekmeleri gerekir ve normal bir göğüste bunu yapmak için kendi doğal emme reflekslerini kullanıyorlar. Ancak meme ucu içeriye doğru olan annelerde bebekler için bunu uygulamak daha zor bir hale gelmesine sebep olur.bebek emzirmede göğüs ucu uygunluğu, göğüs ucu uygun olmadığında bebek emzirme

Meme ucunuzun yeterli olup olmadığını anlamak için kendinize bir test yapabilirsiniz fakat bu testi hamile kaldıktan sonra denemeniz gereklidir. Aksi taktirde cildiniz yeterince esnek olmaya bilir. Hamile kaldıktan sonra tek yapmanız gereken göğüs ucunuzun en uç noktasını iki parmağınızın arasına sıkıştırmak ve ya ardından biraz dışarı doğru çekmektedir. Eğer göğüs ucunuz bu aşamada daha sert bir hale geldiyse ve ya dışarı doğru ilerlediyse emzirme konusunda bir sorun yaşamanız mümkün olmaz. Ama bir fark olmadıysa, ayrıca soğuk ortamlarda kaldığınızda da meme ucunuz kendi kendine sertleşmeler olursa bu durum bebek için biraz zorlayıcı olabilmektedir. Doktorlar böyle bir durumda bazı önerilerde bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Hoffmann egzersizi adlı egzersizi uygulamalısınız. Meme ucunuzu günde bir kaç defa iki parmağınız arasına sıkıştırabilir, sonra sola sağa ve ya yukarı aşağı hareket ettirmeye çalışarak ucunun daha belirgin ve çıkık bir hale gelmesi sağlanabilir. Bu işlemin ardından biraz da dışarı doğru çekebilir ve ya uç kısmının daha gergin olmasını sağlarsınız. Lakin bu egzersizler genellikle az miktarda içeri çökük olan annelerde işe yarar.

Eczanelerde satılmakta olan göğüs ucu dışarı çıkarma aletleri sorunun üstesinden gelemeyen anneler için iyi bir çözüm olurlar. İlk etapta biraz sütün dışarı çıkmasını sağlayabilen bu aletler devamlı kullanımda göğüs ucunda yer alan kasların dışarı doğru yönelmelerini sağlarlar ve bir süre sonra göğüs uçlarının bebeğe hazır olmasına yardımcı olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir