göz tansiyonu nedir, göz tansiyonu tedavisi, göz tansiyonu nasıl tedavi edilir

Göz Tansiyonu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında göz tansiyonu karasu hastalığı olarak da bilinmektedir. Göz içi basıncının yükselmesiyle birlikte görme sinirlerinin zarar görmesi ile meydana gelir. Bununla birlikte kişinin görme alanı daralmaya başlar. Sinsi bir hastalık olması sebebiyle kendini son aşamada gösterebilmektedir. Dolayısıyla erken tanı hastalığın ilerlemesi açısından son derece önemlidir. Bu hastalık daha çok 40 yaş üzerinde ortaya çıkmaktadır. Genetik özellikte taşıyabilmektedir bu sebeple aile bireylerinin birinde varsa sizlerde de olma ihtimali vardır. Ayrıca şeker hastalığı ve guatrı olan kişilerde de görülme sıklığı fazladır.göz tansiyonu nedir, göz tansiyonu tedavisi, göz tansiyonu nasıl tedavi edilirBirkaç belirtisi de  şu şekildedir:

  • Sabahları karşılaşabileceğiniz baş ağrıları
  • Bulanık görme
  • Geceleri ışığın etrafında halkalar görülmesi
  • Televizyon izlerken göz etrafında oluşan ağrı

İlaç ve Cerrahi Tedavi

Göz tansiyonu tedavisinde 3 yol mevcut olup, bunlar ilaç tedavisi, cerrahi tedavi, lazer tedavisidir.

Gözdeki sıvının üretimini kısarak veya gözdeki sıvının çıkışını arttırarak düşürülmeye çalışılır. Bu aşama için belirli ilaçlar mevcuttur. Hayat boyu kullanılan ilaçlardır. Şayet ilaç etki etmiyorsa  uygulanacak diğer yöntem ameliyattır. Ameliyat ile gözdeki beyaz kısımda delik açılır. Bu delik gözün içindeki fazla sıvıyı tahliye eder. Ameliyat sonrası hastalık çoğunlukla ortadan kalkmaktadır, ancak tüm hastalarda bu mümkün olmamaktadır. Göz sağlığı için verilen ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Düzenli kullanım tedavi sürecine olumlu bir katkı sağlayacaktır.

Nasıl Teşhis Edilir ve Lazer Tedavi

Göz içinde bulunan sıvının dışarı çıkması için lazer, süzgeç benzeri dışa akım kanallarına uygulanır. En önemli yöntem düzenli olarak göz muayenelerine gitmektir. Bu muayenede doktor bazı işlemler uygulamaktadır. Tonometre ile göz içi basıncı ölçülür. Göz dibi muayenesi yapılır ve göz sinirleri kontrol edilir. Göz drenaj açısından incelenir. Gerekirse görme alanı testi de yapılabilir. Günümüzde modern teşhis yöntemlerinin gelişmesi ile göz sağlığı tedavisi daha kolay bir hal almıştır. Özel klinikler özel yöntemler uygulayarak size destek olmaktadır. Görme bozukluğu yaşıyorsanız ilgili yerlerden destek alabilirsiniz. Ayrıca göz sağlığı için belirli periyotlar içerisinde uzman hekime göstermek de yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir