hamilelik dönemi sorunu, hamilelerde görülen sorunlar, hamilelerin yaşadığı sorunlar

Hamilelik Dönemi Sorunları

Hamilelik sırasında geçici veya kalıcı yüksek kan şekeri seviyeleri

Hamilelik öncesi dönemde yüksek kan şekeri, insülin direnci veya şeker hastalığı gibi sorunlar olmasa da bazı anne adaylarının şeker seviyeleri yüksek olabilir. Bu, özellikle fazla kilolu kadınlarda ve ailesinde diyabet öyküsü olan hamile annelerde daha olasıdır. Annenin şeker seviyeleri kontrol edilmezse, bebek normalin üzerinde büyüyor ve bu da erken doğuma veya zor doğuma neden olabilir. Hamilelik sırasında yüksek şeker seviyeleri, gebelik diyabeti veya gebelik şekeri olarak adlandırılır. Gebelik diyabeti doğumdan sonra düzelebilse de özellikle gerekli önlemler alınmazsa tip 2 diyabete ilerleyebilir. Sağlıklı bir hamileliği olan bir kişinin açlık kan şekerinin 90 mg / dL’den fazla olmaması ve yemek sonrası kan şekerinin 120 mg / dL’den fazla olmaması beklenir. Bu değerlerin üzerindeki değerler kişinin gebelik diyabeti olduğunu gösterir. Ayrıca 24-28 haftalık hamilelik. 6 ila 10 hafta arasında yapılan bir şeker yükü testi (oral glikoz intolerans testi), yemek sonrası kan şekerindeki anormallikleri ve gizli şeker (prediyabet) olarak adlandırılan bir durumu kolayca tespit edebilir. Bu nedenle şeker testi doktorun önerdiği süre kadar yapılmalı, herhangi bir şeker seviyesi tespit edilirse doktor tavsiyesine uyulmalıdır.hamilelik dönemi sorunu, hamilelerde görülen sorunlar, hamilelerin yaşadığı sorunlar

Hamilelikte aşırı kilo alımı

Hamilelikte istek, bebeğin yeterince gelişemeyeceği korkusu gibi çeşitli durumlar nedeniyle aşırı gıda alımı meydana gelebilir. Hamilelikte beklenilmesi gereken kilo alma düzeyini aşan aşırı kilo alımı meydana geldiğinde anne ve bebeğin sağlığı tehlikeye girebilir. Aşırı kilo alımı, insülin direnci ve gebelik diyabeti riskini önemli ölçüde artırır. Ancak anne, obeziteye bağlı sırt ağrısı, kardiyovasküler hastalık gibi birçok sorun geliştirebilir. Bu nedenle gebelikte kilo alımının mutlaka bir hekim tarafından takip edilmesi ve hem anne hem de bebeğin bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilmesi için yetersiz veya aşırı kilo alımının önüne geçilmesi gerekir.

Hamilelik sırasında anksiyete ve diğer psikolojik sorunlar

Hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek birçok psikolojik sorun vardır. Bunun nedeni anksiyete veya hormonal dengedeki değişiklikler olabilir. Öncelikle psikolojik sorunların temelinde hamile kadınların çocuklarını kaybetme korkusu yatmaktadır. Başarısız geçmiş gebelik testleri, negatif tüp bebek tedavisi sonuçları, düşük veya ölü doğum öyküsü psikolojik sorunlara neden olur. Anne adayının sadece gebelik süreciyle ilgili değil, doğum sonrası süreçle ilgili kaygıları da psikolojik sorunlara neden olur. Anksiyete, her insanda olması gereken temel duygulardan biridir ve bir kişinin hayatta kalmasına izin verir. Ancak yüksek düzeyde kaygı insan psikolojisini olumsuz etkiler. Hamile insanlar kaygıları artarsa   kaygı yaşayabilir. Bunu önlemek için çevresel destek şarttır. Ancak anne adayı olumsuz düşüncelerden uzaklaşmalıdır. Hamilelik sırasında vücudunu dinlemek, panikten uzak yaşamak ve gelecekteki bebeğinizi hayal etmek anne adaylarını rahatlatır. Olumsuz düşünceleri reddetmek ve olumlu düşüncelere yönelmek, anne adayının her zaman psikolojik sağlığını korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir