idrar yaparken yanma, idrar yaparken yaşanan yanma sorunu, idrar yolu sorunları

İdrar Yaparken Yaşanan Sorunlar

İdrar yaparken ağrı, sık idrar yapma ve idrar tutulması (idrar torbasının tam olarak boşalmaması) idrar zorlukları kapsamına giren başlıca sorunlardır. Bunlar çoğu zaman tıbbi müdahale ve hatta ameliyat gerektirir. Ancak, pek çok durumda, kişinin kendi kendine uygulayabileceği doğal ilaçlar doktorun uyguladığı tıbbi tedaviye destek olarak tedavinin etkisini artırır.idrar yaparken yanma, idrar yaparken yaşanan yanma sorunu, idrar yolu sorunları

İnsanların pek çoğu, içtiği sıvı miktarına ve ne kadar faal olduğuna göre günde dört ila altı kere idrara çıkar. Sık idrar yapma problemi çok sıvı içmekten, idrar yolu iltihabından, mesane taşlarının tahriş olmasından, prostat bezinin büyümesinden, zorlanmadan, idrar torbasının aşırı dolu olmasından, diyabet hastalığından veya anksiyeteden kaynaklanabilir. Genellikle yanma veya sızlama diye tarif edilen idrar yapma sırasındaki ağrıya ise idrar yolu iltihabı veya diğer bir iltihap, vajinal mantar enfeksiyonu, penis iltihabı veya böbrek ya da mesane taşları neden olabilir.

Yaşlı erkeklerde, prostat bezinin büyümesi nedeniyle yavaş veya ince bir akıntı halinde idrar çıkarma sorunu sık görülür. Bu semptoma yaşlı kadınlarda da, muhtemelen mesane duvarındaki kasların (detrusor) zayıflaması nedeniyle rastlanır. İdrar yapamama (idrar tutulması) sorunu genellikle erkekleri etkiler. Bunun nedeni de; yolda bir engel bulunması (taş veya mesane ya da idrar yollarında bulunan doğuştan anatomik bir anomali), sünnet derisinin sıkması veya prostat bezinin büyümesi olabilir. İdrar tutulması, hamilelikte veya rahimde miyom olduğu zaman idrann çıkış yoluna baskı uygulandığı için bazen kadınlarda da görülebilir. İdrar yapmada karşılaşılan bazı sorunlar da, multipl skleroz (MS)hastalığında olduğu gibi uzun zamandan beri var olan bir sinir sistemi bozukluğundan kaynaklanabilir.

Korunma

 • Bol su için. Kahve, çay ve kola gibi kafeinli içeceklerden uzak durun; bunların diyüretik etkisi aşın miktarda idrar çıkarmaya neden olur.

Sistit veya böbrek taşı gibi durumlarda faydalı olan hafif diüretik etki için yoğurtotu veya ayrıkotu çayı için ya da tentüründen kullanın.

 • Flavonoid, selenyum, çinko, bitkisel hormonlar, A, C ve E vitaminleri içeren yiyecekler yiyerek sağlıklı beslenin. Bunlar enfeksiyonlara karşı direncinizi artırır, kaslarınızın, sinirlerinizin ve vücuttaki diğer dokuların iyi durumda olmasını sağlar ve prostat büyümesi ile rahimde miyom oluşma ihtimallerini azaltır.
 • Kabızlık idrar torbasına basınç uyguladığından, bunu önlemek için lif bakımından zengin yiyecekler tüketin.
 • Fazla kilolannızı verin; karın bölgesinde biriken yağlar idrar torbasına baskı yapar.
 • Durağan idrarda enfeksiyon oluşmaması için idrar torbasını düzenli olarak boşaltın.
 • Anksiyeteyi önlemek için yoga, derin nefes alma ve diğer gevşeme egzersizleri gibi stres yönetim teknikleri uygulayın.
 • Her yaşta kadının, idrar yolu ve üreme organlarını destekleyen kasların gücünü koruması için pelvis zemini egzersizleri yapması gerekir.
 • Sigara içmeyin veya hiç değilse azaltın; sigara dumanındaki kadmiyum böbreklerde birikir ve taş oluşumunu tetikler. Aynı zamanda, sigara mesane kanserlerinin bazı türleri için de bir risk faktörüdür.

Tedavi (Doğal Yöntemler & Bitkisel Çözümler)

Uygun tedavi rahatsızlığın temelinde yatan soruna bağlıdır. Ancak, idrar zorluğu çeken herkes “Korunma” başlığı altındaki tavsiyeleri ve rahatsızlığı için önerilen tedaviyi uygulamalıdır.

Ne Zaman Tıbbi Yardım Gerekir?

 • İdrar yaparken ağrı varsa veya bir akıntı olursa.
 • Bol idrar çıkardıktan sonra olağanüstü bir susama olursa.
 • Semptomlar şiddetli ise veya birkaç günden fazla sürerse.
 • Semptomlarla birlikte alt karın bölgesinde veya erkeklerde apış arasında ağrı olursa.
 • İdrar pembe renkte, bulanık veya kanlı ise.
 • Bir bebek veya çocukta idrar zorluğu olursa.

Acil Durum

 • Hiç idrar yapamıyorsanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir