kalp

Kalp krizi nasıl önlenir?

Yaşam tarzınızda küçük değişiklikler yapmak, uzun ve sağlıklı bir yaşamın anahtarı olabilir! Sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek isteyen kalp hastalarının yakınlarına da büyük sorumluluklar düştüğü unutulmamalıdır. Kalp hastalığıyla nasıl başa çıkılacağına dair küçük ipuçlarını sizin için deşifre ettik! İşte kalp krizini önlemenin yolları…kalp

  1. Doğru yaşam alanını seçin

Çevre kirliliğine ve gürültüye karşı en etkili korunma yöntemi iyi bir yaşam alanı seçimi olacaktır. Mümkünse şehrin gürültüsünden uzak durun ve sakin şehir ve/veya mahallelerde yaşayın bu kendinize yapabileceğiniz en büyük hizmet olacaktır. Hayatınızı bu kadar kökten değiştiremiyorsanız, evinizi havaalanlarından, demiryollarından, otoyollardan ve ana caddelerden uzak tutmanız vücudunuzun maruz kalacağı kirlilik ve gürültü miktarını azaltmada büyük rol oynayacaktır. j) Yaşadığınız yeri değiştiremiyorsanız, evi havalandırırken ses izolasyonu kurabilir, gürültü önleyici kulaklık kullanabilir ve saate dikkat edebilir ve zorlu çevre koşullarını kontrol edebilirsiniz.

  1. Sağlıklı yiyecekler yiyin.

Genel sağlığınızın yanı sıra kalp sağlığınızı da korumak için sağlıklı besinler yemelisiniz. Sebze, meyve ve lif açısından zengin, doymuş yağ ve kolesterol oranı düşük bir diyet yapın. Yüksek tansiyona neden olabilecek tuz alımınızı sınırlandırmalısınız. Yüksek tansiyon, kolesterol ve kan şekeri seviyeleri kalp sağlığında çok önemli rol oynar. Kolesterolünüzü en uygun seviyeye düşürmek için sıvı ve katı yağlar gibi hayvansal yağlardan mümkün olduğunca kaçının; Zeytin, ayçiçeği, mısır, soya gibi bitkisel yağları tercih etmelisiniz. Diyetinizde kırmızı et yerine balık, hindi ve tavuk gibi beyaz etleri tercih etmelisiniz; az yağlı veya az yağlı süt ve süt ürünleri yemeli ve sakatat, işlenmiş et gibi gıdalardan uzak durmalısınız. Öte yandan, bitkisel protein içeren fasulye, mercimek ve bezelye gibi kolesterol içermeyen kaynakları da eklemelisiniz. Meyve ve sebzeler kalp koruyucu maddeler içerdiğinden düzenli olarak meyve ve sebze tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

  1. Düzenli egzersiz yapın.

Düzenli egzersiz, kalbinizi, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirirken sizi kalp hastalığı ve kalp krizi riskinden koruyacaktır. Ancak burada unutulmamalıdır ki 35 yaşından sonra egzersiz çok fazla efor gerektiriyorsa kalp hastalığı riskinin dikkatle izlenmesi gerekir. Çoğu insan için ideal egzersiz uzun yürüyüşlerdir. Kötü kan kolesterolünüzü yakmak için 5 km’lik mesafeyi 45 dakikada hızlı bir şekilde yürüyebilirsiniz. Egzersiz sırasında göğüs ağrısı, halsizlik, kramplar ve nefes darlığı gibi şikayetler yaşıyorsanız mutlaka ara vermeli ve en kısa zamanda kardiyoloji uzmanına görünmelisiniz.

  1. Stresten uzak durun.

Üstelik iş hayatı zaman zaman büyük bir stres kaynağına dönüşebiliyor. İyi stresin günlük yaşamda yaşam kalitesini iyileştiren itici bir güç olduğu bilinirken, iş yerindeki stres insan sağlığını olumsuz etkiler. Stresörler karşısında stres hormonları yükselir, bu da kan yoğunluğunun artmasına ve dolayısıyla kalp krizi riskinin artmasına neden olur. Tüm bu nedenlerle, şiddetli stres altındaki kişilerin periyodik olarak kapsamlı bir kalp muayenesinden geçmeleri tavsiye edilir. Stresi azaltmak ve enerjinizi dengelemek için düzenli egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirin. Öte yandan, işte enerjinizi düşüren insanlarla etkileşimlerinizi sınırlayarak ve önceliklerinizi belirleyip buna göre hareket ederek iş hayatınızdaki stresleri kontrol edebilirsiniz.

  1. Bel ölçünüze dikkat edin.

Karın çevresinde yağ birikiminin kardiyovasküler hastalık riskini artırdığı unutulmamalıdır ve bel çevresi kadınlarda 88, erkeklerde 102 santimetreyi geçmemelidir. Fazla kilolardan nasıl kurtulacağınıza dair bir plan yapmalı ve bunu akılcı bir şekilde uygulamalısınız. Bunun için öğün aralarında atıştırmayı bırakmalı ve fast food yemelisiniz. Yavaş ve istikrarlı bir şekilde kilo vermenin daha sağlıklı ve daha kalıcı bir yöntem olduğu bilinmektedir. Kilo vermek; Kontrollü kilo kaybı, kan basıncını, kan şekerini, kan yağını ve erken ölüm riskini düşürdüğü için sağlıklı bir yaşam tarzı için çok önemlidir.

  1. Kontrol ihlali

Ailenizde kalp hastalığı öyküsü varsa kilonuzu kontrol edemezsiniz, şeker hastalığınızı ve/veya yüksek tansiyonunuzu kontrol edemezsiniz. kan lipidleri ve tansiyon gibi alışkanlıklar eşlik ediyorsa düzenli olarak tansiyon ölçümü yapılmalı; Birinci derece akrabalarınızda bu tür hastalıklar görüldüyse mutlaka fizik muayene yapılmalı ve önlemlere azami dikkat gösterilmelidir.

  1. Alkol tüketimine dikkat edin.

Sınırlı alkol tüketimi ile iyi kolesterolü yükselttiği bilinen kırmızı şarabı tercih edebilirsiniz. Ancak uzmanlar günde 1 bardaktan fazla tüketilmesini önermemektedir. Aşırı alkol tüketimi kalp krizine neden olmada önemli bir faktör olduğundan, genetik olarak kalp krizi riski taşıyan kişiler alkol tüketmemelidir. Kırmızı şarabı sevmiyorsanız veya risk altındaysanız, kalp koruyucu maddeler içeren üzüm çekirdeklerini veya toz ve/veya kapsül şeklinde diyetinize öğütülmüş üzüm çekirdeğini dahil edebilirsiniz.

  1. Sigarayı bırakın.

Kalp krizini önlemenin en kesin yolu sigarayı bırakmaktır. Sigara, günümüzde değiştirilebilir risk faktörleri arasında en önemli faktör olarak kabul edilmektedir. Amacınıza kendi başınıza ulaşamıyorsanız, kesinlikle profesyonel yardıma ihtiyacınız olacaktır.

  1. Psikolojik destek alın.

Psikiyatristinizle hastalığınızı, ailenizi veya çevreyle ilgili sorunlarınızı tartışabilirsiniz. Bu uzman, psikolojinizde organik hastalık, bu durumda kalp hastalığının neden olduğu bozuklukları araştırır ve size özel hizmetler sunacak ve fiziksel bedeninizdeki zihinsel krizlerin ve hastalıkların araştırılması, teşhisi, tedavisi, izlenmesi ve önlenmesinde size destek olacaktır. hastalık veya ameliyatın gerekli olduğu durumlarda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir