anevrizma

Karın İçi Aort Anevrizması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Endovasküler cerrahi neden kullanılır?

Damar anevrizmaları, endovasküler cerrahi kullanımını gerektiren başlıca sorunlardır. Damar duvarları genellikle belirli bir çapa sahiptir, duvarın çapı normalin bir buçuk katı ise damarda anevrizma olduğunu ve patlama riski olduğunu söylerler.

Endovasküler cerrahinin kullanıldığı ikinci sorun damar tıkanıklığıdır. Genellikle koroner damarlarda stent kullanır. Ek olarak, iliak damarları aort damarından bacaklara kadar tıkamak için stentler ve balonlar kullanılır. Endovasküler cerrahi, böbrek damarlarını tıkamak için de çok etkili bir yöntemdir.anevrizma

Anevrizmalar neden oluşur?

Anevrizma oluşumunda en önemli faktör sigara ve yüksek tansiyondur. Ancak bazı genetik hastalıklardan dolayı damar duvarını oluşturan proteinlerin yapısal anormallikleri de anevrizmalara yol açabilir. Zamanla, anevrizmalı damarlar elastikiyetlerini kaybeder ve damar duvarı ne kadar ince olursa, yırtılma olasılığı o kadar yüksek olur.

Anevrizmalar nasıl gelişir?

Anevrizmaların büyük çoğunluğu çeşitli nedenlerle yapılan tetkiklerde tesadüfen tespit edilir.

Abdominal aort anevrizmasının belirtileri nelerdir?

Anevrizmalar genellikle kendilerini gösterebilecek herhangi bir belirti göstermezler. Anevrizmanın boyutu ile doğru orantılı olarak patlama riski artar. Örneğin damar çapı 5 cm olan bir anevrizmanın yırtılma riski yüzde 5’in altında iken 1 yıl içinde 5’ten 6 cm’ye kadar anevrizma yırtılma riski yaklaşık yüzde 20, yüzde 39’u 6 içindedir. 7 cm’den büyük olanlarda yüzde 65’e yükseliyor. Sigara içmeye bağlı amfizemi olanlar, kontrolsüz yüksek tansiyonu olan ve aynı zamanda sigara içmeye devam eden yüksek kolesterolü olan kişiler gibi bazı hasta gruplarında anevrizma yırtılma riski artmaktadır.

Abdominal aort anevrizması nasıl tedavi edilir?

Bir anevrizmanın varlığı göz önüne alındığında, klasik cerrahi standart tedavidir. Cerrah anevrizmaya hastanın karnındaki bir kesi ile ulaşır. Ameliyat sırasında anevrizmalı damar çıkarılır ve sentetik bir damar grefti ile değiştirilir. Genel anestezi altında yapılan bu işlem yaklaşık üç saat sürmektedir. Ameliyattan sonra hastanın yaklaşık 7 gün hastanede kalması gerekir.

Anevrizması olan bir hastanın detaylı bilgisayarlı tomografi taraması yapılır. Anatomisi uygun olmayan hastalara bu yöntem uygulanamaz. Prosedür için damarın nispeten düz bir seyir izlemesi gerekir. İkinci nokta, böbrek damarları ile anevrizma arasında belli bir mesafe olmasıdır. Aksi takdirde stenti asmak için gereken mesafe küçüldüğünden ekleme yapılamaz.

60 yaşın altındaki kişilerde nadiren ortaya çıkan karın anevrizmaları yaşlılık hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Anevrizmaların klasik cerrahi yöntemlerle tedavisi yaşlı hastalarda sorunlara neden olabileceğinden ve hastalar böylesine büyük bir operasyonla baş edemeyebilecekleri için, işlem endovasküler cerrahi ile küçük kesilerle ve hastaya en az zararla gerçekleştirilir.

Anevrizmalar en sık göbek altındaki abdominal aortta bulunur. İkinci en yaygın yerleşim yeri, bacağa giden damarlar ve göğüste aort damarıdır. Bir damarda anevrizma meydana gelirse diğer damarlarda bulunma riski de artar. Bu nedenle bir yerde anevrizma görüldüğünde hasta taranır ve diğer damarlarda da aynı problem olup olmadığı incelenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir