kemik tümörü, kemik tümörü belirtisi, kemik tümörü tedavisi

Kemik tümörü nedir?

Kemik yoğunluğu kemik sağlığının temelidir. Kemik yoğunluğu, kalsiyum miktarına bağlı olarak 20-30 yaşları arasında en yüksek seviyeye ulaşır. Bu yaş aralığında, sabit bir kemik yoğunluğu seviyesini korumak için beslenme, egzersiz ve yaralanmaya dikkat edilmelidir.

Yaşla birlikte sistematik hastalık olasılığı artar. Bu sistemik hastalıklar nedeniyle kemik tümörü riski artar ve ağrılı olabilir. Kemik şişmesi genellikle asemptomatik olarak ilerlediğinden, ağrı hisseder hissetmez hemen bir doktora görünmek çok önemlidir.kemik tümörü, kemik tümörü belirtisi, kemik tümörü tedavisi

Kemik tümörleri genellikle iyi huylu olmakla birlikte, kötü huylu tümörler de vardır. Kötü huylu kemik tümörleri 2 şekilde ortaya çıkar. Kemik tümörleri esas olarak iki gruba ayrılır: kemiğin kendisinin tümörleri ve diğer organların tümörlerinin kemiğe, yani metastazlara girmesi. Kemik metastazları, kemiklerdeki tümörlerden daha yaygındır. Kemik metastazları özellikle prostat, meme, akciğer, tiroid ve böbrek kanserlerinde belirgindir.

Kendi kemik tümörleri iyi huylu kemik tümörleri ve kötü huylu kemik tümörleri olmak üzere iki grupta incelenir. En yaygın kemik kanseri türü osteosarkom olarak adlandırılır. Yüksek dereceli osteosarkom çok agresiftir ve diğer organlara yayılma eğilimi yüksektir. Kemik tümörünün derecesi ve evresi tedavinin en önemli kısmıdır.

Kemik tümörünün belirtileri nelerdir?

Tipik olarak, kemik tümörü olan hastalar, aktiviteyle başlayan ancak sonunda istirahatte gelişebilen ağrısı olan bir doktora görünmektedir. Özellikle tibia veya kaburga gibi derinin hemen altındaki kemiklerde kademeli şişlik daha erken ortaya çıkabilir. Kemik kanseri ağrı ve şişlikle karakterizedir.

Daha az yaygın olarak – ilk ortaya çıktıklarında kendi başlarına meydana gelen kemik kırıkları. Özellikle çocukluk ve ergenlik döneminde teşhis edilen iyi huylu kemik tümörleri, başka nedenlerle çekilen röntgenlerde yanlışlıkla tespit edilebilmektedir.

Kemik ağrısı uzamışsa, ağrının şiddeti giderek artarsa, ağrının yanı sıra şişlik ve kızarıklık varsa, ağrı bölgesinde ele gelen kitle ve sertlik belirtileri düşme veya çarpma gibi yaralanmalarla ilişkilendirilirse, kemik ağrı ile birlikte iştahsızlık, halsizlik, istemsiz kilo kaybı, kemik dokusu. Şiddetli yumru, hareket kısıtlılığı, yorgunluk, ateş ve kızarıklık gibi belirtileriniz varsa doktorunuzu görmeniz çok önemlidir.

Kemik tümörlerini önlemenin yolları nelerdir?

Sigara ve alkol gibi kanserojen maddelerden kaçının.

Diyetle kalsiyum alımını artırmak

Düzenli egzersiz

Kemik tümörleri için risk faktörleri nelerdir?

Bu, ülkemizde çok yaygın görülen bir kanser türü değil, gençler arasında daha yaygındır. Çoğu kemik tümörünün kesin nedeni henüz bilinmemektedir. Bununla birlikte, hastalıkla birkaç faktörün ilişkili olduğu bilinmektedir:

Genetik sendromlar, kanser riskini artıran faktörler arasındadır.

Kemik kanseri erkeklerde daha yaygındır.

Yüksek doz radyasyona maruz kalma riski artırır.

Kötü beslenme ve egzersiz eksikliği kemik tümörlerine yatkınlık yaratabilir.

Genç hastalarda başka bir kanser türünü tedavi etmek için kullanılan radyasyon, daha sonra kişide kemik kanserine neden olabilir.

Çocuklarda hızlı büyüme ve hızlı kemik gelişimi de tümör oluşumu için risk faktörleri olabilir.

Bir tümör kemiğe yayılırsa ne kadar yaşar?

Farklı organlarda gelişen kanser türleri sekonder kemik kanserine neden olabilir. İkincil bir kemik tümörü, tümörün ortaya çıktığı organa göre adlandırılır. Bir tümör bir kemiğe yayıldığında, ömrü metastaz yapan tümörün türüne bağlıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir