kilo aldıran hastalıklar, hangi hastalıklar kilo aldırır, kilo almaya sebep olan hastalıklar

Kilo Aldıran Hastalıklar

Çok yemek tüketmek, tembelliğin dışında birçok hastalığında başlamasına yardımcı olacak bir durumdur. Aşırı yemek tüketimi insanları tembelliğe ve hareketsizliğe sürüklemektedir. Ayrıca psikolojik sorunlardan dolayı aşırı yemek, yemek, başka psikolojik sorunların başlamasını da sağlar. Fakat aşırı yemek tüketmekten dolayı değil, yemeseniz bile kilo aldığınızı düşünüyorsanız, bu farklı türde hastalıklardan dolayı da kaynaklanabilir. Sadece dengesiz beslenmeden dolayı değil, kullandığınız ilaçlardan dolayı da kilo alabiliyor olabilirsiniz. Eğer ilaç da kullanmıyor ve düzenli beslendiğinizi düşünüyorsanız, başka hastalıklara sahip olabilirsiniz. Bu da kilo aldıran hastalıklar arasında olabilir.kilo aldıran hastalıklar, hangi hastalıklar kilo aldırır, kilo almaya sebep olan hastalıklarKilo Aldırabilecek Hastalıklar

Birçok hastalık veya rahatsızlık insan vücuduna aşırı yağ yükleyebilir veya aşırı yemek yeme ihtiyacı hissini vererek, kilo aldırmayı sağlayabilir. Kilo aldırabilecek hastalıklar arasında;

  • Obezite
  • Polikistik Over
  • Hipotiroidi
  • D vitamini eksikliği
  • Uyku apnesi

Obezite: Sadece fiziksel olarak görülse de, insan sağlığı için ciddi problemler oluşturabilecek bir rahatsızlıktır. Kilo almanın %65 gibi bir istatistik ile gösterilen sonucu hastalıkların kilo aldırmasıdır. Obezite de insan sağlığını tehlikeye sokan ve aşırı yemek yemeğe ve kilo almaya dayalı bir hastalıktır. Bir an önce bir diyetiz veya psikoloğa görünmenizde fayda vardır.

Polikistik Over: Genellikle kadınlarda rastlanan yumurtalık kistleri rahatsızlığıdır. Bu yumurtalık kistleri, aşırı kilo sebebini de tetiklemektedir.

Hipotiroidi: Aşırı kilo almayı sağlayan yaygın bir hastalık çeşididir. Bu hastalık tiroit bezlerinizin yavaşlaması sonucunda ortaya çıkar. Fazla sıcakta duramıyor, ellerinizde aşırı terlemeler görüyor ve duygusal yönden ciddi değişmeler ile karşı karşıyaysanız, tiroit bezleriniz yavaşlamış olabilir ve buda size kilo aldırıyor olabilir.

D Vitamini Eksikliği: Bütün vitaminlerinin gerekli olduğu gibi insan vücudu için d vitamini önemli bir insan ihtiyacıdır. D vitamini eksikliği sonucunda kemik ve iskelet sistemlerinde yavaşlamalar, zayıflamalar ve ağrılar görülebilir. D vitamini eksikliği size sürekli iştah ihtiyacı duyarak yemek yeme isteğinizi oluşturacaktır ve buna bağlı kilo alabilirsiniz. D vitamini eksikliğinizi tamamlamak için güneş ışınlarından faydalanmalısınız.

Uyku Apnesi: Birçok insan da görülebilen fakat farkında olunmayan bir rahatsızlıktır. Eğer aşırı horluyor ve horlarken nefesiniz kesiliyorsa, uyku apnesi olabilirsiniz. Bu da size aşırı kilo aldırmaya sağlayan hastalıklar arasında olabilir. Bunun çözümü olarak bir uyku laboratuvarına giderek, uyku kalitenize baktırmalısınız ve düzensiz uykulardan kurtulmalısınız. Eğer uykudan kalktıktan sonra halsiz ve çok bitkin oluyorsanız, uyku apnesi olduğuna emin olabilirsiniz. Düzenli besin tüketimi ve hastalığınızın tedavisine göre besinler tüketmeniz sizi aşırı kilo almadan kurtaracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir