Kış Mevsimini Sağlıklı Yaşamak İçin Nasıl Beslenmek Gerekir?

Sağlıklı yaşamanın en doğru yolu beslenmeden geçer. Günümüzde genetiği le oynanmış gıdalar, fastfood tarzı beslenme şekli başta olmak üzere baştan sona bir sağlıksız beslenme söz konusudur. Tabi ki sağlığımızın bozulmasında önem taşıyan bir diğer faktörde düzensiz ve yanlış beslenme şekilleridir. İşe ilk önce olabildiğince organik gıda tüketmekten başlamak gerekir. Paketli, ısıl işlem görmüş gıdaların yerine, mevsiminde ve taze gıdalar almak gerekir. Özelikle Pazar ve manavlardan kış sebzelerini almak doğru bir seçim olacaktır. Yemekleri hazır almak yerine kendimiz pişirirsek katkı ve koruyucu d sorununu da ortadan kaldırmış oluruz.kışta sağlıklı kalma, kışta bağışıklığı güçlendirme, kış ayında bağışıklık sistemini dinç tutma

Kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirecek meyve ve sebze çeşidi çok fazladır. Bol bol C vitamini ve kış sebzeleri ile sağlıklı beslenme formülünü bulmuş olacaksınız. Mandalina, portakal, limon, havuç, ıspanak, karnabahar, brokoli ve pırasa bu kategoride önerilen besinlerdir. Ev yapımı çorba ise gerçekten kışın sizi hastalıklardan koruyacak en önemli besin kaynağıdır. Her hastalığı vücuttan atmanın en kolay yollarından birisi de bol bol su tüketmektir. Özellikle çalışıyorsanız sabah evden çıkmadan taze sıkılmış portakal suyunu mutlaka içmelisiniz. Her besin vücudun farklı bir organına şifa kaynağıdır. Göz sağlığı için havuç, demir deposunun dolması için ıspanak, karnabahar ve gripten korunmak için tüm kış meyveleri tüketilmelidir.

Başlangıçta da dediğimiz gibi günlük beslenme düzenine mutlaka uymak gerekir. Sabah kahvaltı, öğlen yemeği ve hafif bir akşam yemeği ana öğün olarak mutlaka tüketilmelidir. Ara öğünlerde meyve yatarken süt içmekte düzenli beslenmenin önemli bir parçası olarak uygulanmalıdır. Pekmez, bal ceviz ise kesinlikle enerji deposu besinler olarak özellikle kış aylarında hayatımızdan eksik etmemiz gereken besinlerdir. Özelikle çocuklara sevmediği bazı besinleri zorlamadan yedirmek için annelerin çok sevimli fikirleri vardır. Evde el yapımı köfte, patates kızartması, marul, ev turşusu kullanarak mükemmel hamburgerler hazırlayabilirsiniz. Veya sabah kahvaltılarında peynirli omlet ise günlük kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayacak lezzetli bir yemek çeşidi olacaktır. Gerçekten bunların hepsini yapmak belli bir düzen çerçevesinde çok kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir