Laktozsuz Süt ile Laktozsuz Ürünler Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Laktoz İntoleransı

Laktozun sindirilmesi için laktaz enzimi gerekmektedir. Eğer vücutta yeterli miktarda laktaz enzimi bulunmuyorsa, laktoz intoleransı olur.

Laktoz İntolerans Belirtileri

laktozsuz yoğurt,  standart süt, sütün besin değerleriLaktoz intoleransı sütün içindeki laktozun sindirilemediği durumlarda ortaya çıkarmaktadır. Süt içince karın şişkinliği, karın ağrısı, gaz ve mide bulantısı görülebiliyor. Bu tarz sorunlarınız varsa süt ve süt ürünleri tüketmekten vazgeçmek yerine Laktozsuz Süt’ü tüketmelisiniz. Belirtilerin şiddeti tüketilen laktoza ve kişinin ne kadar laktozu tolere edebildiğine göre değişkenlik gösterir. Belirtiler süt ve sütlü ürünlerin tüketimini takiben yarım saat ile 2 saat arası sonrasında kendini göstermeye başlamaktadır. Süt içerdiği kalsiyum, yağlar, protein, vitaminler ve mineraller açısından temel besin gruplarından biridir.

Laktoz İntoleransınız Varsa Ne Yapılmalı?

Laktozu azaltılmış ya da laktozsuz süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz.

Laktozsuz Süt ve Laktozsuz Yoğurt Nasıl Üretilir?

Laktozsuz süt ile laktozsuz yoğurt, sütün içindeki laktozun laktaz enzimi ile parçalanması sonucu elde edilmektedir. Laktaz enzimi katkı maddesi ya da koruyucu olmaz. Ürünün prosesi sırasında görevini yerine getirip, son aşamada aktivitesini yitirerek ürünün içerisinde kalmaktadır.

Laktozsuz Süt ile Laktozsuz Yoğurt Neden Daha Tatlı?

Laktozun glikoz ile galaktoza parçalanması sebebiyle standart süt ve yoğurttan daha tatlı hissedilen ürünlerdendir. Hissedilen tatlılık doğal şekerlerdendir, ilave şeker içermiyor.

Laktozsuz Süt Herkes İçin Uygun Mu?

Laktozsuz süt, sütteki laktozu sindiremeyen ve süt içince şişkinlik, ağrı, gaz ve ya bulantı sıkıntılarını yaşadığı için süt tüketemeyen kişilerin rahat şekilde süt içmelerini ve sonrasında sütün besin değerlerinden faydalanmalarını sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Neden Laktozsuz Yoğurt Tüketmelisiniz?

Laktozsuz Yoğurt, laktoz intoleransına karşı gerek sağlık faydası sağlamakta, gerekse de tatlılık derecesinin yüksek hissedilmesi nedeniyle şeker kullanılması gereken ürünlerde şeker azaltmaya imkan tanır. Bu nedenle ara öğün olarak sade ve ya müsli karışımı gibi bir alternatifle tüketilmeye çok uygundur, hissedilen tatlılık doğal şekerlerdendir yani ilave şeker içermemektedir. Ayrıca, 100 g laktozsuz yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacının %23’ünü karşılıyor.

Laktozsuz Süt ve Yoğurt Tüketmenin Zararı Var Mı?

Laktozsuz süt ve yoğurt tüketmenin hiçbir zararı bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir