mamgrafi ne zaman yapılmalı, meme ultrasonu yapımı, meme ultrasonu ne zaman yapılmalı

Mamografi ve Meme Ultrasonuna Dair Bilinmesi Gerekenler

Emziren kadınlar mamografi çektirebilir mi?

Emziren kadınlarda meme dokusu yoğunluğu artar. Bunun temel nedeni meme dokusunun ürettiği sütün salgılanması ve süt kanallarının doldurulması, memede süt üretimini sağlayan bez dokusunun yoğunluğunun artmasıdır. Bu durum mamografinin hassasiyetini biraz azaltır. Ancak mamografi gerekli olduğunda, mamografinin tanıya yardımcı olma olasılığını tamamen ortadan kaldırmaz. Çekim öncesi emzirmek meme dokusundaki süt miktarını azalttığı için yoğunluğu azaltır ve daha iyi bir görüntü sağlar.mamgrafi ne zaman yapılmalı, meme ultrasonu yapımı, meme ultrasonu ne zaman yapılmalı

Göğüslerinde protez (silikon) olanlara meme muayenesi nasıl yapılır?

Göğüs protezleri memenin mamografi, ultrasonografi veya MRI (manyetik rezonans görüntüleme) ile etkileşime girmez. Mamografi sırasında meme dokusuna baskı yapılması proteze zarar vermez. Mamografi cihazlarında meme protezi doz seçim programları kullanılarak detaylı görüntüler elde edilir. Muayene protokolünde mamografi ile birlikte ultrason muayenesi yapılması önerilir.

Mamografide bir sakınca var mı? Kanser riskini artırır mı?

Mamografi, X ışınlarının kullanıldığı bir yöntemdir. Alınan radyasyonun kansere neden olma olasılığı teorik olarak çok düşüktür. Günümüzde dijital mamografi cihazlarının yeni teknolojileri sayesinde muayene sırasında alınan radyasyon miktarı önemli ölçüde azalmıştır. Mamografi sırasında alınan radyasyon miktarı, uçakta uçarken güneş ışığından aldığımız radyasyonla neredeyse aynıdır. Hava yolculuğundan vazgeçecek miyiz?

Mamografiden önce nelere dikkat edilmelidir?

Mamografi muayenesi için ön hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Deodorant tozu gibi kozmetik ürünler çekim sırasında kullanılamaz. Adet öncesi meme dokusuna aşırı duyarlılığı olan kadınlar için, ağrısız ve rahat çekim yapmadan postmenstrüel enjeksiyonların yapılması faydalı olacaktır.

Meme ultrasonu kimlere yapılır?

Göğüs ultrasonografisi, yoğun meme dokusu olan hastalarda tarama veya tanısal mamografi geçirmiş hastalarda ek muayene, koltuk altı bölgesinin (koltuk altı bölgesi) değerlendirilmesinde birincil prosedür ve biyopsi prosedürleri için bir kılavuz olarak yapılır.

Meme ultrasonu ne zaman yapılmalıdır?

Meme ultrasonografisi herhangi bir hazırlık yapmadan her an yapılabilen bir muayenedir. Bu test radyasyon içermediğinden hamilelik sırasında rahatlıkla yapılabilir.

40 yaş üstü kadınlar meme ultrasonu mu yoksa mamografi mi yaptırmalı? Göğüs ultrasonu 50 yaş ve üzerinde yapılabilir mi?

40 yaşından itibaren tarama amacıyla yıllık olarak mamografi çekilmesi gerekmektedir. Yoğun meme dokusunun olduğu durumlarda, mamografik duyarlılığın azaldığı durumlarda ve mamografi sonucu olan olgularda mamografiye ek olarak ultrasonografi yapılmalıdır. 50 yaş üstü kadınlarda her yaşta olduğu gibi ultrasonografi rahatlıkla yapılabilir.

Mamografi ne sıklıkla yapılmalıdır?

Mamografi muayeneleri 40 yaşından itibaren düzenli olarak yılda bir kez yapılmalıdır. Risk altındaki kadınlar için daha erken yaşta tarama önerilebilir. Bu konuda doktorunuza danışmanızda fayda var.

Göğüs kanseri olan bir aile üyesi ne sıklıkla taranmalıdır? Mamografi sadece yüksek risk altındaki kadınlar için uygun mu?

Ailesinde meme kanseri olan kişiler de 40 yaşından itibaren yılda bir kez mamografi ve ultrason çektirmelidir. Birinci derece akrabalarına 40 yaşından önce meme kanseri teşhisi konulan kadınlarda, yakın akrabalarda kanser tespit yaşından 10 yaş küçükken meme muayenesi yapılmalıdır. Bu nedenle, yakın akrabanıza 35 yaşında meme kanseri teşhisi konduysa, 25 yaşında düzenli olarak doktorunuzu görmelisiniz.

Yüksek risk altındaki kadınlar için yıllık aralıklarla rutin mamografi ve ultrasonografi ve meme MR taraması yaptırmaları önerilir. Bunun için hastaya yönelik riskin doğru hesaplanması önemlidir.

Meme ultrasonu hangi yaş grubunda yapılır?

Meme ultrasonu için yaş sınırı yoktur, tüm yaş gruplarında ve hamile hastalarda rahatlıkla yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir