Meme kanserinden zeytinyağıyla korunmak mümkün mü?

Meme kanserinden zeytinyağı ile korunmak mümkündür. Zeytinyağının meme kanseri üzerindeki etkileri uzmanlar tarafından kabul görmüş bir gerçeklerdendir. Tükettiğimiz gıdalar kanser konusunda son derece önemli olmakla beraber hatalı ve dengesiz beslenme alışkanlıkları, besinleri yanlış pişirme ve hazırlama teknikleri de kanser oluşumunda son derece önemlilik arz etmektedir. Örnek vermek gerekirse de, sağlıklı yağları ateşte çok fazla ısıtıp kızartırsanız kanser oluşumunda etkili olan bazı maddelerin oluşmasına sebep olunabilir.

Kansere sebep olan besinler

Kansere sebep olan besinler ise; yağda kızartılmış yiyecekler, kimyasal madde içeren besinler, nitrit ile nitrat içeren yiyecekler, işlem görmüş et veya et ürünleri, nemli ortamda kalarak aflatoksin oluşmuş olan tahıl ve yağlı tohumlar, renk verici madde kullanılmış hazır gıdalar ile yapay tatlandırıcılar sebep olur.

Kanserden koruyan besinler

zeytinyağı, kanser, meme kanseriKanserden koruyan besinler ise; buğday kepeği, soğan, sarımsak, domates, lahana, havuç, turpgil sebzeler, karalahana, karnabahar, su teresi, turp, brüksel lahanası, roka, alabaş otu, yeşil sebzeler, kefir, nar ile yoğurttur. Mısır, soya sütü ile kanola gibi yiyecekler GDO içerdiği için kansere davetiye çıkarır. Bilhassa çocukları mısırdan uzak tutmak gerekmektedir.

Meme kanserinden zeytinyağı ile korunmak mümkün!

Gerçekleştirilen araştırmalarda yağ tüketimi ile kanser arasında direkt olarak bir ilişki olmadığını belirtilirken toplam tüketilen yağdan çok tüketilen yağın cinsi önemlilik arz ediyor. Zeytinyağı oleik asit bakımından zengindir özellikle karsinogeneziyi engeller ve çoğu meyveden daha da kuvvetli antioksidan kapasiteye sahiptirler. Ayçiçek ile mısırözü yağının yerine sıcak ya da soğuk her yemekte zeytinyağı kullanılması gerekir. Zeytinyağı tercihinde önemli olan soğuk sıkım olmalıdır ayrıca, cam ve koyu renkli şişede olanların tercihi yapılmaktadır. Ek olarak fındık yağının tüketilmesi gerek kanser gerekse de kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu bir etki sağlıyorlar. Yemek yaptığınız sırada bilhassa yağ pişirme konusuyla ilgili sağlıklı beslenmek açısından besinlerin doğru pişirilmesi gerekir. Genelde yüksek ısı ile pişirme tekniği besin kaybına sebep olur. Yemeğin yağı piştikten sonra eklenmeli ya da yağı yakmadan kullanmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir