mide yanması, mide yanmasına iyi gelen yiyecekler, mide yanmasına sebep olan yiyecekler

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Siz değerli okuyucularımıza mide yanmasına tedavisi, mide yanması neden olur gibi konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Mide Yanması Nedir?

Mide yanması kısaca; midede ortaya çıkan ekşime ve yanma hissine denir.

Yediğimiz yiyeceklere göre ara sıra mide yanması hissetmek olağan bir durumdur. Midem yanmasında yalnızca mide değil gırtlakta da yanma hissi olabilir. Mide yanmasının en önemli sebebi, tüketilen yiyecekler ve içeceklerdir. Mesela tadı acı olan gıdaları tüketmek mide yanmasını tetikleyebilir.mide yanması, mide yanmasına iyi gelen yiyecekler, mide yanmasına sebep olan yiyecekler

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

Böyle can sıkıcı bir problemi geçirmek için ilk olarak süt içilebilir. Kuvvetli bir yanma hissi yoksa süt çok etkili bir içecektir. Fakat buna rağmen mide ağrısı devam ediyorsa mide yanmasını giderecek ilaçlarda kullanılabilir.

Mide Yanmasına Neden Olan Yiyecekler

Alkol

Çikolata

Greyfurt

Yağlı besinler

Kahve

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

Ekmek

Muz

Ispanak

Elma sirkesi

Karnabahar

Sarı leblebi

Lahana

Patates

Mide Yanması Nasıl Geçer?

Mide yanmasını tedavi etmek için evde bitki karışımları hazırlayarak önlem almaya çalışabilirsiniz. Örneğin kekik çayı ve zencefil çayı ağrınızı yok edebilir. Bu bitkisel çayların metabolizmaya yardımcı olacağı bilinir. Bitkisel çayları hazırladıysanız soğuduktan sonra içilmesine dikkat edin. Ayrıca 1 çay kaşığı balı bir miktar tarçınla karıştırıp yerseniz mide ağrınızın zamanla yok olduğunu göreceksiniz. Ayrıca dik bir şekilde oturup elinizle midenize geniş dairesel hareketlerle masaj yaparak ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Hamilelikte Mide Yanması

Hamileliğin ilk başlarında genellikle bulantı olurken ilerleyen zamanlarda bu bulantı yerini mide yanması ve ekşimesine bırakır. Bu durumun sebebi genelde bebeğin büyüyerek mide üzerine baskı yapmasıdır. Sonucunda mide asidi yemek borusuna doğru geri kaçar. Böyle bir durumda hamile kadınlar ilaç içemediği için maalesef ilaç desteği alamaz.

Bu sebeple hamile kadınlar;

3 ana ve 3 ara öğün halinde yemek yemeye özen göstermeli

Yemeklerini yavaş ve küçük porsiyonlar halinde yemeli

Baharatlı ve asitli gıdalar tüketmemeye dikkat etmeli

Karın kısmını rahatsız edecek kadar dar olan giysiler giymemeli

Alkol, kahve ve çikolata gibi gıdalar mide yanmasını tetiklediği için bunlardan kesinlikle uzak durmalı

Yatmadan önce bir bardak ılık su içmeli

Mide Yanmasının İlacı

Rennie, Riopan, Bismomagnesie gibi eczanelerden temin edebileceğiniz birtakım ilaçlar mevcut. Bu ilaçların çiğneme tableti ya da duruma göre toz şeklinde tüketilmesi öneriliyor. Mide yanmasından muzdarip olan kişi öncelikle bitkisel yollarla sıkıntısını gidermeye çaba göstermeli, bu yollardan çözüm bulunmadığı taktirde mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir