otomatik vites ehliyeti, otomatik araç ehliyeti fiyatları, ehliyet fiyatları

Otomatik Vites Araç Ehliyeti Almak

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 5 Aralık 2015 tarihinde yaptığı yeni düzenlemeye göre, sadece manuel vitesli araç ile yapılan ehliyet sınavı artık otomatik vitesli araçlar için de yapılabilecek. Bu uygulama 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle uygulanmaya başlandı. Bu sayede otomatik vitesli araç kullanacak olan kimseler, sürücü kurslarında bu araçlarda eğitim alacaklar ve bu eğitim sonrası süreçlerde başarılı olan kimselerin sahip olacağı otomatik vites ehliyet “Sadece otomatik şanzımanlı araç kullanabilir.” ibaresine yer verecektir. Bu kapsamda Trafik Yönetmeliğinde yapılan bu değişiklik, özellikle otomatik vitesli araç kullanmak isteyen kimseler için oldukça mutluluk verici bir uygulama olmaktadır. otomatik vites ehliyeti, otomatik araç ehliyeti fiyatları, ehliyet fiyatları

Yeni Uygulama ile Otomobil Ehliyet Sınıfları

Otomobil ehliyetleri 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle 3 farklı sınıfa ayrılmış bulunmaktadır. Bu sınıflar, B manuel (düz) vites araba ehliyeti, B otomatik vites araba ehliyeti ve B engelli ehliyeti şeklinde olmaktadır. Bu kapsamda B manuel vites araba ehliyeti alma yaşı 18 olmakta ve bu ehliyet ile vites ayrımı olmadan tüm otomobiller kullanılabilmektedir. B otomatik vites ehliyet alma yaşı 18 olmakta ve bu ehliyet ile sadece otomatik vitesli araçlar kullanılabilmektedir. B otomatik vites araba ehliyeti; B1 Atv ehliyetini, M motorlu bisiklet (Moped) ehliyetini ve F traktör ehliyetini kapsamaktadır. B engelli ehliyeti alma yaşı 18 olmakta ve bu ehliyet ile sadece otomatik vites veya özel tertibatlı araçlar kullanılabilmektedir.  

Otomatik Vites Ehliyet İle Manuel Araç Kullanımı

Söz konusu yönetmelikte bu konu açık bir şekilde belirtilmektedir. Otomatik vites ehliyeti olan bir sürücünün kendi sınıfına ait manuel araçları da kullanmak istemesi durumunda alınması gereken direksiyon eğitim süresinin yarısı kadar eğitim alınması gerekmektedir. Örneğin, bir sürücünün B sınıfı otomatik araç kullanır sertifikası olduğunu farz edelim. Bu kimse, sürücü kursundan B sınıfı ehliyet için alınması gereken direksiyon eğitimlerinin yarısını alması halinde manuel araç da kullanabilmektedir. Bu durumda otomatik vites ehliyet sahibi olan bir kimsenin manuel araç kullanmak istemesi halinde yeniden direksiyon sınavına girmesi gerekmektedir. Bunun için de elbette sınav ücretini yatırması da bir zorunluluk halini almaktadır. Bu ehliyet türünün kurs ücreti manuel ehliyet sınıflarındaki sertifikalar ile aynı fiyatta olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir